השמנה אצל חתולים וכיצד צריך להאכיל אותם נכון

הימנעו מהטעויות הבאות, ותוכלו לעזור לחתול שלכם להימנע מהשמנת יתר מסוכנת

השמנת יתר בחתולים היא תופעה נפוצה מאוד, בעלת סיבות רבות שקשורות לעתים לשגרת יומו של חתול בית. חתולי בית נמנעים מלעסוק בציד, לטפס על עצים או לצוד את מזונם בעצמם. כשהחתול צורך כמות קלוריות גדולה מזו שהוא "שורף", הקלוריות העודפות מצטברות כאחוזי שומן. בנוסף, חלק מהחתולים עשויים להיות משועממים. ממש כמו אצל בני אדם, חתול משועמם ומדוכא נוטה לאכול יותר ולרבוץ יותר – מתכון בטוח להשמנת יתר.

מדוע עודף משקל בחתולים מסוכן?

להשמנת יתר בחתולים, צדדים שליליים רבים. מעבר לפן האסתטי, עודף משקל מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות נשימה אצל חתולים, סוכרת, ירידה בתפקודי הכליות, מחלות עור וזיהומים. זאת בנוסף למחלות הנובעות מעומס המשקל העודף על המפרקים והשלד. גם תוחלת החיים של החתול מושפעת ממצבי עודף משקל. 

דיאטה לחתול – האם מומלץ?

אחת מהדרכים העיקריות לטיפול בעודף משקל אצל חתולים קשורה בפן התזונתי. עם זאת, חשוב לעשות זאת בצורה הדרגתית ומפוקחת. אם החתול שלכם סובל מעודף משקל אין להתעלם מהתופעה, אך שימו לב: בשום פנים ואופן אסור לפצוח בדיאטת "כסאח". הקטנת כמות המזון או שינוי בהרכבו בצורה לא מבוקרת, עלולים לסכן את בריאות החתול. ירידה מהירה במשקלו, בין שמדובר בדיאטה יזומה או בתגובה ללחץ, עלולה להפעיל אצל החתול תגובה מטאבולית שגורמת לצבירת שומן מוגברת בכבד ("כבד שומני"). 

גופם של חתולים הסובלים מכבד שומני מפרק כל ארוחה כשומן ומאחסן אותו בכבד, כדי שיספק לגוף את האנרגיה הדרושה לקיומו. מאחר שהכבד אצל חתולים אינו יעיל בכל הקשור להפיכת שומן לאנרגיה, מהר מאוד הוא חדל מלתפקד. דבר זה חושף את הגוף לרעלנים ואף לסכנת מוות.  

אז איך לשמור על תזונה נכונה אצל חתולים?

 1. עקבו אחר משקל החתול שלכם – זכרו שלכל חתול, ממש כמו לבני האדם, מבנה גוף משלו. ישנם חתולים שגדולים יותר מאחרים, והדבר לא תמיד מעיד על בעיה רפואית. בקרו אצל הווטרינר על מנת שישקול את החתול, יבצע בדיקה גופנית ויקבע האם חתולכם אכן סובל מעודף משקל. הקפידו לשקול אותו גם בבדיקות הבאות, כדי לקבל מדדים עדכניים לאורך זמן.
   
 2. עברו למזון מותאם, והימנעו מ"דיאטות" – היעזרו בווטרינר שיסייע בבניית תכנית תזונה שתפחית את כמויות המזון בהדרגה ולא בבת אחת. זכרו כי דיאטה בקרב חתולים היא תהליך ארוך והדרגתי שחשוב להתכונן אליו מראש. תוכנית מותאמת תפחית בהדרגה את כמויות המזון, מבלי לגרום למחסור בחלבונים וחומרים חשובים אחרים.
  ייתכן שהווטרינר ימליץ להעביר את החתול למזון שמותאם למצבים של עודף משקל בחתולים. מזון כזה, הוא מזון לחתולים בוגרים המכיל רמות גבוהות של חלבון וערך קלורי נמוך. כך הוא יכול לשמר את מסת השריר ובמקביל לעזור בירידה במשקל.
   
 3. הקפידו על תפריט מיוחד לחתולים מבוגרים – עם השנים משתנים צרכיהם התזונתיים של חתולים. בעלי חתולים רבים מעניקים להם את אותה כמות קלוריות גם כאשר הם פחות פעילים, דבר שעלול להוביל להשמנת יתר בחתולים מבוגרים. טיפול בחתול מבוגר בתחום התזונתי דורש מעבר למקורות אנרגיה וחלבון עשירים יותר, עקב ירידה ביכולת הספיגה שלהם עם הגיל. בדקו כל תנודה במשקל מול הווטרינר שלכם, והתאימו את תפריטו של החתול המבוגר לצרכיו החדשים.
   
 4. אל תשכחו מהכושר... חתול פעיל ונמרץ שנהנה לשחק עם חכות או צעצועים, הוא חתול שיסבול פחות מבעיות משקל. מתי בפעם האחרונה שיחקתם עם החתול שלכם? משחקים של חתולים הם פתרון נהדר שיכול להפעיל את החתול, לסייע בבניית מסת שריר ולשמור על משקל תקין. בנוסף, הוא גם יוציא את החתול משגרה של שעמום, שעשויה להיות הסיבה שמובילה אותו אל קערת המזון מלכתחילה.
   
 5. אמצו חתול נוסף – אם יש באפשרותכם לאמץ חתול נוסף, הוא יוכל להוסיף עניין ופעילות לחיי החתול הוותיק שלכם. חתול משועמם שאין לו עם מי לשחק במהלך היום, יהיה פעיל פחות מזוג חתולים שמשחקים ומתרוצצים זה לצד זה.