כלוב אילוף לכלבים - טיפים לשימוש נכון

כלוב אילוף יכול לעזור לכלב וגם לכם. אם החלטתם להשתמש בו, אלה הטיפים להתחלה קלה.

כלב שמגיע לבית חדש, ישתדל מאוד להשתלב בו ולהפוך לחלק מ"הלהקה". עם זאת במקרים מסוימים, למשל כשמדובר בגור או בכלב שעבר טראומה, תהליך ההסתגלות הוא לא תמיד פשוט ומצריך סבלנות. גור צעיר או כלב שאומץ מעמותה, עלול להרגיש חסר ביטחון ולהתקשות להתרגל לכללי הבית ושיגרת החיים החדשה. כאשר הוא נשאר לבד, גם אם לזמן קצר, הוא עשוי לעשות את צרכיו בכל מקום, להשחית ריהוט ואף לנסות לברוח.

קיימות דרכים שונות להקל על הכלב במצב כזה, וכלוב אילוף הוא אחד מהם. חלק מבעלי הכלבים מעדיפים להשתמש בכלוב אילוף כדי להעניק לכלב שלהם מקום בטוח משלו, ובמקביל גם להקטין את כמות הנזקים בבית. כיוון שהכלב רואה בכלוב סוג של מאורה פרטית, הוא ישתדל להימנע מלעשות בו צרכים (בהתאם ליכולותיו ולגילו כמובן), מה שיכול לקדם את האימון שלו לעשיית צרכים בחוץ. כמו כן, ניתן יהיה לפקח עליו שלא ישחית את הבית מתוך סקרנות או שעמום.

אם החלטתם להשתמש באמצעי זה, חשוב להרגיל אליו את הכלב בצורה הדרגתית. משך הזמן הנדרש משתנה מכלב לכלב, ויש להיאזר בסבלנות. המטרה היא שהכלב ילמד ויבין כי שהות בכלוב מספקת לו פרטיות, ביטחון ומנוחה, ולא יחשוב לרגע שמדובר בענישה או בבידוד. התקדמות איטית ונכונה תהפוך את כלוב האילוף למקום רצוי, בו הכלב ירצה לשהות גם מרצונו החופשי.

מה צריך לקחת בחשבון כשבוחרים כלוב אילוף עבור הכלב שלכם?

גודל הכלוב  
הכלוב צריך להיות בגודל שיאפשר לכלב שלכם לעמוד, להסתובב ולשכב בנוחות, אבל לא גדול מדי כדי שהכלב לא יחליט לבצע את צרכיו בפינה אחת ולישון בפינה שנייה. גורים מגזעים גדולים יצטרכו עם הזמן כלוב גדול יותר, קחו זאת בחשבון כאשר אתם רוכשים עבורם את הכלוב הראשון.

בטיחות  
הכלוב צריך לכלול פתחים ולהיות מאוורר. הקפידו כי מרווחי הסורגים מתאימים למידות הכלב למניעת תאונות כגון תקיעה של הראש או רגל בין הסורגים.

מיקום כלוב האילוף 
את הכלוב כדאי להציב במקום נעים ושקט ממנו יכול הכלב לראות את סביבתו. מיקום נכון של הכלוב יעניק לכלב פרטיות וביטחון ויהפוך למקום מועדף מבחינתו.

מה לשים בתוך כלוב האילוף? 
בתוך הכלוב חשוב לשים צעצועים שיעניקו לכלב תעסוקה ושמיכה או מזרון לשינה נעימה. לא מומלץ להכניס כלי אוכל ושתיה לתוך הכלוב.

ההיכרות של הכלב עם הכלוב

מכיוון שהכלב צריך לרצות לבלות בתוך הכלוב, נסו לא להכריח אותו להיכנס אליו. הציבו את הכלוב באזור בו הכלב נוהג להסתובב, השאירו אותו פתוח, ואפשרו לכלב לרחרח ולחקור אותו בעצמו. תוכלו לפתות אותו להיכנס באמצעות הכנסת השמיכה שלו או צעצוע שהוא מכיר.

לאחר שהכלב נכנס אל כלוב האילוף בחופשיות, מבלה בו זמן קצר ויוצא, התחילו לסגור את הדלת לפרק זמן קצר ועקבו אחרי התנהגות הכלב. ניתן להגיש לו חטיף או עצם לעיסה על מנת להסיח את דעתו ו"לשכנע" אותו להישאר בכלוב עם דלת סגורה. בהמשך, הגדילו את זמן השהות שלו בכלוב. סבלנות היא מפתח להצלחה – בכל פעם שהכלב יוצא מהכלוב לאחר שהסכים להישאר בו את הזמן הרצוי לכם, שבחו אותו וחזקו את התנהגותו באמצעות הגשת חטיף, למשל ביסקוויט של PRO PLAN.

הארכת זמן השהות של הכלב במרחב הכלוב 

בשלב הבא, התרחקו מהכלוב ועברו לחדר אחר למשך כחצי שעה. בדקו אם הכלב לא מתחיל לנבוח או ליילל. השתדלו לא להגיב מיד לנביחות או יללות והתאזרו בסבלנות, כיוון שייתכן שהכלב יפסיק תוך זמן קצר ויבין שהכל בסדר. כלב שמרגיש נוח ושלו, אפשר להתחיל להשאיר לבד בכלוב גם כשאתם יוצאים מהבית לזמן קצר. בהמשך, ניתן יהיה להאריך את משך הזמן הזה. זכרו להוציא את הכלב לעשות צרכים מחוץ לבית לפני הכנסתו לכלוב, כדי להימנע מפספוסים. 

העדיפו לסגור את הכלוב כמה דקות לפני היציאה מהבית, ולא ממש ברגע בו אתם הולכים. כך הכלב לא יקשר בין השהות בכלוב לבין העזיבה שלכם.