איך להרגיל את החתול לכלוב נשיאה?

חתולים רבים חוששים מהמנשא ולא מסכימים להיכנס אליו. הדרך הבאה תעזור להם להתחבר

חתולים רבים נהנים מאוד מישיבה בתוך קופסאות, ארגזים ומיכלים קטנים. למעשה, הם יעשו הכל כדי להצליח להיכנס אליהם, גם אם זה מצריך הידחסות שנראית מהצד לא נוחה. כל קופסת נעליים, היא אטרקציה תיירותית עבור החתול שלנו, ואפילו סיר ללא מכסה שממתין לייבוש יכול לסקרן אותו מאוד. חללים קטנים וחשוכים מרגיעים ומנחמים חתולים, אבל דווקא מקופסה אחת – זו שאנחנו באמת רוצים שייכנסו לתוכה, הם עשויים להיבהל. 

מדובר כמובן במנשא- כלוב נשיאה שהופך את מטלת העברת החתול ממקום למקום לבטוחה ופשוטה. למה המנשא כל כך חשוב, בעצם? הסעת חתולים ברכב ללא מנשא, כשהם ישובים על הברכיים או על המושב, היא מאוד מסוכנת. חתול מפוחד עלול להידחס מתחת למושב, מה שיצריך מאמץ רב כדי להוציאו. חתול סקרן שסתם יסתובב ברכב, עשוי ליפול מהמושב ולהיפגע במקרה של עצירה פתאומית. כמו כן, כשתפתחו את דלת הרכב, החתול עלול כמובן לנסות להימלט.  

מצד שני, נסיעה במנשא היא לא חוויה שחתולים ממתינים לה בקוצר רוח. חלקם ייללו ללא הפסקה, ואחרים ינסו לפרוץ את דרכם אל החופש. אם תחשבו על זה, קשה להאשים אותם. הקופסאות האהובות שלהם ממתינות להם במרכז הבית שהם מכירים, ואילו אל המנשא הם לרוב מוכנסים שלא מרצונם. לאחר מכן יוצאים בו אל מסע לא ברור שמלווה בריחות לא מוכרים וברעש. חתול שכבר נסע כך לווטרינר, יריח את הריחות המפחידים שיעלו מהמנשא ולא יסכים להיכנס אליו שוב. 

איזה כלוב נשיאה כדאי לבחור?

השלב הראשון לחיזוק הקשר בין החתול לכלוב הנשיאה, כרוך בבחירת מנשא בטיחותי ומתאים. חתולים מתחברים לקופסאות שונות, וכך גם למנשאים שונים. ככלל, חשוב שכלוב הנשיאה יהיה גדול, יציב וחזק, ושייסגר היטב כך שלא יצליח להיפתח גם מול חתול עקשן. מאחר שחתולים מבוהלים עלולים לעשות צרכים בתוך המנשא או להקיא בתוכו, ייתכן שתרצו לשקול מנשא פלסטיק שקל יותר לנקות ממנשאי בד. בנוסף, אולי תרצו לרכוש מנשא עם חלק עליון שניתן להסרה. אפשרות כזו תקל עליכם להוציא את החתול החוצה ברגע האמת במרפאה.   

שינוי הרושם הראשוני של החתול לגבי המנשא 

החתול שלנו מתעורר בבוקר, מתלקק ואוכל, ואז הולך לנמנם על הספה. לפתע מעירים אותו, מרימים אותו ומכניסים אל תוך קופסה שמריחה מכלבים, חתולים אחרים ותרופות. די ברור למה במצב כזה הוא יתחיל ליילל וינסה לברוח על נפשו.  

למרבה המזל, יש באפשרותכם לשפר את היחסים בין החתול למנשא שנוא נפשו, גם אם הם לא התחילו על הצד הטוב ביותר. 

