כל מה שרציתם לדעת על מזון חתולים מלא ומאוזן

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית, לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

הדרך של החתול לחיים בריאים, ארוכים ופעילים, מתחילה בהזנה מותאמת לצרכיו הייחודיים. מה צריך להכיל מזון חתולים מלא ומאוזן, ומהם היתרונות של כל רכיב? 

תזונה נכונה היא הבסיס לחיים בריאים, לא רק אצלנו אלא גם אצל חיות המחמד שלנו. כולנו רוצים לראות את החתול נהנה מהארוחות שלו מדי יום, ובמקביל גם לדעת שהוא מקבל מהן את כל הרכיבים הנחוצים לבריאותו. מהם הרכיבים שאסור לוותר עליהם ואילו מהם נחוצים לו בכל שלב בחיים?
 

הצרכים התזונתיים הייחודיים של חתולים

לפני שנצלול אל הרכיבים עצמם, חשוב להתייחס לעובדה שחתולים הם קרניבורים אובליגטוריים, מה שאומר שתזונתם מבוססת על בשר. לכן בניגוד לכלבים למשל, חתולים אינם יכולים להיות צמחונים. חתולים מתבססים על חלבון כמקור עיקרי לאנרגיה, ודורשים רמות חלבון גבוהות יותר מאשר אלה הנחוצות לכלבים. בנוסף להיותו מקור לחלבון, הבשר מספק לחתולים יתרונות חיוניים נוספים כמו חומצת האמינו טאורין (שדרושה לבריאות הלב והעיניים), חומצה ארכידונית (שדרושה לבריאות הפרווה והעור ) וויטמין A  (שנחוץ לפרווה ולעיניים).התאמת המזון לשלבי החיים של החתול חשובה אף היא. מזון לגורים לדוגמה, יכיל כמויות חלבון גבוהות יותר ורכיבים חשובים להתפתחותם. מזון המיועד לחתולים מסורסים וחתולות מעוקרות יעזור בשמירה מפני השמנת יתר, ואילו מזון המתאים לחתולים מבוגרים יותאם לצורכיהם הייחודיים בגיל המתקדם. אלה הרכיבים העיקריים שנדרשים לחתולים ברמה היומיומית, ומטרתם העיקרית

  •  חשיבות החלבון – כמו שכבר הזכרנו, חתולים משתמשים בחלבון, המורכב מחומצות אמינו, כמקור עיקרי לאנרגיה. הם אינם יכולים לייצר בעצמם חלק מחומצות האמינו, ולכן החלבונים הנמצאים במזון חתולים צריכים להכיל את כל חומצות האמינו החיוניות הנדרשות לחתול. החומצות נחוצות לצורך ייצור ושמירה על מסת שריר, שמירה על בריאות תקינה של העור והפרווה ותמיכה במערכת החיסון. 
  •  תפקיד השומנים – שומנים, המורכבים מחומצות שומן, מספקים מקור לאנרגיה וחשובים גם לבידוד והגנה על האיברים הפנימיים. חומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 ואומגה 6, חיוניות לשמירה על בריאות הפרווה והעור של החתול וחשובות בהזנתו. ללא חומצות אלו יסבול החתול מפרווה יבשה וחסרת ברק ומיובש עורי. 
  • יתרונות הפחמימות – למרות שפחמימות אינן חלק חיוני מהדיאטה של חתולים, הן מספקות עבורם מקור אנרגיה זמין. סיבים פרביוטיים מסיסים עוזרים גם לשמירה על בריאות מערכת העיכול בעזרת תמיכה באוכלוסיית החיידקים הטובים במעי, ואילו סיבים שאינם מסיסים תומכים בתפקוד תקין של מערכת העיכול וביציאות במרקם תקין.
  •  מטרת המינרלים – מינרלים כמו סידן וזרחן חיוניים להתפתחות שיניים ועצמות חזקות ובריאות. הכמות שלהם והאיזון ביניהם מותאמים לשלב החיים בו נמצא החתול, בעיקר במזון לגורים ולחתולות בהריון. נתרן, כלור, מגנזיום, אבץ ונחושת חשובים אף הם בדיאטת חתולים. מזון מאוזן ומלא מאיכות גבוהה יספק את האיזון הנכון בין כל המינרלים הללו.
  • ערכם של הוויטמינים – כמויות קטנות של ויטמינים במזון החתולים נחוצות לצורך גדילה וראייה תקינות, פרווה ועור בריאים, ריפוי פצעים ובריאות תקינה של מערכת העצבים. הוויטמינים מעורבים בתהליכי ייצור של חלבון, שומן ופחמימות, וויטמיני C ו-E חשובים כנוגדי חמצון. ויטמינים מסיסי שומן (A, D, E ו-K) נאגרים ברקמת השומן, אך ויטמינים מסיסי מים (כמו B ו-C) אינם נאגרים בגוף ולכן מזון מאוזן ומלא חשוב לצורך אספקתם השוטפת. 

כל מה שהחתול צריך – בשק מזון אחד

לפורינה מגוון מזונות מלאים ומאוזנים לחתולים, אשר פותחו על ידי צוות הווטרינרים והתזונאים של החברה. מכיוון שכל חתול הוא יחיד ומיוחד, כל מזון מכיל פורמולות הזנה ייחודיות המיועדות לענות על צורכיהם של חתולים לאורך שלבי חייהם השונים. 

בסדרת מזונות הסדרה Pro Plan Opti Nutrition תמצאו מגוון מזונות יבשים המותאמים לגילו של החתול, לצד מזונות המותאמים לצרכים ייחודים כגון השמנת יתר, רגישות במערכת העיכול או מניעת כדורי שיער וטיפוח פרווה בריאה. סדרת מזונות Purina ONE מציעה מזון יבש סופר פרימיום לגורים ולחתולים בוגרים, המגיע באריזות קטנות לשמירה על טריות מרבית ולקבלת שינוי נראה לעין בתוך שלושה שבועות בלבד(!) 

מאחר שכל המזונות הללו לא רק בריאים ומשביעים אלא גם טעימים במיוחד, החתול שלכם ילקק את הקערית בכל ארוחה.