Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
חשיבות תזונה איכותית לבריאות העור והפרווה בחתולים
חשיבות תזונה איכותית לבריאות העור והפרווה בחתולים

חשיבות תזונה איכותית לבריאות העור והפרווה בחתולים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית  לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

לתפריט היומי של החתול השפעה משמעותית על בריאות העור ומראה הפרווה שלו. אלה הרכיבים התזונתיים שעוזרים לו להיראות ולהרגיש מעולה בכל יום

חתולים הם בעלי חיים נקיים, שמשקיעים זמן רב בליקוק ובטיפוח עצמי. העובדה הזו מקלה עלינו לאבחן את בריאותם, מכיוון שלעתים מספיק להסתכל על מראה העור והפרווה של חתול כדי להעריך איך הוא מרגיש. כיצד נראה עור בריא, על מה צריך להסתכל כשבוחנים את הפרווה, וכיצד יכולה תזונת החתול להשפיע על שניהם?
 

נא להכיר: כל הסודות על עורו ופרוותו של החתול

העור הינו האיבר הגדול ביותר בגופו של החתול, ותפקידו להגן עליו מפני טראומה וזיהום, לעזור באיזון החום ולספק הגנה חיסונית. העור גם מהווה מאגר לחומרי מזון שונים ומאחר שהוא מתחדש כל הזמן, נחוצים לו רכיבים מזינים רבים כדי להיראות במיטבו. הפרווה היא שכבת הגנה נוספת, שעשויה חלבון מסוג קרטין. היא מבודדת את גופם של חתולים מחום וקור ומגינה על עורם מנזקי חום, שמש או חומרים מגרים שונים. 

עור בריא יהיה חלק, גמיש ונטול יובש, קשקשת, אדמומיות או גרד. פרווה בריאה תהיה מבריקה, חלקה ונעימה למגע, ללא שיערות במרקם שבור. בריאות העור והפרווה של חיית המחמד מעידה על בריאותה הכללית, וכל שינוי יכול להעיד על חוסרים תזונתיים, התפתחות אלרגיה, דלקת עורית או מחלה. 
 

בין תזונה נכונה לעור בריא

תזונה מלאה ומאוזנת חיונית לבריאות העור והפרווה של החתול. היא מסייעת בין היתר לתהליך ייצור הקרטין, שהוא החומר הבונה את שכבת העור החיצונית ואת השיערה. כדי שהתהליך יתנהל היטב נדרשים מספר רכיבים הכוללים חלבון, חומצות שומן, אבץ, נחושת, ויטמין A וויטמיניB  שונים. מחסור בחומצות אמינו מסוימות, חומצות שומן, מינרלים או ויטמינים יכול להביא למחלות עוריות, לפגיעה בבריאות העור ולשינויים בפרווה.

 

ELEGANT

 

חלבון

העור מכיל כמות חלבון גבוהה ומשמש כמאגר לחלבון במקרה של מחסור בגוף. שיערות הפרווה עשויות אף הן מחלבון בשם אלפא קרטין. בין 30% ל-35% מתצרוכת החלבון היומית של החתול  מנוצלת על ידי העור וגדילת הפרווה, ולכן לרמות החלבון במזון שלו השפעה מרובה על העור והפרווה. מחסור בחלבון יביא לעור יבש ואדמומי, קשקשת, אובדן פרווה ושבירות יתר של שיערותיה. 

שומן וחומצות שומן

חומצות שומן מסוג אומגה 6 ו-3 חיוניות לקרומים של תאי העור, לשלמות וללחות שלו, כמו גם לברק של הפרווה. מחסור בחומצות שומן חיוניות עלול להוביל לקשקשת עורית, להתפתחות גרד ולפרווה גסה ומחוספסת למגע. במזונות מאיכות ירודה, מזונות שאוחסנו זמן רב מדי, מזונות שנחשפו לחום גבוה ומזונות נטולי נוגדי חמצון, חומצות השומן יכולות לעבור חמצון ולאבד מיעילותן. חתול שיוזן במזונות כאלו יכול לפתח חוסרים של חומצות שומן חיוניות. הזנה דלת שומן לאורך זמן או מחלה הפוגעת בספיגת שומן מהמעי, יכולות גם הן להביא לסימנים הללו.

ויטמינים

לוויטמינים שונים חשיבות בהתמיינות וגדילת תאי העור, כמו גם במניעת נזקי חמצון. מחסור בוויטמין B2 יכול להביא לעור יבש, קשקשי ואדמומי ולאובדן פרווה. מחסור בוויטמין B5 עלול לגרום לאובדן פיגמנט ופרווה. חסרים של ויטמינים אלו נדירים בקרב חתולים הניזונים ממזון מלא ואיכותי, ועלולים להתפתח במקרה שההזנה היומית מורכבת מכמות גדולה של שאריות מזון ביתי או חטיפים. 

נוסחאות התזונה ששומרות על בריאות החתול שלכם

המזונות היבשים והלחים של פורינה פרו פלאן לחתולים הם מזונות מלאים ומאוזנים, המיועדים לספק מענה כולל לכל צורכי החתול. הם מכילים חלבון מאיכות גבוהה ורכיבים המיועדים לתמוך בבריאות הפרווה והעור של חתולים, כמו גם בבריאותם הכללית. 

נוסף ליתר המזונות המותאמים לחתולים, תוכלו למצוא בפורינה גם מגוון מזונות ששמים דגש מיוחד על העור והפרווה. פרו פלאן ELEGANT  לחתול בוגר למשל, הוא מזון על בסיס סלמון המכיל את הנוסחה הייחודית OPTI DERMA. הנוסחה משלבת רמה אופטימלית של ויטמינים, אבץ וחומצות שומן מסוג אומגה 3 ו-6, לשמירה על עור בריא ופרווה מבריקה וחלקה. אתם מגדלים חתול בעל פרווה ארוכה? אין שום בעיה. המזון מותאם גם עבורם, ומיועד לסייע במניעת היווצרות כדורי פרווה.