הזנה לחתול הבית – כל מה שרציתם לדעת כדי לגדל חתול בריא ושבע

מגורים בסביבה ביתית מעניקים לחתולים מגוון יתרונות, אבל עלולים גם להוביל להשמנת יתר. הטיפים הבאים להאכלה נכונה יעזרו לכם לגדל חתולים בריאים ומאושרים בכל גיל

חתולי בית מורגלים בחיים בסביבה נעימה, בטוחה ונוחה, עם מזון זמין שתמיד נמצא בהישג יד. לרוב הם פחות פעילים מחתולים שחיים בחוץ, ובמקביל גם אוכלים יותר מהם. לכך יש להוסיף את העובדה שרבים מהם מעוקרים או מסורסים, הליך רפואי חשוב שעשוי להוביל בתורו לירידה מסוימת בדרישות האנרגטיות. שילוב הגורמים הזה משפיע על משקלם של חתולי בית, ומותיר אותם בסיכון למשקל עודף.

ממש כמו אצל בני אדם, גם אצל חתולים השמנת יתר עלולה להביא למגוון בעיות בריאותיות. החל מבעיות מפרקים, דרך עלייה בסיכון לפתח בעיות בדרכי השתן התחתונות ועד לסיכון להתפתחות סכרת. כדי להימנע משורת הבעיות הללו ומבעיות רבות נוספות, מומלץ להקפיד על שגרת האכלה נכונה של החתול שלכם. שגרה כזו, בצירוף עידוד לפעילות גופנית לאורך היום, יביאו לשמירה על מצב גופני תקין ולחתול בריא ומאושר. 
 

איך מאכילים חתול בית?

חתולים מורגלים לאכילת מנות קטנות של מזון בתדירות גבוהה, ולכן שמחים לנשנש מקערת המזון היבש שלהם לאורך היממה. עם זאת, כאשר אתם שומרים על קערה מלאה לגמרי בכל שעה של היום, קשה יותר לדעת כמה החתול שלכם אכל. כדי להישאר עם אצבע על הדופק, מומלץ לשקול את מנת המזון היומית הנדרשת (כמות הזנה מומלצת מופיעה על גבי אריזת המזון) ולדאוג שהחתול יצרוך אותה לאורך היום על ידי מילוי קערת המזון במנות קטנות. לחילופין, ניתן גם לקיים שגרת האכלה בה המזון מחולק ל-3-4 ארוחות יומיות.  

שקילת מנת המזון היומית הופכת לחשובה עוד יותר במצב בו החתול כבר נמצא בעודף משקל. במקרה כזה חשוב מאוד להתייעץ עם הווטרינר לגבי שינוי כמויות ההזנה ושגרת ההאכלה המתאימה, שכן הורדת משקל חייבת להיעשות בהדרגה. בכל מקרה, זכרו לדאוג תמיד לקערת מים זמינים וטריים שתוצב במרחק קטן מקערת המזון והרחק מארגז הצרכים. 
 

איך לוודא שהחתול שלי מקבל את כל מה שנחוץ לו בכל קערה?

מאחר שתזונתם של חתולי בית מבוססת על המזון היבש שהם צורכים, חשוב לבחור במזונות שפותחו במטרה להעניק להם הזנה מלאה ומאוזנת. סדרת המזונות פורינה פרו פלאן STERILISED המיועדת לחתולים וחתולות לאחר סירוס או עיקור, פותחה על ידי מומחי התזונה של פורינה לצורך תמיכה מלאה בהזנת חתולי בית. אלה היתרונות שהיא מעניקה:

•    חלבון גבוה וצפיפות קלורית נמוכה יותר, לתמיכה במשקל גוף תקין תוך שמירה על מסת שריר תקינה.
•    כמות מינרלים מאוזנת להפחתת סיכון להתפתחות בעיות בדרכי השתן התחתונות.
•    רכיבים החיוניים לשמירת בריאות העור והפרווה.
•    רמות גבוהות של סיבים לא מסיסים למניעת כדורי פרווה, כך שהפרווה הנבלעת תעבור בקלות במערכת העיכול.
•    סיבים מסיסים ייחודיים אשר תומכים באוכלוסיית החיידקים המיטיבים במעי, לתמיכה בבריאות  מערכת העיכול.
•    רכיבים קלים לעיכול שעוברים בקלות במערכת העיכול, מובילים ליציאות במרקם מוצק ומקלים על ניקוי ארגז הצרכים. 

כדי לאפשר לחתולים ליהנות מהמזון לאורך כל שלב בחייהם, פרו פלאן STERILISED כוללת מזונות המיועדים הן לחתולים בוגרים והן לחתולים מבוגרים מעל גיל 7 שנים. תוכלו למצוא מזון מהסדרה בצורת כופתיות יבשות וגם בצורת מזון לח, כדי להתאים להעדפה האישית של כל חתול. 
 

ולסיום, אל תשכחו לשחק

לאחר שביססתם שגרת האכלה מתאימה, כדאי ומומלץ לעודד את החתול לבצע פעילות גופנית. חתולים הם בעלי חיים סקרנים, ולכן ישמחו לשתף פעולה עם משחקים שימצאו חן בעיניהם. חלקם נהנים לשחק גם לבד, ואחרים יחכו לשיתוף הפעולה שלכם. תוכלו לעזור לחתול על ידי משחק משותף בכדור או בחכה, הצבת מתקני גירוד גבוהים, הצבת קערת המזון באזור גבוה וכדומה.