אימוץ חתול בוגר או גור חתולים? איזה חתול מתאים לכם

מתלבטים אם לאמץ חתול גור או חתול בוגר? השיקולים הבאים יובילו אתכם להחלטה הנכונה

ההחלטה לאמץ חתול היא חשובה ומצילת חיים. חתולים שאינם מוצאים בית אוהב יבלו את חייהם ברחוב, ובמקרים רבים לא יצליחו לשרוד זמן רב. כדי להבטיח שהחיבור בין התא המשפחתי שלכם לבין הדייר החדש יהיה מוצלח ויימשך שנים ארוכות, יהיה עליכם לקבל כמה החלטות משמעותיות. לאחר שהחלטתם איזה חתול מתאים לכם, עליכם להחליט אם לאמץ גור או חתול בוגר. 

אנשים רבים סבורים בטעות שמאחר שחתול הוא חיה עצמאית, אין חשיבות לגילו של חתול שבוחרים לאמץ כיוון שגם גור חתולים יכול "לגדל את עצמו". בניגוד גמור לסטריאוטיפ, לחתולים ישנם צרכים שונים בהתאם לגילאים שלהם, והם זקוקים לסיוע שונה מבני האדם שהם חיים לצדם.

גור לעומת חתול בוגר – התאקלמות 

אימוץ גור מאפשר לכם לגדל חבר חמוד במשך שנים ארוכות. מנגד, טיפול בחתולים גורים דורש גם הרבה סבלנות. לעתים הגור מגיע אליכם לאחר שננטש או הופרד מאמו. הגעתו לשטח חדש ולא מוכר במצב כזה, עלולה לעורר בו חרדות או מצוקות רגשיות שתצטרכו להתמודד עמן.  

גם התאקלמות של חתול בוגר טומנת בחובה אתגרים. חתולים בוגרים עשויים להתקשות בהסתגלות לשינויים בסביבת מגוריהם, ולגלות פחות גמישות בכל הנוגע לשאר החיות בבית. חתולים בוגרים גם עלולים לשאת איתם טראומות מן העבר, שיכולות לבוא לידי ביטוי בהתנהגות כזו או אחרת. מצד שני, אופיו המגובש של חתול בוגר מאפשר לכם לדעת בקלות רבה יותר מי החבר שמצטרף למשפחה: האם החתול ידידותי, ביישן, סקרן, אוהב לשחק או נחבא אל הכלים?

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

גור חתולים לעומת בוגר - רכישת הרגלים חדשים 

הורים חדשים לגור צעיר נדרשים לפנות זמן וסבלנות כדי לעזור לו להתפתח מבחינה רגשית ולרכוש הרגלים חדשים. חלק מהגורים למשל, יתקשו לעשות צרכים בארגז החול. אחד מתפקידכם בתור המשפחה החדשה, יהיה ללמד את הגור שלכם מיומנויות מסוג זה. עם זאת, תוכלו גם ללמד אותו הרגלים רבים נוספים, דבר שחתול בוגר לא תמיד ירצה לשתף איתו פעולה.

זמן משחק 

חתולים משחקים ומשתעשעים לאורך כל חייהם, כך ששימוש בצעצועים של חתולים יכול לתרום לחיזוק מערכת היחסים החדשה. כיוון שלגורים ישנה אנרגיה רבה והם ישנים פחות מחתולים בוגרים, הם צפויים להשתובב ולשחק בכל רחבי הבית. גם עליכם, בתור משפחתם המאמצת יהיה לבלות איתם זמן רב יותר במשחק. אם יש לכם את הרצון והמרץ להשתעשע ולשחק, כמו גם היכולת לספק להם בית נקי מסכנות, תוכלו להרוויח מהכנסת גור קטן הביתה. אם אתם מעוניינים בבן משפחה רגוע יותר, ייתכן שתעדיפו חברה של חתול בוגר ורגוע שירצה להתכרבל ולישון.

התמודדות עם שאר דיירי הבית 

קיימות דרכים שונות לחבר בין חתול חדש לבין דיירים חתוליים אחרים. אם אתם חוששים מתהליך התאקלמות ממושך, כדאי לאמץ חתול בוגר שידוע כידידותי לחיות או גור שגילו הצעיר יסייע לו להסתגל אל הדיירים הנוכחיים.  

ומה לגבי בתים עם ילדים? מערכת היחסים בין ילדים לחתולים היא בעלת מאפיינים מיוחדים במינם. גורים יכולים להפוך לחברים שילוו את ילדיכם במשך שנים ארוכות, והם גם יהנו לבלות איתם שעות במשחקים. מנגד, יהיה עליכם לתווך במערכת היחסים החדשה, על מנת ללמד את הילדים להתייחס בעדינות לגור הצעיר. אם אתם מעוניינים לאמץ חתול בוגר, נסו לבחור בחתול שרגיל לחברת ילדים ושלא יירתע מהתנהגותם. כמו כן, קיימים מספר כללים שתוכלו ליישם כדי להגדיל את הסיכוי שמערכת היחסים החדשה בין ילדיכם לבין החתול תתחיל ברגל ימין.

​​​​​​​אימוץ שני חתולים ביחד 

במקרה שאתם מעוניינים בחתול ויש בביתכם מקום ליותר מחתול אחד, כדאי לשקול בחיוב אימוץ של שני חתולים יחד. דבר זה יקל על התאקלמותם ויאפשר להם מערך תמיכה רגשי. במקרה כזה תוכלו לאמץ גורים צעירים, אחים ביולוגיים שגדלו או חיים יחד ומכירים זה את זה, או חתולים בוגרים שכבר חולקים את חייהם ויוקירו תודה על האפשרות להמשיך ולבלות זה לצד זה. אימוץ שני חתולים בכל גיל יקל עליהם וגם עליכם כי החתולים יפעילו זה את זה, יעזרו האחד לשני לאורך תהליך ההיכרות עם הבית ולא ישתעממו בו לרגע בהמשך.