תזונת חתולים בוגרים: איך, כמה ומתי מאכילים?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

אחרי שבחרתם במזון שתרצו לתת לחתול הבוגר שלכם, כדאי לבסס עבורו שגרת האכלה קבועה. בכתבה הבאה תלמדו איפה כדאי ליצור פינת האכלה בבית ומה חשוב לזכור כשמגדלים כמה חתולים. בחלק הקודם של המדריך להזנת חתולים בוגרים, התמקדנו בסוגי המזון השונים ובהבדלים ביניהם. כעת נציג את העקרונות לשגרת האכלה מתאימה לחתול בוגר, עם טיפים שיעזרו לכם לשמור על חתול בריא, שבע ושמח.

היכן וכיצד להאכיל את החתול?

מכיוון שחתולים אוהבים הרגלים, מומלץ לסגל עבורם שגרת האכלה קבועה. מזון רטוב כדאי להגיש בשעות קבועות ובתדירות קבועה, ואילו במקרה של מזון יבש יש להחליף אחת ל-24 שעות את המזון שלא נאכל. את המזון יש להגיש בקערות נקיות, במקום שקט ונוח לגישה ורחוק ככל האפשר מארגז הצרכים של החתול. 

סוג הקערה תלוי בהעדפה של החתול, ולכן כדאי שתשימו לב לצורה בה הוא מגיב לקערה שלו. ישנם חתולים המעדיפים לאכול מקערה עמוקה וישנם שיעדיפו צלחת שטוחה יותר או צלוחית. אם אתם מגדלים מספר חתולים בבית, רצוי להגיש קערת מזון נפרדת לכל חתול ולשמור על מרחק בין הקערות למניעת חיכוכים ומריבות. אם החתולים לא מסתדרים ביניהם, בייחוד אם חתול אחד דומיננטי יותר, יש להאכיל אותם באזורים נפרדים ובמקומות שונים בבית. 

נוסף למזון, זכרו גם לדאוג להימצאות של מים טריים שיהיו זמינים לחתולים באופן קבוע. אם החתול שלכם מעדיף את הברז באמבטיה על פני הקערית שלו, ניתן לשקול להוסיף מזרקת מים שתעודד אותו לשתות יותר. אם נראה שהחתול נרתע מקערית המים, יתכן והדבר נובע מכך ששערות השפם שלו נוגעות בשולים שלה. במקרה כזה, נסו להחליף את הקערית הנוכחית בקערית רחבה או עמוקה יותר.

מהי כמות המזון המתאימה?

על אריזת מזונות לחתולים תמצאו טבלת כמויות הזנה מומלצות. ניתן להשתמש בהן כמדריך כללי לכמויות ההאכלה הרצויות, תוך מעקב אחר המצב הגופני של החתול וביצוע התאמות נחוצות. כמות ההאכלה תלויה בגזע החתול, בסגנון חייו ובמצבו גופני. מסיבה זו, לכל חתול נדרשת התאמה ייחודית לגבי כמויות האכלה יומיות. הכלל המנחה הוא שמירה על כמות מזון שמספקת את צרכיו התזונתיים מצד אחד, ועוזרת לו להימנע ממשקל עודף מצד שני.

דרך קלה להערכת המצב הגופני של החתול היא להעביר ידיים לאורך בית החזה שלו. במצב גוף תקין הצלעות אינן נראות בהסתכלות חיצונית על בית החזה, אך קל להרגיש בהן ברגע שמעבירים את הידיים באזור. כאשר מסתכלים מלמעלה על חתול במשקל תקין, ניתן לראות בקלות את קו המותן שלו אבל הוא לא בולט יתר על המידה. אם החתול שלכם לא נשקל לאחרונה ואתם חוששים שהוא סובל מעודף משקל או להיפך מתת משקל, פנו לווטרינר כדי לקבל המלצות לגבי האכלה מתאימה.

כיצד לבצע מעבר למזון חדש?

כל שינוי במזון שהחתול צורך, בין אם מדובר במעבר ראשון למזון בוגרים ובין אם במעבר בין מזונות בוגרים שונים, יש לבצע בצורה הדרגתית ולא בבת אחת. המטרה היא לאפשר למערכת העיכול של החתול להסתגל למזון החדש, ולמנוע תופעות כמו כאבי בטן, שלשולים או הקאות. הדרך הנכונה לעשות זאת היא להוסיף מעט מהמזון החדש למזון הקודם שהחתול כבר רגיל אליו, ולעלות בהדרגה את היחס ביניהם לאורך 7-10 ימים.

אם העברתם את החתול ממזון רטוב ליבש, צריכת המים שלו צפויה לעלות ויש לכן לדאוג יותר מהרגיל שקערת המים שלו תהיה מלאה. אם מדובר במעבר הפוך ממזון יבש למזון רטוב, תוכלו לראות שהחתול שותה פחות מהרגיל מכיוון שמזון לח מספק לו חלק מהנוזלים הנחוצים. בנוסף, הוא כבר לא ינשנש את המזון מפעם לפעם לאורך היום, כמו שהיה נוהג לעשות עם מזון יבש, אלא יסיים את המנה שנתתם לו בפרק זמן קצר יחסית.