  1. אם לא מדובר בכלוב נשיאה חדש, שטפו אותו היטב. חתולים שופטים קופסאות ככלל ומנשאים בפרט לפי הריחות שעולים מהם, וריחות מרפאה הם לא דבר שהחתול ירצה להיזכר בו. 
  2. עשו למנשא מהפך פנימי. קחו שמיכה שהחתול אוהב או בגד עם ריח שלכם, קפלו אותו והכניסו פנימה. הוסיפו צעצוע קטן, ומעט קטניפ אם החתול אוהב את ריחו. 
  3. לאחר שניקיתם וקישטתם, תנו לחתול לגלות את המנשא בעצמו. השאירו אותו פתוח, והניחו אותו במקום נגיש ברחבי הבית. חתולים הם חיה סקרנית, ואם חלל מפתה כל כך יחכה להם במקום כזה או אחר, הם כבר ימצאו אותו. אל תצפו לסיפור אהבה מהרגע הראשון. חתולים אוהבים לחקור מקומות חדשים, אבל לוקח להם זמן. יכול להיות שהחתול יתעלם מהמנשא בהתחלה, וייתכן שיכנס אל המנשא וייצא ממנו כעבור רגע.  
  4. אם החתול מתיישב בתוך המנשא ומרגיש בו בנוח, הוא עשוי להפוך אותו לקופסה החביבה עליו. במקרה כזה, יהיה לו קל יותר לשאת את המצב של העברתו ממקום למקום באמצעות קופסה שהוא מכיר. תוכלו לתגמל אותו בחטיף על ישיבה בתוך המנשא. כדאי להימנע ממתן חטיפים ומזון בשעת הנשיאה עצמה, כדי לא להוביל למצב של הקאה אם החתול ייבהל מהנסיעה.

החתול וכלוב הנשיאה ברגע האמת 

גם חתול שמכיר את המנשא, לא תמיד ישמח לשתף אתכם פעולה. ייתכן שהיו לו תכנונים אחרים להמשך היום, שלא כללו ביקור מחוץ לבית. כדאי לצפות לחוסר שיתוף פעולה, ולבצע את ההכנסה מהר עד כמה שניתן וזמן קצר לפני היציאה מהבית. תנו לו מעט זמן להירגע לפני שתוציאו את המנשא אל הרכב. 

הדרך הנוחה ביותר להכניס חתולים למנשאים היא על ידי העמדת המנשא על הרצפה עם הפתח הצדי כלפי מעלה. כך תוכלו להרים את החתול, להכניסו אל המנשא, לסגור את הדלת ורק לאחר מכן להעמיד את המנשא כרגיל. הכנסת חתול אל תוך מנשא שעומד בצורתו הרגילה, תאלץ אתכם לדחוף את החתול פנימה ועלולה להסתיים בשריטות. חתולים אוהבים מקומות חשוכים, כך שאולי תרצו לכסות את המנשא בבד דק לאחר שהחתול ייכנס אליו. ודאו היטב שהמנשא סגור לחלוטין ושאין לחתול כל אפשרות לפתוח אותו בדחיפה.  

שנינו יחד במנשא אחד 

ומה לגבי מצב שבו צריכים לקחת שני חתולים לווטרינר? במקרה כזה, השאלה היא מה גודל החתולים, מה גודל המנשא ומה היחסים של החתולים זה עם זה. אם החתולים יכולים להתמקם בנוחות במנשא אחד והם חברים טובים שנהנים לבלות זה עם זה כל היום, ניתן להעביר אותם יחד אם אתם רואים שהם לא מתנגדים לכך. בדרך כלל זה יהיה כך לגבי גורים. בכל מצב אחר, עדיף להשתמש בזוג מנשאים. חתולים שאינם מסתדרים, עלולים לפגוע זה בזה בשעת מצוקה ולחץ. 

אין דבר פחות נעים מאשר לשמוע את החתול שלנו מיילל או רושף בכעס. היכרות מקדימה עם כלוב הנשיאה והכנסה נכונה ברגע האמת, תעזור לחתול ולכם לעבור ביקורים מחוץ לבית על הצד הטוב ביותר. בשעת הנסיעה ברכב הקפידו על סגירת כל החלונות. לעולם אל תשאירו חתול במנשא ברכב סגור. נסיעה טובה!