אימוץ חתול - כל התהליך מרגע ההחלטה ועד לשגרה

החלטתם לאמץ חתול? איזה כיף לכם ולו! לכבוד האירוע המרגש, עשינו לכם סדר בכל מה שצריך לדעת לפני שמאמצים חתול ומרחיבים את המשפחה.

רגע לפני

גידול חיית מחמד מביא עמו שמחה גדולה לצד אחריות גדולה. חתולים עצמאיים יותר מכלבים, הם יסתדרו לבד שעות ארוכות יותר ולא תצטרכו להוציא אותם לטיולים יומיים, אבל גידול חתולים ידרוש מכם להשקיע זמן, אנרגיה וכסף בבן המשפחה החדש. רגע לפני שאתם מאמצים חתול, שאלו את עצמכם האם אתם ובני משפחתכם תוכלו להעניק סביבה מתאימה לחתול, ולענות על הצרכים הבריאותיים והרגשיים של החתול.

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

התאמת ציפיות

אחרי שהבנתם שאתם מוכנים לאמץ חתול, זה הזמן להבין איזה חתול מתאים לכם, לפי גזע, גיל, רקע ותכונות אופי.

חתול גזעי או חתול מעורב?

רוב החתולים שנמצאים בעמותות האימוץ או ברחוב הם מעורבים, אך ניתן גם למצוא חתולים גזעיים או גזעיים למחצה שנפלטו ממסגרות משפחתיות. אם החלטתם לאמץ חתול גזעי חשוב ללמוד מראש על מאפייני הגזע ותכונותיו, חלקם בעלי פרווה ארוכה שדורשת השקעה בסירוקה וטיפוחה, ולחלקם תכונות אופי ייחודיות, למשל: מיין קון יהיה ידידותי יותר לילדים, חתול פרסי יבלה זמן רב יותר במנוחה וחתול הספינקס ייקשר אליכם במיוחד, עם זאת, לכל חתול האופי שלו. מבחינה בריאותית, חלק מהחתולים הגזעיים עלולים לסבול ממחלות גנטיות האופייניות לגזע שחשוב להכיר מראש.

חתול בוגר או גור חתולים?

לחתול בוגר יש את ההרגלים שלו, הוא יהיה עצמאי יותר ופחות גמיש לשינויים. לאור ניסיון חייהם חלק מהחתולים שחוו נטישה או גדלו ברחוב יהיו חשדניים יותר ולא ימהרו להתקרב, לעומתם חתולים רבים יוקירו תודה על הבית החדש שלהם ויפתחו רצון עז בחום וקרבה. גור חתולים יהיה אנרגטי, סקרן וידרוש יותר השגחה.

בחירת החתול

לכל חתול יש את האופי הייחודי לו והוא לא משתנה בקלות, אי אפשר לאלף חתול וקשה מאוד להציב לו גבולות, לכן חשוב מאוד שתהיה התאמה לאופיו הייחודי של החתול שבחרתם. אם בחרתם לאמץ חתול דרך עמותה, מאדם פרטי או מהרחוב, מומלץ מאוד שכל בני המשפחה יהיו שותפים לתהליך מהרגע הראשון ויבחנו את תגובת החתול אליהם, כשלוקחים בחשבון כמובן את הסטרס הראשוני שיירגע לאחר תקופת ההסתגלות.

זכרו, זהו לא ניסוי זמני, נטישת החתול תהיה טראומטית עבורו ועבורכם, ודאו מראש שיש התאמה.

חתולים וילדים

לגידול חתולים עם ילדים יתרונות רבים עבור הילד, אך חשוב לוודא שהוא בשל לכך. ההמלצה הכללית היא לאמץ חתול כשהילד מעל גיל שש או כאשר הוא מראה סימנים של בגרות ואחריות. בניית הקשר עם החתול ורכישת אמונו וחיבתו לוקחת זמן, שמשו דוגמא אישית לסבלנות והענקת מרחב לחתול.

לטיפים לביסוס הקשר בין ילדים וחתולים >> 

בדיקות וטיפולים לחתולים

בין אם אתם מאמצים חתול מעמותה או מאדם פרטי, דאגו לקבל כמה שיותר מידע על הרקע הרפואי של החתול, והגיעו איתו מיד לאחר האימוץ לבדיקה וטרינרית מלאה. הוטרינר יבדוק את החתול, יעריך את גילו, בריאותו, יחסן לפי צורך וימליץ על טיפולים נוספים באם נדרשים.

