אבחון וטיפול באלרגיות בכלבים

איך מאבחנים אלרגיה אצל כלבים ומהן דרכי הטיפול בכל אחת מהאלרגיות הנפוצות?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

כלבים עשויים לסבול מאלרגיות כאלה ואחרות לאורך חייהם, שמתבטאות באופנים שונים שכדאי להכיר. הבעיה היא שלעתים התסמינים שהם מפגינים עשויים להופיע לא רק במצבי אלרגיה, כך שאם אתם חושדים שהכלב שלכם סובל מאלרגיה – כדאי לפנות לווטרינר בהקדם. הווטרינר יוכל לשלול גורמים אחרים להופעת כל תסמין בעזרת בדיקה גופנית של הכלב, בירור ההיסטוריה הרפואית שלו, ולעתים גם שימוש  במשטחים או מגרדים עוריים לשלילת זיהום חיידקי או טפילי.

דרכי הטיפול במקרי אלרגיה אצל כלבים

לאחר שהכלב אכן אובחן כסובל מאלרגיה או נמצא בחשד גבוה לכך, הווטרינר ימליץ לכם על תוכנית טיפולית מותאמת. בדומה לזיהוי הבעיה, גם אופן הטיפול באלרגיות משתנה בהתאם לסוגן. אלרגיה לפרעושים למשל, קלה יחסית לאבחון במקרה בו ניתן לזהות נגיעות בפרעושים או אם קיימת עדות לצואת פרעושים על פני פרוות כלב. עם זאת, במקרים מסוימים ייתכן מצב בו הפרעוש כבר אינו נמצא על הכלב, אך התגובה האלרגית לו נמשכת.

אם קיים חשד לאלרגיה לפרעושים, נדרשת הקפדה יתרה על טיפול כנגד פרעושים על פי המלצת הווטרינר. במקרה כזה חשוב לזכור לבצע טיפול נגד פרעושים גם בסביבת המחייה של הכלב. במקרים של אלרגיה חמורה שמלווה בגרד רב ודלקת עורית חריפה, במקביל לטיפול בגורם הראשוני לאלרגיה, לעתים יומלץ גם על טיפול נוסף לצורך הקלה על התסמינים החמורים. טיפול כזה יכול לכלול שמפו רפואי אנטי-דלקתי, קרם למריחה מקומית ולעתים תרופות אנטי דלקתיות.

אבחון וטיפול אלרגיות למזון

אלרגיות למזון מאובחנות בעזרת דיאטת אלימינציה, במהלכה הכלב עובר למזון היפולארגני. מזון כזה מכיל חלבון חדש או חלבון מפורק שעבר הידרוליזה, ולא נחשף לאף מזון נוסף לאורך התהליך. המזון ניתן לכלב בדרך כלל למשך כ-12 שבועות, ולאחר מכן הוא חוזר לבדיקת מעקב. אם קיים שיפור ניכר בסמנים הקליניים, ככל הנראה מדובר באלרגיה למזון. לאחר דיאטת אלימינציה זו ניתן לבצע מבחן לצורך זיהוי ודאי, במהלכו הכלב יוחזר למזון הקודם שלו על מנת לבדוק אם קיימת חזרה של סימני האלרגיה.

חשוב לציין שטיפול במזון ייעודי ניתן לא רק לכלבים שסובלים מאלרגיה או אי-סבילות למזון, אלא גם במצבים נוספים כמו דלקות עור למשל. במקרה של אלרגיות שמתבטאות בגירויי עור, ניתן להיעזר במזון ייעודי לבעיות עור דלקתיות. מזונות ייעודיים מכילים רכיבים המיועדים להוריד את סף הגרד, ולכן יכולים לסייע לכלב להרגיש טוב יותר.

הפתרונות המתקדמים של פורינה לאלרגיות בכלבים

סדרות המזון של פורינה מיועדות ללוות כלבים בכל שלבי החיים, כולל במצבים המחייבים תמיכה במהלך טיפול רפואי. HA מסדרת PURINA PROLAN VETERINARY DIETS הוא מזון יבש מלא, שמתאים לגורים ולכלבים בוגרים אשר סובלים מאלרגיה או אי-סבילות למזון. הוא כולל רכיבים כמו חלבון סויה מפורק (הידרוליזת חלבון סויה) ועמילן מזוקק מתירס, במטרה להשאיר את מערכת החיסון של הכלב מתחת לסף הגירוי ולהפחית את הסיכוי להתפתחות תגובה אלרגית.

כלבים שסובלים מבעיות עור, אלרגיות וגירויי עור דלקתיים, יכולים לקבל מענה מלא למצבם באמצעות DRM, מזון יבש מלא נוסף מסדרת PURINA PROLAN VETERINARY DIETS. המזון מכיל מספר מוגבל של מקורות חלבון, המסייעים למניעת תגובה אלרגית למזון ולהורדת סף הגירוד. בנוסף, הוא עשיר באומגה 3, מקור לחומצות שומן DHA ו-EPA המסייעות באופן מוכח לצמצום דלקות בעור, ומעניק תמיכה מלאה ומוכחת מדעית בתפקוד ובשיקום העור. לחצו כאן להיכרות עם מוצרים נוספים מסדרת המזונות הרפואיים של פורינה.