חתולי הבית הגדולים ביותר

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

משפחת החתוליים היא גדולה, מגוונת ומפוארת - יש בה נמרים, יגואר, טיגריסים וגם חתולי בית, אלה שאנחנו מכירים ומגדלים. בין החתלתולים הקטנים והמתוקים לבין הטורפים, ישנם חתולי בית גדולים שיתנו לכם הרגשה של ג'ונגל אצלכם בבית. הם יפים, חסונים, ארוכים, חזקים והכי חשוב, הם מיוחדים ועדינים על אף גודלם. המיין קון הענק, הבנגלי שנראה כמו נמר והרגדול שאוהב להתפנק, הם רק חלק מגזעי חתולי הבית הגדולים שתרצו לאמץ לחיקכם.

מיין קון

אם כבר חתול בית גדול, אז את ההכי גדול. המיין קון הוא הגזע הגדול ביותר של חתולי הבית, מקורו בארה"ב ושם הוא פופלארי במיוחד. גזע זה הוא בעל שרירים חזקים, ראש גדול, אוזניים מורמות וחזה רחב, מה שהופך אותו למעט מגושם, כזה שעלול להפיל חפצים בלי להתכוון. גזע זה אמנם גדול וחזק, אבל מבחינת תכונות האופי שלו הוא ככל חתולי הבית, מתוק, עדין וסימפטי. חשוב להקפיד על התזונה שלהם, משום שגזע זה בעל נטייה לעודף משקל מה שעלול לגרום לבעיות בריאותיות. המיין קון בעל פרווה עבה, רכה וכבדה שזקוקה לטיפוח ותשומת לב יומיומית. יש להבריש ולסרק את המיין קון על מנת שלא יווצרו קשרים בפרווה, זוהי גם פעילות נעימה לחתול ומחברת בינו לבין בעליו.

חתול סיבירי

מקורו של זן זה הוא בסיביר הקרה והפרווה שלו מותאמת בדיוק לתנאי מזג האויר הזה - סמיכה, עבה וחלקה העליון עמיד בפני מים. באופיים, החתולים הסיבירים אוהבים חברת בני אדם, לא חוששים מפני זרים ונאמנים מאוד לבעליהם. הם רגועים מאוד, ידידותיים לילדים ומסתדרים עם יתר חיות המחמד. אם אתם סובלים מאלרגיה לחתול, כנראה שהחתול הסיבירי מתאים לכם במיוחד, יש הטוענים כי בנוזל הרוק שלהם יש כמות מועטה של חלבון מסוג Fel d1. החלבון המופרש בזמן שהחתול מלקק את פרוותו והוא האחראי העיקרי לתגובה האלרגית אצל בני האדם

חתול בנגלי

הבנגלי מתאפיין בפרווה בצבעים עשירים ודוגמת חברבורות או פסים, פרווה רכה ויפה. גזע זה הוא גזע החתולים המבויית היחידי שמגיע עם דוגמת חברבורות כמו זו שניתן למצוא על נמרים, יגוארים ומינים נוספים במשפחת החתוליים וזה אחד הדברים שהופך אותו למיוחד, כך שאם רציתם נמר בבית, זה הכי קרוב שתוכלו להשיג. הבנגלי הוא בעל גודל בינוני-גדול, משקל הזכרים יכול להגיע ל-8 קילו והנקבות עד 5 קילו. הבנגלי הוא חתול אנרגטי, פעיל ומנפץ את הסטיגמות על חתולים בהיותו מלא חיבה שיהנה לשבת לכם על הברכיים. בנוסף, רצוי שלא להשאיר אותו לבד בבית לזמן ממושך, אך חברת בעל חיים נוסף יכולה להספיק. מלבד היותם נאמנים ומלאי ביטחון, הבנגלים מסתדרים היטב עם עם בעלי אחרים.

