איך לשמור על בריאות השיניים וחלל הפה של החתול שלנו?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

מחלות בחלל הפה והשיניים נפוצות מאוד בקרב חתולים, למעשה כ-8 מתוך 10 חתולים מעל גיל שלוש, יסבלו מבעיות שיניים וחניכיים, אך זו אינה גזרה משמיים! שגרה קבועה לשמירה על היגיינת הפה של החתול שלנו תסייע במניעת מחלות ותעניק תמיכה לטיפול במחלה קיימת. מה גורם למחלות בחלל הפה? איך נזהה מחלת שיניים אצל החתול שלנו וכיצד נטפל בה? הכירו את המדריך המלא לחלל הפה והשיניים של חתולים.

מה גורם למחלות שיניים אצל חתולים?

בדומה לתהליך שקורה אצל בני האדם, החיידקים השונים בחלל הפה של החתול מצטברים על גבי השיניים והחניכיים ויוצרים פלאק (רובד חיידקי השן). החיידקים המתרבים, משחררים חומרים שפוגעים באמייל השן ומגרים את רירית החניכיים. במידה והפלאק לא יוסר תוך מספר ימים, תיווצר אבן שן שתכלא את החיידקים בתוך אבנית ותמשיך לפגוע בבריאות השן והחניכיים. לאורך זמן יווצרו דלקות, בשלב הראשון נראה דלקת בחניכיים ובשלבים מאוחרים יותר הדלקת תתפשט אל חלל הפה כולו וסביב בסיס השיניים, דבר העלול לגרום לנשירת השיניים.

מהם הסימנים למחלות שיניים?

איך נדע אם החתול שלנו סובל ממחלה בחלל הפה? הסימנים הראשוניים כוללים ריח רע מהפה (הליטוזיס), אדמומיות חניכיים והצטברות אבן שן. בהחמרת הדלקת ייתכנו ריור מוגבר, שמיטת מזון מהפה, הפגנת סימני כאב בעת אכילה, לעיסה בצד אחד של הפה, חוסר תיאבון וירידה במשקל. במידה והתפתח אבצס בשורש השן נראה גם נפיחות בפנים. שימו לב, לא תמיד נוכל לזהות בעצמנו את הסימנים למחלה, לכן חשוב לבצע בדיקות שגרתיות אצל הווטרינר לבחינת חלל הפה וכך למנוע התפתחות של מצב דלקתי חריף יותר.

טיפול ומניעה של מחלות שיניים אצל חתולים

לאחר היווצרות אבן השן, ניתן להסירה אך ורק על ידי טיפול שיניים תחת הרדמה כללית אצל הוטרינר. לכן, חשוב לנסות ולמנוע את יצירת הפלאק הראשוני והתפתחות אבן השן, על ידי בדיקות וטיפולים שגרתיים לשמירה על בריאות הפה של החתול. 

מזון יבש איכותי  

מזון יבש ואיכותי המותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של החתול, יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.  

צחצוח שיניים  

בעזרת מברשת ומשחת שיניים ייעודיות לחתולים. מומלץ לנסות ולהרגיל את החתול לפעולת הצחצוח כבר בגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה מצדו. עם זאת, האמת הפשוטה היא כי חתולים רבים לא ישתפו פעולה עם נסיונות צחצוח, לא משנה כמה תנסו. במקרים כאלה, במקום להילחם בחתול ולגרום לסטרס, מומלץ לנסות פתרון אחר.

חטיפי DENTALIFE - דנטלייף של חברת פורינה  

דנטלייף חתול
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לחתולים, חטיפים לשמירה על בריאות השן - לחצו כאן ⇦

חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של חתולים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד החתול לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. חטיפי DENTALIFE - דנטלייף לחתולים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה ((VOHC והוכח מדעית כי בשימוש יומיומי חטיפי דנטלייף DENTALIFE מפחיתים את הצטברות הפלאק ואבן השן ב-69%!

אז מהן ההמלצות שלנו לשמירה ביתית על בריאות חלל הפה בחתולים?


1.    בקרה יומיומית על חלל הפה של החתול על מנת לזהות סימנים מקדימים להתפתחות בעיות בריאותיות.
2.    צחצוח שיניים יומיומי
3.    מתן חטיף דנטלי יומי
4.    מתן חטיף דנטלי כפרס לאחר צחצוח שיניים
5.    מים טריים זמינים בקערה נקייה 
6.    בדיקות תקופתיות של חלל הפה אצל הוטרינר