התאמת מזון לחתולים לפי הגיל

חתולים זקוקים להרכב מזון שונה בכל שלב בחיים. אלה הרכיבים שצריכים למלא את קערתם בכל אחד משלבי חייהם

אנחנו דואגים שקערת המזון של החתול תהיה מלאה, אבל מה בעצם כולל המזון והאם הוא מתאים לו? לכל חתול טעם משלו, אך גם צרכים תזונתיים משלו. לצד רגישויות ואלרגיות שמשפיעות על התפריט שלהם, המזון משתנה גם בהתאם לרמת הפעילות, לשאלה אם עברו סירוס או עיקור, למצב הגוף והמשקל ולבסוף כמובן גם לגיל.  

הרכב המזון שחתולים צורכים אמור להשתנות לאורך שלבי חייהם. לגורים אורח חיים וצרכים תזונתיים שונים מאשר לחתולים קשישים, והתפריט שלהם צריך לשקף את ההבדלים הללו.  

אוכל לגורים 

גורי חתולים הם אנרגטיים, פעילים וסקרנים מאוד. בדיוק כמו תינוקות, גם הם זקוקים לתזונה מאוזנת לשמירה על מסת גוף בריאה ועל התפתחות תקינה. חתלתולים מתחילים להתעניין באוכל יבש באזור 3-4 שבועות. ייתכן שתראו אותם מנסים לחפור בקערת המזון של אמם, אם הם גדלים יחד.  

תהליך המעבר למזון מוצק צריך להיעשות בהדרגתיות. קיים הבדל בין החלב, הפורמולה או הדייסה שהחתול רגיל אליהם, לבין הכופתיות היבשות של מזון הגורים. כדי להקל על תהליך ההסתגלות של הגור, יש לרכך את הכופתיות במעט מים או במזון לח כדי לעזור לו ללעוס אותן. תחילה הוא יצרוך מעט כופתיות לצד החלב או המזון הרך שהוא מורגל אליו, ובגיל 6-8 שבועות יוכל לעבור למזון גורים באופן מלא. תהליך המעבר והגמילה מחלב יימשך זמן מה, ויושלם באזור 10-12 שבועות.  

הרכב מזון אופטימלי לגור:  

בשלב זה של החיים הגורים זקוקים למזון עשיר בחלבון, כמו פרו פלאן מסדרת OPTI START. מזון זה מכיל 40% חלבון, ותומך בהתפתחות השרירים ובצורכי האנרגיה הגבוהים של הגור שלכם. הנוסחה הייחודית שלו מועשרת גם בקולוסטרום, שמחזק את מנגנוני ההגנה הטבעיים של החתול ושומר על בריאותו לטווח ארוך. מאחר שחתולים צעירים מתמודדים גם עם שלשולים וכאבי בטן, מזון איכותי עוזר להם לפתח עמידות בפני בעיות במערכת העיכול.
גלו עוד על יתרונות מוצרי פרו פלאן לחתול

אוכל לחתול בוגר

חתולים בוגרים בטווח שבין שנה ל-7 שנים, נמצאים בתקופה הפעילה ביותר בחייהם. הם משחקים, משתובבים ונחשפים לעולם, בחלק מהמקרים גם לזה שמחוץ לבית. כל אלה מצריכים מהם גוף בריא ומערכת חיסונית חזקה.  

הרכב מזון אופטימלי לחתול בוגר:

המזון המתאים לחתולים בוגרים צריך לשלב ויטמינים, חומצות שומן ונוגדי חימצון שיעזרו לתמוך בבריאות ובעמידות מערכת החיסון בפני זיהומים ומחלות. כמו כן, הם גם זקוקים לרמת חלבון גבוהה כדי לשמור על בריאות המפרקים באמצעות שרירים חזקים. פרו פלאן מסדרת OPTIRENAL לחתולים בוגרים, תורם לכל המדדים שהוזכרו. בנוסף, הוא גם עוזר בשמירה על היגיינה דנטאלית ועל בריאות הכליות של החתולים. חלק מהחתולים זקוקים למזונות ייעודיים שיתאימו לבעיות שהם מתמודדים עמן: כדורי פרווה, עודף משקל, רגישויות שונות במערכת העיכול ועוד. לכל מוצר הרכב משלו, וה"שידוך" הנכון מאפשר לטפל בבעיה באמצעים תזונתיים ולעזור לחתול הבוגר להמשיך בשגרת יומו הפעילה.

אוכל לחתול מבוגר 

טיבו של המזון שאתם נותנים לחיית המחמד בשנותיה המאוחרות יכול להשפיע מאד על איכות חייה. התזונה יכולה לעזור לחתול המבוגר שלכם להתמודד עם המחלות מהן הוא סובל או להרגיש טוב יותר כאשר הוא חולה. תהליך העיכול אצל חתולים מבוגרים אורך זמן רב יותר, וגם קצב חילוף החומרים שלהם מואט. הירידה בפעילות הגופנית מביאה לירידה במסת השריר, וצריכת האנרגיה שלהם נוטה להיות מועטה יותר.  

טעות נפוצה של בעלי חיות מחמד היא לתת לחתול המבוגר שלהם את אותה כמות קלוריות לה נזקק כאשר היה צעיר ופעיל יותר, גם אם כיום הוא פעיל פחות. דבר זה עלול לגרום למשקל עודף אצל החתול.

הרכב המזון האופטימלי לחתול מבוגר:

חתולים מבוגרים זקוקים למקורות אנרגיה וחלבון עשירים יותר עקב ירידה ביכולת הספיגה שלהם עם הגיל. מזון איכותי שמתאים לחתול מבוגר, כמו פרו פלאן STERILISED7+ לחתולים מסורסים מגיל 7 ומעלה, מכיל ריכוז גבוה של חלבון המעניק לחתול אנרגיה, וגם מקור לבניית שרירים עצמות ומערכות גוף שונות. כמו כן, הוא תומך במערכת החיסונית, מתעכל בקלות ולכן מסייע בפעילות מעיים תקינה, ומכיל רכיבים השומרים על מערכת השתן. 

לסיכום, הבחירה במזון המתאים לחתול מצריכה שקלול של כמה פרמטרים חשובים. הרכב המזון צריך להתאים לגילו, כמו גם למצבו הבריאותי. אם אתם מתכננים לבצע שינוי בתפריט של חתולכם, התייעצו עם וטרינר. זכרו שמעבר בין סוגי מזון צריך להיעשות בהדרגתיות, כדי לאפשר לחתול להתרגל אל המזון החדש שימלא את קערתו.