חתול בנגלי

 

חתול יערות נורווגי

השם שלו אולי נשמע לכם פראי במיוחד, אבל אל תתנו להטעות אתכם. חתול יערות נרווגי אמנם יכול להגיע במשקלו ל-9 ק"ג ועם זאת הוא נאמן לבעליו, ידידותי ואוהב חברה. אם יש לכם חצר בבית, הוא ישמח מאוד לבלות בה חלק מהיום, מכיוון שהוא אוהב חוץ, אבל גם דירה קטנה תהיה בסדר עבורו. גזע זה מתקשה להיות לבד לאורך זמן רב ורצוי לספק לו חברה ככל הניתן. מדובר בחתול יפה, נבון, שאוהב לטפס ולשחק משחקים.

חתול יערות נורווגי

 

רגדול

גזע הרגדול, כשמו כן הוא Rag-doll (בעברית: בובת סמרטוטים) וזאת מכיוון שהוא נרגע והופך רפוי כמו בובת סמרטוטים כשמרימים אותו. מדובר בגזע שעל אף הגודל שלו והחוזק שלו, הוא ידידותי, בוטח בבני אדם ונחשב לאחד הגזעים הרגועים ביותר מבין חתולי הבית. לפרווה המרשימה שלו יש מחיר וזה בניקיון הבית. כדי להמנע מכמות השיער שהוא משיר ברחבי הבית, מומלץ לסרקו בעדינות מידי שבוע. גם הגזע הזה נמנה עם הגזעים הגדולים, הוא נינוח, מסור ואפילו מסתדר עם כלבים.

רגדול

 

חתול בריטי קצר-שיער

ממש כמו בית המלוכה הבריטי, גם גזע הבריטי קצר-השיער כבר קיים באנגליה כמה מאות שנים. זהו גזע גדול וחסון שנלחם בסטיגמה על החתולים ביד רמה, כגזע עדין ומלא אהבה. הוא מסתדר נהדר עם בעלי חיים נוספים ועם ילדים, לא דורש הרבה תשומת לב, שקט ולא עושה בלגן בבית. הבריטי קצר-השיער הוא חתול בית במלוא מובן המילה, אוהב את הפינה הנוחה שלו על הכורסה או על הריצפה ונהנה מהיותו חתול ולא טיגריס. אם תהיתם מה מדוע נקרא "קצר-שיער", שיערתם נכון - פרוותו קצרה והוא מלקק את עצמו מידי יום כדי להסיר לכלוך ופרווה.

בריטי קצר שיער

 

טויגר

השוואה בין נמרים לחתולים היא לא חדשה, אבל גזע הטויגר הוא דוגמה מצוינת לכך שהיא מוצדקת. טויגר, שילוב של "טוי" (בעברית: צעצוע) וסיומת "גר", מתוך המילה "טייגר" (בעברית: נמר). גזע זה הוא בעל מראה פראי ונראה ממש כמו נמר, הוא גדול ופרוותו מפוספסת. כל הדמיון הזה לחיה הטורפת, אינו משפיע על אופי הטויגר והוא לגמרי מבוית, רגוע, נינוח ומאוד אינטליגנטי. הטויגר מסתדר עם כלבים ועם חיות אחרות איתן הוא יכול להשתעשע ובאופן כללי הוא אוהב לשחק.

 

צ'אוסי

גזע זה נוצר מגידול של חתול מבוית לבין חתול בר פראי, המכונה "חתול הג'ונגל" שקיים עוד מימי מצרים העתיקה. הצ'אוסי שובב, שאוהב להיות בתנועה, לטפס ולחקור, הוא זקוק לחברה וגירויים רבים, אוהב אדם ומסתדר עם כלבים וחתולים. הסקרנות שלו עוללה לגרום לו לפתוח ארונות ולחטט בהם ולכן כדאי להשאיר אותם סגורים. בשונה מגזעים אחרים של חתולים הסובלים מהשמנה, במקרה של הצ'אוסי אין מה לדאוג, הפעילות הגופנית הרבה שלו שומרת היטב על בריאותו.