לקנות חתול או לאמץ: יתרונות וחסרונות

לבחירה אם לאמץ או לקנות חתול יש משמעות רבה. אלה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות

חתול או חתולה? אימוץ גור חתולים או חתול בוגר? חתול עם פרווה ארוכה או קצרה? חתול גזעי או מעורב? אם החלטתם להוסיף למשפחה חבר חתולי חדש, ייתכן שכבר עניתם על כמה מהשאלות הללו. אין אף חתול או אפילו גזע המתאים לכולם. מסיבה זו, התאמה בין החתול לבין המשפחה המתאימה לו דורשת תכנון ומחשבה. 

השאלה "איזה חתול מתאים לי?" לא תהיה שלמה בלי קבלת ההחלטה אם לאמץ מעמותה, בית אומנה או פשוט מהרחוב או אם לקנות חתול ממגדל של חתולים גזעיים. בכל אחד מהמצבים קיימים יתרונות וחסרונות שחשוב להכיר.

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

אילו חתולים מועמדים לאימוץ? 

בישראל, למרבה הצער, חיים הרבה מאוד חתולי רחוב בכל הגילים וכמעט מכל הסוגים. המלטות לא מתוכננות של חתולות שאינן מעוקרות הופכות גורי חתולים לדיירי רחוב מיומם הראשון בעולם. ריבוי היתר גורם לכך שקצב ההמלטות גדול מכמות הבתים המאמצים, והתוצאה היא שעמותות ואגודות מתמודדות מדי יום עם חתולים בוגרים וגורים מתוקים שמחפשים בית חם. רוב החתולים שנמצאים בהן הם מעורבים, אך ניתן גם למצוא חתולים גזעיים או גזעיים למחצה שנפלטו ממסגרות משפחתיות או נמצאו ברחוב. רשימת הארגונים המסייעים בהצלת חתולים היא ארוכה, ותוכל למצוא בערים רבות בארץ חתולים שממתינים רק לכם.  

תהליך אימוץ חתול  - כדי לאמץ חתול תוכלו לפנות לאגודת צער בעלי חיים, עמותת תנו לחיות לחיות, עמותת גג לחיות, עמותת SOS ועוד. דרך נוספת היא לפנות אל בתי אומנה או אל מחלצי חתולים, שלעתים מפרסמים חתולים שמחפשים בית בקבוצות פייסבוק שונות. במפגש הראשוני בעמותה או באגודה תספרו על עצמכם ועל הצרכים שלכם, ולאחר מכן תבקרו בחתוליה ותוכלו להכיר את החתולים ולבחור את זה שמתאים לכם. בתום הבחירה יהיה עליכם לשלם בעבור סל אימוץ. התשלום כולל בדרך כלל עיקור או סירוס, חיסונים שמתאימים לגיל החתול וטיפול נגד תולעים.  

יתרונות לאימוץ חתול מעורב  - לחתולים מעורבים ישנם כמה יתרונות על פני חתולים גזעיים בכל הנוגע להשתלבותם במשפחה. חתול נטוש עשוי לפתח תלות חזקה ורצון עז בקרבה ובאהבה לאור ניסיון חייו. הוא יוקיר לכם תודה על כך שהצלתם אותו מהתנאים ברחוב והענקתם לו התחלה חדשה. ההיסטוריה הרפואית של חתול נטוש כמובן לא ידועה, ויש להעביר אותו בדיקה מקיפה אצל הווטרינר. מצד שני, חתולים מעורבים יכולים להיות חסינים יותר בריאותית מאשר גזעיים שנושאים עמם מחלות תורשתיות.  

לקנות חתול גזעי: מה חשוב לדעת? 

אם אתם חולמים על גזע ספציפי שלא גידלתם בעבר, כדאי מאוד ללמוד עליו לעומק. זאת, כדי לוודא שמדובר בהתאמה נכונה ולא ברכישה שהיא תוצר של היענות לתחנוני הילדים. בשלב הבא, יש לאתר בית גידול אמין. תוכלו להתייעץ עם מגדלי חתולים גזעיים מסביבתכם או לפנות לקבלת המלצות דרך עמותות, כמו עמותת "ניקה" אשר אחראית על מגדלי חתולים גזעיים.  

חשוב מאוד לבקש לראות את הורי הגור, או לפחות את האם. יש לראות גם את תנאי מחייתם של הגורים, המשפיעים מאוד על בריאותם. צפיפות, חיים בתוך כלובים, לכלוך וכדומה, מרמזים על חתול אשר גדל בתנאים קשים. הסבירות להתפתחות מחלות אצל חתול כזה, גדלה בהתאמה. במקרה של אימוץ חתול גזעי, סביר להניח שתקבלו את החתול עם ניירת מסודרת לגבי חיסוניו. 

יתרונות וחסרונות של רכישת חתול - רכישת חתול גזעי מאפשרת קבלת מידע מסוים לגבי תכונות שיתבטאו אצלו ונטייה למחלות. תכונות האופי משתנות בהתאם למטרות גידול הגזע או חלק מהגזע. למשל: מיין קון – ידידותי לילדים, חתול פרסי – נינוח ולא אנרגטי במיוחד, חתול ספינקס – נהנה מליטופים ונקשר לבעליו. עם זאת, לכל חתול האופי שלו.  

יש לזכור כי גם אצל חתולים גזעיים אין ערובה בטוחה לאופי מוצלח ויציב. בנוסף, ישנם גזעים שמתאפיינים בפרווה ארוכה, ועליכם להיות מוכנים להקדיש זמן רב לסירוקה ולטיפוחה. אחרים ידועים כסובלים מבעיות רפואיות שונות, ויש להכיר אותן מראש ולהיות ערוכים לטיפול בהן.