כלב הורס את הבית: איך למנוע את הנזקים

הכירו את הסיבות מאחורי הנזקים הנפוצים של כלבים בבית, ולמדו כיצד למנוע מצב שבו כלב הורס את הבית.

כשהכלבים שלנו נשארים לבדם הם מצפים בקוצר רוח לשובנו. השעמום, החרדה או הסקרנות לחקור את הבית בהיעדרנו, מובילים אותם ללעוס ריהוט, להפוך את הפח או לאסוף פריטים מסקרנים מתוך ארונות פתוחים. הבעיה היא שכל ההרפתקאות האלה עלולות להוביל לתוצאות לא נעימות ואף מסוכנות. עם זאת, זו לא סיבה לדאגה. עם מעט היערכות תוכלו למנוע את התוצאות הבעייתיות, ולחזור לכלב שמח ולבית תקין ונקי. 

1. מה עושים כשהכלב הופך ארונות?  
כלבים בוגרים וגורים צעירים הם חיה סקרנית שאוהבת לשחק. כאשר הם נשארים לבד בבית, הם עלולים לבטא את הסקרנות שלהם בביקורים בארונות שיכולים לגרום נזקים וגם לסכן את עצמם. כדי להימנע מכך, הקפידו לסגור את כל הדלתות. חשוב להגביל את האזור בו הכלב יכול לשהות כשהוא נמצא לבד בבית, ולמנוע גישה לחדרים בהם מאוחסנים חפצים מסוכנים. חפצים כאלה הם חומרי ניקוי, צבעים ומדללי צבע, חומרי חיטוי, רעלים נגד חרקים, כבלים חשמליים ועוד. 

2. מה עושים כשהכלב אוהב לחטט בפח?
הפח עשוי להיות שיאו של יום חיפוש אוצרות עבור כלבים רבים. משאריות מזון טעים ועד לבקבוקים, מדובר עבור רבים מהם במכרה זהב. עבורנו לעומת זאת, חזרה לשקית אשפה קרועה שתכולתה מפוזרת בכל המטבח, היא דבר מרגש פחות. את הבעיה הזו קל מאוד למנוע באמצעות ריקון פח האשפה לפני כל יציאה מהבית, או אחסון הפח בתוך ארון סגור. חשוב לזכור שמעבר לבעיה האסתטית, הכלב עלול למצוא בפח חומרים מסוכנים ואסורים למאכל. כך שהרחקת הפח תועיל גם לבית וגם לבריאות הכלב. 

3. מנעו מראש פציעה מחפצים  
גם במקרה הזה, ישנם שלל חפצים שעשויים להיראות תמימים עבורנו אבל יסקרנו את הכלב שלנו. חפצים כאלה הם כל דבר קטן שהכלב עלול לבלוע או להיפצע ממנו, כמו ציוד תפירה (סרטים, כפתורים, חרוזים ומחטים), או ציוד משרדי (מהדקים, מספריים וכדומה). גם שקיות פלסטיק או מנשאי משקאות, עלולים להוביל להסתבכות או בליעה מסוכנות, ויש לאחסן אותם בארונות סגורים בלבד. במסגרת נזקי כלב הורס את הבית, זהו אחד הנפוצים ביותר.

הכלב הורס את הבית כשהוא נשאר לבד? צפו בסרטון וקבלו טיפים איך להשאיר את הכלב לבד בבית:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

4. לעיסת חפצים על ידי הכלב 
כלב שלועס את הספה או הורס נעליים עשוי לעשות זאת בגלל סיבות שונות. כדי לטפל בתופעה, חשוב להבין קודם כל מה הסיבה שעומדת מאחוריה: 

  • עודף אנרגיה: ישנם כלבים אנרגטיים מאוד, שצריכים לפרוק את המרץ שלהם לאורך היום. טיולים ארוכים ופעילות גופנית רבה יותר שכוללת משחק וריצה מחוץ לבית, יכולים לעזור.  
  • הוא משועמם: הכלב חושב לעצמו "מה אעשה היום?" במקרים כאלה, השאירו לו מספיק צעצועים אהובים אותם יוכל ללעוס כתחליף לריהוט שלכם.  
  • הוא סובל מחרדה: ישנם גם כלבים שגורמים לנזקים בבית בשל לחץ, חרדה או דכאון. אופן הטיפול שלהם בבעיה יהיה איתור חפצים של הבעלים שלהם ולעיסתם. 
  • האם אתם עוזבים את הכלב לבד לשעות ארוכות? התחילו בתרגול עזיבה של הבית לפרקי זמן קצרים, ובהמשך האריכו אותם בהתאם לצורך. כך הכלב יהיה ערוך יותר לכך שאתם עומדים לשוב. שנית, חשוב לא להפוך כל חזרה הביתה ל"טקס", ולהמתין עד שהכלב יירגע לפני שתעניקו לו פינוקים וחיבוקים. חיבוק מיידי עלול לגרום לכלב ללמוד בטעות שההתנהגות השלילית שלו מתוגמלת בחזרה שלכם. 

5. כשהכלב חוזר לעשיית צרכים בבית  
כלב הורס את הבית יכולה להיות קשורה גם לבריאות. אם הכלב שלכם מחונך לצרכים והחל לפתע לעשות צרכים בבית, בשלב הראשון כדאי לפנות לווטרינר כדי לוודא שהוא אינו סובל מבעיה רפואית. כלב משתין בבית מסיבות שונות, וכדאי לטפל בהן. אם הכל תקין במישור הרפואי, ייתכן שמדובר בבעיה התנהגותית. כלב שמרוגז או נעלב מכך שלא ביליתם איתו מספיק זמן או שהשארתם אותו לבד, עשוי לנהוג כך. חשבו אילו שינויים ערכתם לאחרונה ויכלו להוביל לתוצאה, והקדישו יותר זמן לכלבכם כאשר אתם נמצאים איתו. במקביל, הגבילו את האזור שבו הוא יכול לבלות כאשר הוא לבד, ומנעו את הגישה לחדרים מסוימים. כלבים יימנעו בדרך כלל מעשיית צרכים ב"שטח" שבו הם משחקים וישנים. אם הבעיה לא נפתרת, פנו למאלף או יועץ התנהגותי לכלבים. 

6. כניסה לאזורים מסוכנים לכלב ברחבי הבית  
כלבים חוקרים את השטח גם כשאנחנו בבית, ולכן יש לשים לב לאזורים שעשויים להיות מסוכנים במיוחד: 

  • חדר האמבטיה: החדר הזה עמוס בבקבוקים מעניינים, וילונות מסקרנים וכמובן השיא – האסלה. חומרי הניקוי שבבקבוקים הם מסוכנים מאוד במקרה של בליעה, ומכסה האסלה עלול ליפול ולפגוע בכלב. השאירו את המכסה סגור בכל עת כדי למנוע משחק מיותר במי האסלה, וסגרו את הדלת אל החדר כאשר אינכם בבית. 
  • מרפסות: לכלבים, בייחוד לגורים צעירים, מומלץ מאוד שלא תהיה גישה למרפסת בהיעדרכם. רעש מפחיד מבחוץ או התרחשות מסקרנת, עלולים להוביל לאסון. אם הכלב אוהב להתבונן החוצה, אפשרו לו לעשות זאת דרך חלון מסורג או מבעד לתריסים. כך הוא לא יסתכן בנפילה.