איך מתמודדים עם אלרגיה למזון אצל חתולים

הסימנים לרגישות ולאלרגיה למזון אצל חתולים, ודרכים שישפרו את תחושתו של החתול הסובל

חתולים, בדומה לבני אדם, סובלים ממגוון אלרגיות. האלרגיה הנפוצה ביותר בקרב חתולים היא לפרעושים, אך קיימות גם אלרגיות רבות נוספות כמו אלרגיה לחומרי לניקוי, לעשן סיגריות, לדשא, לעובש, לאבקני צמחים, לתמרוקים ולמזון.  אלרגיות יכולות לגרום לחתול למגוון רחב של תסמינים, החל מדלקות עור וגירודים חזקים, דרך התעטשויות ועיניים דומעות ועד להקאות ושלשולים.  

חתול רגיש, איך אתה מרגיש? (או כמה מילים על מהי אלרגיה למזון אצל חתולים) 

אלרגיה למזון היא למעשה רגישות של מערכת החיסון לסוג או סוגי מזון מסוימים, כשבדרך כלל מדובר במזונות שהחתולים נחשפים אליהם במידה רבה. בין המזונות העיקריים שחתולים מפתחים אליהם אלרגיות ניתן להזכיר בשר בקר, עוף, תירס, קמח ומוצרי חלב. אלרגיה יכולה להתפתח לאורך החיים, ואינה קשורה בהכרח למזון חדש שהחתול החל לצרוך. גם חתול בוגר שצרך רכיב מזון מסוים תקופה ארוכה, יכול לפתח אליו אלרגיה עם השנים. הסימנים לאלרגיה יתבטאו בדרך כלל על גבי עורו של החתול, כך שהחתול יתגרד בחוזקה או יסבול מדלקת בעור.  

ישנם חתולים שרגישים למזון אחד או יותר, אבל לא אלרגיים אליו. במצבים כאלה הנפגעת העיקרית תהיה מערכת העיכול. מכאן שכאשר חתול משלשל או מקיא, סביר יותר שמדובר ברגישות למזון ולא באלרגיה. עם זאת, הקאות ודלקות עור יכולות להיות גם סימן לבעיות רבות אחרות, כך שיש להתייחס לכל מקרה לגופו.  

מכיוון שחתולים רבים מקיאים לעתים כדורי פרווה, לפני הביקור אצל הווטרינר התבוננו בקיא של החתול שלכם. אם הוא כולל גושים בצבע אפור, מדובר בכדורי פרווה. אם אתם רואים קיא שכולל מזון בלבד, ציינו זאת בזמן הבדיקה על מנת לאתר את הסיבה לבעיה. חלק מהחתולים מקיאים גם כשהם סובלים מתולעים, למשל. 

הטיפול ברגישות למזון חתולים 

אם הווטרינר שלל סיבות אפשריות אחרות לתופעות מהן סובל החתול, ייתכן שהוא ימליץ לכם להעביר את החתול למזון שכולל רכיבים שלא מגרים את מערכת העיכול. פרו פלאן DELICATE שמיועד לרגישויות במערכת העיכול, מכיל מקורות חלבון עדין וקל לעיכול שמקטינים את הסיכוי לתגובה שלילית אצל החתול, ומצמצמים בעיות מעיים. במקרים של אלרגיה, יישקלו צעדים נוספים. 

כמו כן, כאשר רוצים לבחון האם החתול רגיש או אלרגי למזון שלו, יש אפשרות להעביר אותו "דיאטת אלימינציה" ולהוציא מרכיבים מסוימים מהמזון היומיומי, כדי לבחון אם הם גורמים לו לאלרגיה או רגישות מסוימת.  

מה אסור לחתול לאכול? 

גם התפריט של חתולים שאינם סובלים מאף בעיה בריאותית, צריך להיות מאוזן ולכלול מזון איכותי. אם החתול שלכם מתחנן למזון מתחת לשולחן או מנסה לדחוף את ראשו אל הקערה או הספל שלכם, ישנם מקרים בהם כדאי להרחיק אותו. קיימים מזונות שעלולים להזיק לבריאותם של חתולים, ואפילו כאלה שרעילים עבורם. בין המזונות המסוכנים לחתולים:

  • עצמות – עצמות של דג או עוף הן חדות, ולכן יכולות לפצוע את החתול 
  • בצל ושום – עלולים לגרום לנזק לתאי הדם האדומים של החתול, מצב שנקרא אנמיה המוליטית 
  • שוקולד – פולי הקקאו עלולים להיות רעילים עבור חתולים 
  • קפה ותה – מסוכנים בשל הקפאין 
  • ענבים – עלולים לגרום לבעיות בכליות

מה לא מומלץ לתת לחתול לאכול? 

ישנם גם מזונות ששייכים לקטגוריית ה"לא מומלצים" לחתולים, בהם למשל בצק, בשר וביצים שלא עברו בישול, וחלב שצריכתו יכולה להוביל לשלשולים או הקאות. התייעצו עם הווטרינר שלכם על מנת לקבל את הרשימה המלאה, ועקבו אחריה.  

לבסוף, אסור לשכוח שחתולים מתייחסים גם לצמחים כאל מזון לנשנוש. חלק מהצמחים טובים ומועילים לבריאותם, אבל אחרים מזיקים ואפילו רעילים. אם אתם מגדלים צמחים בעציצים או באדניות, חשוב שתכירו את הצמחים שיכולים להזיק לחברכם הפרוותי. לבריאות ובתאבון!