כיצד לבחור בין מזון לח למזון יבש לחתולים?
כיצד לבחור בין מזון לח למזון יבש לחתולים?

כיצד לבחור בין מזון לח למזון יבש לחתולים?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית אירופאית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

איך מקבלים את הבחירה הנכונה לגבי סוג המזון של החתול, ולפי מה חתולים מחליטים איזה מזון הם מעדיפים?

עולם המזונות לחתולים כולל מגוון אפשרויות רחב, שהופך את הבחירה לקשה במיוחד עבור בעלי חתולים. כשצריך לבחור בין מזונות יבשים ולחים, בין מרקמים שונים וכמובן שגם בין טעמים רבים, אפשר להבין למה הבחירה יכולה להיראות כמו משימה מאתגרת. אם גם אתם מתקשים להחליט מה לקנות, העובדות הבאות יעשו לכם קצת סדר בצלחת. 
 

מה חייב להכיל מזון חתולים?

לחתולים דרישות תזונה ייחודיות, שכוללות 41 רכיבים שעליהם לקבל ברמה היומיומית. הרכיבים הללו נקראים רכיבים חיוניים, כיוון שהם אינם מיוצרים בגופו של החתול אך חיוניים לתפקודו התקין. מאחר שחתולים הם אוכלי בשר, חלק מהרכיבים הללו (כמו חומצות האמינו טאורין וארגינין, חומצת שומן ארכידונית וויטמין A) חייבים להגיע ממקור חי. מסיבה זו, חתולים לא יצליחו להתקיים על דיאטה צמחונית מבלי לפתח חסרים תזונתיים. 

מה משפיע על בחירת המזון של חתול?

חתולים בוחרים את מזונם על פי שילוב בין טעמים, ריחות ומרקמים. מעניין לגלות כי לחתולים יש יחסית מעט בלוטות טעם בחלל הפה – בזמן שלבני האדם יש 9,000 בלוטות טעם ולכלבים 1,700, חתולים מגיעים למקום האחרון עם 475 בלבד. עם זאת, למרות מספרן המועט, חוש הטעם משפיע מאוד על הבחירה שיקבלו. הסיבה לכך היא שחתולים רגישים פי 400 לטעם מר ולעומת זאת חסרי יכולת לחוש טעמים מתוקים.  

 

PRO PLAN WET

 

מהם היתרונות השונים של מזון לח ומזון יבש?

ההבדל המרכזי והבסיסי ביותר בין מזון לח למזון יבש הוא תכולת המים, אבל כל אחד מהם מגיע גם עם יתרונות משלו. מזון לח מביא לעלייה בצריכת המים של החתול, ניתן לחממו מעט ועל ידי כך לשחרר ארומה מושכת, והמרקם הרך שלו המקל על האכילה ומשמעותי במיוחד עבור חתולים שסובלים ממחלות שיניים או בעיות בחלל הפה. בנוסף, מזון לח הוא בעל נפח גדול יותר שמעניק תחושת שובע מהירה, ומגיע במנות מדודות המאפשרות מתן כמויות מדויקות למניעת האכלת יתר. 

מזון יבש לעומת זאת, הוא בעל מרקם פריך המאפשר שמירה על בריאות השיניים ומעודד לעיסה, ובנוסף גם נוח לאחסון ונשמר לאורך זמן ארוך לאחר הפתיחה. מזון יבש מתאים לחתולים האוהבים לאכול מנות מזון קטנות לאורך היממה, וניתן גם להשתמש בו לצורך עידוד פעילות גופנית על ידי הצבת קערות מזון במקומות שונים בבית. 
 

כיצד לבחור בין מזון יבש ומזון לח?

כמו שציינו, כל אחד מסוגי המזונות הללו מגיעים עם יתרונות משלו. מסיבה זו, אלא אם קיימת המלצה רפואית שממליצה לצרוך רק סוג מזון מסוים, מומחי התזונה של פורינה ממליצים על שילוב בין השניים – כדי לאפשר לחתול ליהנות מכל העולמות. בעת הבחירה יש להתחשב גם בהעדפת החתול עצמו וגם בנוחות שלכם, מאחר שאתם אלה שאחראיים על האכלתו ולכן זקוקים למזון שיהיה לכם נוח לאחסן ולהוציא בהתאם ללוח הזמנים שלכם. 

ללא קשר לסוג המזון אותו תעדיפו, הדבר החשוב ביותר הוא כמובן לבחור במזון מלא ומאוזן. מזון כזה יספק את כל דרישותיו התזונתיות של החתול, ויאפשר לו ליהנות ארוחות משביעות, טעימות ובריאות. 
 

חוויית הטעם המושלמת בכל קערית

נוסף לסדרת המזונות היבשים של פרו פלאן מבית פורינה, המתאימים לחתולים בהתבסס על גיל ומצב גופני, תוכלו למצוא בפרו פלאן גם את Nutri Savour – סדרת פאוצ'ים עם מזון לח שחתולים אוהבים. הסדרה פותחה בטכנולוגיה ייחודית המאפשרת צריכת מזון לח עם ערך תזונתי גבוה, שמסייע בשמירה על איזון הנוזלים בגוף. ערכי החלבון הגבוהים, המרקם העשיר והאיזון המושלם בין אחוזי השומן לאחוז החלבון, מאפשרים לחתול לשמור על מסת גוף בריאה ותורמים במניעת השמנה. 

בסדרה שלושה מזונות שונים, המיועדים ליצור התאמה מקסימלית לצורכי כל חתול. Sterilised מותאם לחתולים לאחר עיקור או סירוס, במטרה למנוע עלייה במשקל ולתמוך בבריאות מערכת השתן שלהם; Delicate מותאם לחתולים בעלי מערכת עיכול רגישה, בררנות במזון ורגישות בעור; ו-Housecat הוא מזון בטעם סלמון המיועד המותאם לחתולי בית בוגרים, מונע היווצרות כדורי פרווה במעיים ומסייע בהפחתת ריח הפרשות חריף. כל אחת מהאפשרויות מהווה פתרון תזונתי נפלא לחתולים, כך שתהיו בטוחים שהבחירה שלכם תגרום לחתול ללקק את השפתיים.