כשהכלב מנסה לקחת חלק (ומפריע) בזמן הארוחה המשפחתית

הארוחה על השולחן, והכלב? מתחתיו. איך גורמים לו להפסיק לנסות להיכנס לנו לצלחת? 

הכלב הוא חלק מהמשפחה. הוא צופה איתנו בטלוויזיה, יוצא איתנו לטיולים ומנמנם לצדנו על הספה. בנסיבות כאלה, כמעט טבעי שהוא גם ירצה להיות שותף לארוחות המשפחתיות ולא יצליח להתעלם מהניחוחות הנפלאים שיעלו מהשולחן במהלכן. הדרך שלו לעשות זאת תהיה כנראה להמתין לצד השולחן (או מתחתיו) בכל פעם שניגש לאכול. 

לכל כלב דרך משלו לקבל טעימה מהאוכל. חלק מהכלבים מזילים ריר, אחרים מייללים, ויש את אלה שינהגו בשיטת ההגשה העצמית וינסו לחטוף לעצמם חתיכה מהצלחת ועל הדרך להפריע לנו במהלך הארוחה. במצב בו הכלב נועץ בנו מבט ומלקק את שפתיו, קשה שלא להיכנע ולתת לו "רק חתיכה קטנה". הבעיה היא שקבלת המזון מיד לאחר שהתנהג בצורה מסוימת, מלמדת אותו שפעל כשורה. כתוצאה מכך, בארוחה הבאה נגלה את הכלב שוב באותו המקום ממתין לקבל טעימה נוספת. 

אז איך עוברים את הארוחה בשלום?

1. קבעו מדיניות אוכל ברורה אצל הכלב בשעת הארוחה המשפחתית 
בעלי כלבים רבים לא רוצים שהכלב שלהם יאכל אוכל "אנושי", אבל לא מצליחים להימנע מלהגניב לו מפעם לפעם טעימות מזון מתחת לשולחן. התנהגות כלבים מושפעת מהמסרים שהם קולטים מאתנו, ומדיניות שכזו מלמדת את הכלב שהמאמץ משתלם. בזכות ההצלחה הראשונית, הכלב ימשיך ויתחנן בכל ארוחה מחדש. אם אינכם רוצים שהכלב שלכם יתחנן לאוכל ליד השולחן, הימנעו מלהאכיל אותו ליד השולחן בצורה ברורה ובלי חריגות. כלבים לומדים ומפתחים התניות והרגלים בצורה מהירה. אם הם יורגלו לנשנש יחד אתכם מול הטלוויזיה, הם כנראה יתחננו לנשנוש בכל פעם שתתיישבו בסלון. 

2. צאו לטיול עם הכלבים לפני ארוחת הערב  
מומלץ מאד לצאת לטיול לפני ארוחת הערב המשפחתית. כלבים שחוזרים מטיול יעדיפו בדרך כלל לנוח או לנמנם וכנראה לא יפריעו לארוחת הערב. 

3. למדו את הכלב פקודות בסיסיות שיסייעו לכם למנוע את ההפרעות 
גידול כלב כולל גם חינוך ואילוף שלו לפקודות. כלבים צריכים להכיר כמה פקודות בסיסיות, שכמה מהן (כמו למשל "ארצה", "שב" ו-"הישאר") יכולות לעזור למנוע מהם לקפוץ אל השולחן או להציק לכם בזמן הארוחה.  

4. העניקו לכלב תעסוקה חלופית בזמן הארוחה המשפחתית 
חלק מהעניין שהכלב מגלה בארוחה המשפחתית, קשור לסקרנות הכללית שהוא מפגין כלפי ההתרחשויות סביבו. במילים אחרות, אם יש אקשן בסביבה, הכלב שלכם רוצה להיות חלק ממנו. כדי להרחיק אותו מהשולחן ולמנוע את ההפרעה שלו, נסו להעניק לו תעסוקה חלופית. עצם לעיסה או משחק שימתין לכלב על המחצלת או המיטה שלו, יכולים להוות מוקד עניין חלופי. תוכלו להחליט על צעצוע מסוים שתעניקו לכלב בזמן האוכל בלבד, כך שיהיה לו למה לחכות.  

5. הגבילו את הגישה של הכלב לשולחן האוכל  
אם הכלב עדיין מתקשה לשלוט בסקרנותו, וממשיך להפריע בזמן הארוחה,  דרך נוספת תהיה לחסום את הגישה שלו אל השולחן. במקרה כזה, הוציאו את הכלב למרפסת או לחצר. אפשר גם להעביר את הכלב לחדר אחר, לסגור את הדלת או להשתמש בשערי בטיחות לילדים על מנת למנוע מעבר שלו לפינת האוכל. 

6. הימנעו מצעקות על הכלב 
צעקות לא רק שאינן פותרות בעיות אלא מחמירות אותן. במילים אחרות, מתן תשומת לב שלילית לכלב שמנסה לחטוף אוכל לא תפתור את הבעיה. בנוסף, הכלב עשוי לא להבין את הקשר בין ההתנהגות שלו לבין הצעקות, והן רק יבהילו אותו. הדרך הנכונה היא ללמד את כל בני המשפחה להתעלם מהכלב בזמן שהוא עומד לצד השולחן, כך שלא יחפש את החולייה החלשה והרחמנית שיוכל לעשות לה עיניים.  

7. אל תוותרו לגורים  - חינוך להתנהגות נכונה בשעת הארוחה שלכם כבר מגיל צעיר 
קשה מאד לסרב לגור קטן שרוצה לנשנש מהמזון שלכם. אם אימצתם גור כלבים, זכרו שיצירת כללים ברורים, גם לגבי אסור ומותר בזמן הארוחה שלכם, קובעת את האופן בו הוא יגיב ויתנהג בתור כלב בוגר. הקפידו להתעלם מהגור בזמן הארוחה ולעולם אל תתנו לו "טעימה" מהצלחת שלכם. הגור ילמד שאינו מקבל התייחסות בזמן הארוחה ולכן לא יחזור על התנהגות זו. 

היכנסו לסרטון לקבלת טיפים נוספים: