איזה חתול כדאי לגדל

חתולים שונים מתאימים לבתים שונים. כך תדעו איזה חתול כדאי לגדל.

אנשים בוחרים להכניס חתול לביתם מסיבות שונות, ולרוב הם מתאהבים בחבר החדש תוך פרק זמן קצר. עם זאת, חתול גם דורש התחייבות והתמסרות לטיפול. לפני שאתם בוחרים את החתול שיצטרף למשפחה, כדאי שתענו על כמה שאלות. 

למה אתם רוצים לאמץ חתול? 

הגדירו לעצמכם מראש מהם הצרכים שלכם ואיך הייתם רואים את היחסים החדשים. האם אתם מחפשים חתול רגוע שרוצה להתכרבל ולישון, או אולי חתול שובב שמעוניין לשחק ולהשתולל? חתול שמחפש את קרבתכם יכול להישמע כמו החתול המושלם, אבל מה אם הוא יהיה מעוניין בה גם כשאתם רוצים לישון בסוף יום ארוך? כך תוכלו לדעת איזה חתול כדאי לגדל.
לכל חתול יש כמובן אופי משלו, אבל קיים הבדל בין טיפול בגור לבין טיפול בחתול בוגר, ובין חתול שגדל לבד לבין כזה שמצטרף למשפחת חתולים. ייתכן שחתול מסוים יראה לכם יפה במיוחד, אבל הצרכים שלו לטווח הארוך לא יתאימו ליכולותיכם. 

לאמץ גור או חתול בוגר?  

כשמנסים להבין איזה חתול כדאי לגדל, השאלה מה יהיה גילו של החתול הנבחר היא חשובה מאוד. חתול אמנם נחשב לחיה עצמאית, אבל הוא לא יכול לדאוג לעצמו ללא סיוע. גורים זקוקים לעזרתכם כדי להוציא אנרגיה, לעבור בין סוגי מזון, ללמוד לעשות צרכים בארגז ולהכיר את כללי הבית. הם גם עלולים להתקשות יותר להתאקלם לבד, כך שאם יש לכם יכולת לאמץ שני גורים – מומלץ לעשות זאת כדי שייהנו מחברה. חתולים בוגרים הם מגובשים יותר באופיים, ומסיבה זו עצמאיים יותר אך עשויים להתקשות להתאקלם בתנאי מחייה שונים מאלו שהכירו.   

איזה חתול מתאים לילדים? 

למערכת יחסים בין ילד לחתול ישנם מאפיינים מיוחדים. ילדים לא תמיד יכולים להבין את הרגישות הנדרשת בהתנהלות מול חתול, ולחתולים לא תמיד ישנה סבלנות להכיל את ההתרגשות של ילדים. חתול שמעולם לא נחשף לילדים, בייחוד כאשר מדובר בחתול בוגר, עלול להירתע מהם.
אם אתם בוחרים לאמץ חתול מעמותה או אגודה, כדאי לשאול האם ישנם בין החתולים כאלה שגדלו לצד ילדים. גורים יכולים להתרגל לילדים בקלות רבה יותר מבוגרים, אבל במקרה כזה חשוב להיות מוכנים להסביר לילדיכם כיצד להתייחס אליהם נכון.  

האם אתם מגדלים בעלי חיים נוספים? 