חיסונים לחתולים

אם אמצתם גור חתולים, בגיל 6-8 שבועות הוא יקבל את החיסון הראשון שלו – המרובע, שמחסן אותו בפני ארבע מחלות – קליצי, חתלתלת,  כלמידיה ורינו-טרכיאיטיס. יש לחזור על חיסון המרובע לאחר 4 שבועות, ולאחר מכן אחת לשנה. לפנקס החיסונים המלא לחתול לחצו כאן

פרעושים ותולעים

פרעושים ותולעים פוגעים באיכות החיים שלנו ושל החתול שלנו, ועלולים להוות סכנה להידבקות במחלות. טיפול קבוע באמפולות ייעודיות על עורף החתול בהתאם למשקלו וריסוס מתאים ברחבי הבית והחצר (ידידותי לחיות מחמד), יגן מפני מפרעושים. טיפול נגד תולעי מעיים ניתן על ידי וטרינר בכדור או בזריקה בעת הצורך, או כטיפול מונע אחת ל-6 חודשים. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך: 

-    איך לבחור וטרינר מתאים לחתול שלכם  
-    איך להרגיל חתול לבית החדש
-    אימוץ חתול בוגר או גור חתולים?
-    מאגר שמות לחתולים
-    איך לבחור מתקן גירוד לחתול

הכנת הבית

בן משפחה חדש מגיע לבית שלכם וממש כמו לפני בואו של תינוק, חשוב להתכונן ולהתאים עבורו את הבית. 
•    מזון לחתול - הכינו קערות למים ולאוכל, שלא נשברות או מתפרקות בקלות, ודאו כי המזון לחתול איכותי ומותאם לכל צרכיו לפי גילו ומצבו הרפואי. 

•    משחקים לחתול - משחקים לחתולים חשובים מאוד לבריאות הגוף והנפש של החתול, ושומרים עליו פעיל ושמח. משחקים משותפים עם החתול יקרבו בין הבעלים לחתול ויחזקו את הקשר. 

•    מיטה לחתול - החתול שלכם כבר ימצא לו כמה מקומות אהובים לנמנם בהם, אבל הוא לא יתנגד גם למיטה נעימה משלו, ודאו כי היא בגודל הנכון ומקמו אותה באיזור מרכזי בבית. 

•    צרכים - במידה ואין חצר בבית, או שאימצתם חתול שאינו מורגל לעשות את צרכיו בחוץ, רכשו ארגז וחול יעודיים, ומקמו את ארגז הצרכים הרחק מאיזור השינה והאכילה של החתול. 

•    מתקן גירוד -  כדי למנוע מהחתול להשחיז את ציפורניו על הרהיטים שלכם, מומלץ לרכוש מתקן גירוד בגודל המתאים. 

•    בטיחות - כמו תינוקות גם חתולים מאוד סקרנים ונוטים לחקור את הסביבה שלהם, מנעו מהחתול גישה לגורמים מסוכנים כמו כבלים חשופים, חפצים חדים וחומרים רעילים, או חלונות ומעקות שהוא עלול ליפול מהם.

ההצטרפות למשפחה

ביום הרשמי בו החתול מצטרף למשפחה שלכם, מומלץ שכולם יהיו נוכחים. עבור הנסיעה הביתה כדאי לרכוש מראש מנשא בו תשתמשו גם בהמשך לנסיעות במידת הצורך, רצוי לא להאכיל את החתול לפני הנסיעה כדי למנוע הקאות. הגיעו עם מלווה שישב לצד החתול במנשא במושב האחורי, השתדלו שהנסיעה תהיה רגועה ככל האפשר.
עם ההגעה הביתה הניחו את המנשא במרכז הבית, ודאו כי כל הפתחים סגורים והניחו לחתול להסתובב, לרחרח ולהכיר את הטריטוריה החדשה שלו. הובילו אותו אל איזור השינה החדש שלו, השתייה, האוכל והצעצועים ותנו לו את הזמן שלו לחקור ולהתרגל, דברו אליו ברוגע והיו קשובים לתגובות שלו. חלק מהחתולים ירוצו להתחבא עם פתיחת דלת המנשא, במידה והחתול מתחבא הניחו לו ואפשרו לו להתרגל בקצב שלו. במידה ויש ילדים בבית, אל תשאירו אותם לבד עם החתול, השגיחו והדגימו להם את הדרך הנכונה להתייחס לחבר החדש שלהם.  
תקופת ההסתגלות רגישה עבור החתול וישנה סכנת בריחה, מומלץ לא לאפשר לחתול לצאת לחצר בימים הראשונים ולאחר מכן להשגיח עליו בפעמים הראשונות שהוא יוצא החוצה. בנוסף, בימים הראשונים השתדלו לא להשאיר את החתול לבד בבית.

המשך הדרך

הקפידו לבקר אצל הוטרינר, דאגו למזון איכותי ומותאם לחתול הקפידו לפנות את ארגז הצרכים אחת ליום-יומיים והחליפו את החול אחת לשבוע, דאגו לטפח את הפרווה של החתול ולסרק אותו, והעניקו לו המון אהבה.