סוד הקשר המיוחד בין כלבים לילדים

מה עומד מאחורי הקשר המיוחד בין כלבים לילדים, ואיזה כלב מתאים לילדיכם?

אוהבי כלבים לא יופתעו לשמוע שכלבים יכולים להגיע לרמה קוגניטיבית של ילד בן 4 – כלומר, הם מבינים יותר מ-250 מילים – וזאת רק אחת הסיבות לקשרים המרגשים שיכולים להיווצר בין כלבים לילדים.  

ישנן סיבות נוספות, כמו למשל המבנה שבו הם חיים: כמו בני האדם, כלבים חיים בלהקות, ויש להם היררכיה קבוצתית. כחלק מחיי הלהקה, הכלב תמיד יהיה צמוד לשאר חברי להקתו וירצה לשחק עימם, לישון בקרבתם, וכמובן גם לאכול איתם. זה מאוד מזכיר ילדים קטנים, שבשלבים המוקדמים של חייהם צריכים ורוצים חברה, אהבה ומשחקים. עבור ילדים, כלבים לא מחליפים כמובן קשר עם בני אדם אחרים. הם משמשים תוספת מעולה וחבר קרוב לשיחה, לשיתוף בחוויות האישיות ולפיתוח תחושת שייכות ואחריות אישית.  

גור כלבים וגור אנשים – על הערכים שכלבים יכולים ללמד את הילדים 
כלבים וילדים לומדים כמעט באותה צורה קוגניטיבית. החיבור עם הכלב וההיכרות עם עולמו תורמים לפיתוח כישורי הסבלנות והכבוד ההדדי אצל ילדים. כך למשל, תוך כדי מתן פקודות בסיסיות לכלב כגון "שב", "תן יד", "ארצה", "אליי" וכולי, יפתח הילד את הקואורדינציה ואת יכולת האמפתיה כלפי חברו הטוב ביותר וכמובן יפתח עימו קשר בלתי אמצעי.  

כלב זה אח 
הקשר העמוק ביותר בין בני אדם לחיות משפיע עלינו מגיל קטן ועד זקנה. הכלבים עוזרים לבני אדם ומעניקים לנו אהבה גדולה, לא שופטים ומקבלים אותנו ללא תנאי. יש לזה גם ביסוס מחקרי: ממצאי מחקרים מצביעים על כך שכלבים משרים רוגע בבית, ואף תורמים למצב הבריאותי הכללי של בעליהם.
  
בבסיס יחסי הכלב והילד יש שפע של אהבה ללא שפיטה שיוצרים קשר יוצא דופן בין הכלב והילד. שילוב בין ילד לכלב מפתח את הכישורים החברתיים, ברמת השיחה ובמחוות ההתנהגות הבסיסיות של הילד. הוא מחזק את תחושת הביטחון העצמי של הילד, תורם בפיתוח וחיזוק הסבלנות והמנהיגות, ועוזר בהתמודדות עם כישלונות והצלחות דרך אימון חיובי לכלב. הטיפול בכלב גם משלב את הילד באחריות הכללית בבית. אם הוא נדרש להוציא את הכלב לטיול היומי, לדאוג לאוכל שלו ולמשחק, הוא זוכה לסיפוק רב כמי שנוטל חלק פעיל בניהול הבית. 

איזה כלב מומלץ להביא לילדים? 
כלב שנכון למשפחה אחת אינו נכון לשנייה. כל כלב הוא עולם ומלואו, האופי שלו נבנה על ידי גורמים גנטיים, תורשתיים וחברתיים-סביבתיים, כך שניתן למצוא כלב שיתאים לכל ילד. כלבים רגועים מתאימים לרוב לילדים היפר-אקטיביים, ולחילופין, ילדים מופנמים זקוקים בדרך כלל לכלב פעיל. עם זאת, ליתר ביטחון, התייעצו עם מאלף מוסמך אשר ייתן לכם את העצות בבחירת הכלב הכי מתאים בשבילכם ובשביל ילדכם. 

כלבים פועלים ומבינים חיזוקים חיוביים או תיקוני התנהגות אסרטיביים וברורים, וחלילה לא אלימים או כוחניים. אם הכלב שאימצתם סובל מבעיות התנהגות, חשוב ומומלץ לאתר מאלף כלבים שיסייע במתן כלים ודרכי התנהגות לפתרון הבעיה. כדאי מאוד לשתף  גם את הילדים בתהליך למידת כללי ההתנהגות. כך הקשר שלהם עם הכלב יתחזק לאורך הדרך, והם ילמדו להתנהל איתו בצורה נכונה יותר גם בהמשך.