אם אתם כבר מגדלים חתול אחד ורוצים לצרף לו חבר, היו מוכנים לכך שמדובר בתהליך קליטה שצריך לבצע בזהירות. חתול שגדל כ"בן יחיד" לא ימהר לקבל חתול נוסף בזרועות פתוחות. חשוב לאפשר לחתול החדש להתאקלם בחדר משלו, ולהפגיש ביניהם בהדרגתיות לפי ההתקדמות.
אם אתם עומדים לאמץ חתול בוגר, נסו לבחור בחתול שיתאים לאופיו של החתול הוותיק. לצד חתול דומיננטי מאוד, לא יתאים חתול חששן וביישן, שעלול להיות מותקף ללא סוף.
אם אתם מגדלים כלב, חשוב שהוא יהיה מאולף לפקודות. חלק מהכלבים ידידותיים וסקרנים כלפי חתולים, ואחרים פחות. בטיחותם של כל בעלי החיים בבית היא הכרחית, לכן חשוב שתפקחו על כל אינטראקציה בין השניים לאורך התקופה הראשונה. נסו לבחור בחתול בוגר שיצא לו לגדול בבית עם כלבים, או בגור חתולים. לאחר תקופת הסתגלות, הגור והכלב יוכלו להפוך לחברים קרובים. 

האם יש לכם זמן להשקיע בטיפוח החתול? 

אורך פרוותם של חתולים משתנה בהתאם לגזע. אם אתם נוטים לכיוון פרווה ארוכה, ודאו שיש לכם את הזמן והיכולת לדאוג לסירוקה ולטיפוחה. הדבר חשוב לא רק למראה החיצוני: חתול ארוך פרווה עלול לבלוע כמות גדולה של כדורי שיער, ויש לכך סיכונים בריאותיים.  תקרעו מידע על כל סוגי החתולים כדי להבין איזה חתול כדאי לגדל בהתאם לזמן שלכם.

האם אתם חולמים על גזע חתולים מסוים? 

כל מי שמעוניין לצרף חתול למשפחה, ייתקל ודאי בשאלה האם לאמץ חתול או לקנות, כאשר לכל צד יתרונות וחסרונות. ישנם אנשים שרוצים להעניק בית חם לחתולים מעורבים, וכאלה שחולמים על גזע חתולים מסוים. טיפול בחתול פרסי שונה מאוד מאשר טיפול בחתול ספינקס. חשוב ללמוד על הגזע מבעוד מועד, ולאחר מכן לבחון ספציפית את הכלב שאתם צפויים לצרף למשפחה. זאת מאחר שלכל חתול כפרט, אופי ייחודי משלו. היוועצו עם מגדלי חתולים שמתמחים בגזע הספציפי, והכירו היטב גם את הצדדים המאתגרים בו ולא רק את החיוביים.
אם הסיבה שאתם מעוניינים בגזע מסוים קשורה לתכונה כזו או אחרת שבה הוא מצטיין, לא כדאי שתפסלו חתולים מעורבים על הסף. ישנם מעורבים ידידותיים מאוד לבעלי חיים אחרים. אם מדובר בחתול שגדל אצל משפחה שלא יכולה להחזיק בו יותר, תוכלו לברר לגבי יכולותיו להסתדר עם שאר בני הבית. 

 איזה חתול כדאי לגדל: זכר או נקבה? 

אימוץ חתולים מעמותה או אגודה יותנה בדרך כלל בכך שהם יעברו עיקור או סירוס לפני היציאה לביתם החדש. מדובר בתהליך בעל יתרונות בריאותיים רבים, וכאשר חתול עובר אותו בגיל צעיר אין משמעות רבה לשאלה אם לאמץ זכר או נקבה.
מי שרוכש או מאמץ חתולה לא מעוקרת, צריך להיות מוכן לתקופת הייחום שלה. מזגה של חתולה מיוחמת משתנה, היא נוטה ליילל ולשנות את התנהגותה במטרה למשוך חתולים. זכר שאינו מסורס לעומת זאת, ינסה לצאת מהבית כתגובה לנקבות מיוחמות שיעברו באזור. בחוץ, הוא צפוי להיכנס אל קרבות ושכנועים מול חתולים אחרים, בניסיון לזכות ב"אחת" שלו. עיקור וסירוס יתרמו להפחתת התופעות הללו, וישמרו על בריאותם של החתולים שלכם. כך שמומלץ מאוד לפנות אל הווטרינר שלכם כדי לבצע אותן בהקדם.