איך לשמור על בריאות חלל הפה והשיניים של הכלב?

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

מחלות בחלל הפה והשיניים נפוצות מאוד בקרב כלבים, למעשה 80% מהכלבים מעל גיל שלוש יסבלו מדלקת חניכיים, וכלבים מגזעים קטנים יכולים לסבול מהבעיה גם בגיל מוקדם יותר. שגרה קבועה לשמירה על הגיינת הפה של הכלב שלנו תסייע במניעת התפתחות מחלות ותעניק תמיכה לטיפול במחלה קיימת. מה גורם למחלות בחלל הפה? איך נזהה מחלת שיניים אצל הכלב שלנו וכיצד נטפל בה? הכירו את המדריך המלא לחלל הפה והשיניים של כלבים.

מה גורם למחלות שיניים אצל כלבים?

בדומה לתהליך שקורה אצל בני האדם, רוב מחלות השיניים בכלבים נגרמות מהצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן) על גבי השיניים. חלל הפה של הכלב מכיל חיידקים רבים, הם מצטברים על השיניים והחניכיים ויוצרים את שכבת הפלאק. החיידקים המתרבים משחררים חומרים שפוגעים באמייל השן ומגרים את רירית החניכיים. במידה והפלאק לא יוסר תוך מספר ימים, תיווצר אבן שן שתכלא את החיידקים בתוך אבנית ותמשיך לפגוע בבריאות השן והחניכיים. לאורך זמן יווצרו דלקות, בשלב הראשון נראה דלקת של החניכיים (ג'ינג'ביטיס) ובשלבים מאוחרים יותר הדלקת תתפשט אל חלל הפה כולו (סטומטיטיס) וסביב בסיס השיניים (פריאודנטיטיס). דלקת חניכיים חמורה יכולה לגרום להתפתחות של מחלה פריאודונטלית המשפיעה על מבנים עמוקים יותר באזור שורשי השיניים, מצב כזה עלול להוביל להתפתחות אבצסים בשורש השן ולנשירת השיניים. דלקת חניכיים חמורה שאינה מטופלת עלולה להתפשט גם לשאר חלקי הגוף, החיידקים מחלל הפה חודרים לזרם הדם ויכולים להגיע לרקמות רחוקות כמו הכליות ומסתמי הלב, לשקוע בהן ולגרום לזיהום חמור ומסכן חיים.

מהם הסימנים למחלת שיניים אצל כלבים?

איך נדע אם הכלב שלנו סובל ממחלה בחלל הפה? אחד הסימנים הראשונים והבולטים ביותר הוא ריח רע מהפה (הליטוזיס). במהלך המטבוליזם של חיידקי חלל הפה, משתחררים חומרים נדיפים בעלי ריח עז, בנוסף לרוב תופיע אדמומיות באיזור החניכיים והצטברות אבן שן. במקרים חמורים של דלקת חניכיים קשה ייתכנו ריור מוגבר, קושי בתפיסת מזון, הפגנת סימני כאב בעת האכילה, עדות לדימום מהפה בקערת המים או המזון, במידה והתפתח אבצס בשורש השן נראה גם נפיחות בפנים. עם הופעת כל אחד מהסימנים האלה, יש לפנות לווטרינר עבור אבחון והתאמת הטיפול הנכון לכלב שלנו.

כלב אוכל חטיף

מהו הטיפול במחלות שיניים אצל כלבים?

טיפולי שיניים לכלבים נערכים תחת הרדמה מלאה במרפאת הווטרינר, בחלק מהמקרים ייערכו בטרם הטיפול צילומים של חלל הפה לזיהוי מחלות חבויות בשורשי השיניים. במהלך הטיפול תוסר אבן השן ויבוצע פוליש, שיניים מתנדנדות ייעקרו, ובמקרים מסוימים תינתן גם אנטיביוטיקה. כדי למנוע הרדמות תכופות חשוב וכדאי לבצע טיפולים שוטפים מניעתיים בבית שישמרו על בריאות חלל הפה וימנעו הצטברות פלאק ראשוני.

טיפולים מניעתיים לשמירת בריאות חלל הפה אצל כלבים

אז איך שומרים על בריאות השיניים של הכלבים שלנו? לשמחתנו יש מגוון טיפולים מניעתיים שתוכלו לבצע בבית כדי לשמור על בריאות חלל הפה של הכלב שלכם. 

מזון יבש איכותי
מזון מותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של הכלב, יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.

צחצוח שיניים
הדרך הטובה ביותר למנוע הצטברות פלאק ואבן שן, היא צחצוח שיניים יומיומי או לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע, עם מברשת שיניים ומשחת שיניים המותאמות לשימוש בכלבים.  מומלץ להרגיל את הכלב לתהליך צחצוח השיניים כבר מגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה מצדו. דרך נוספת מהנה ומשלימה לצחצוח היא שימוש בחטיפים דנטליים ייעודים. 

חטיפי דנטלייף -  DENTALIFE של חברת פורינה 

מוצרי דנטלייף כלב
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לכלבים, חטיפים לשמירה על בריאות השן - לחצו כאן ⇦

חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של כלבים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. חטיפי DENTALIFE - דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הווטרינרית לבריאות הפה (VOHC) כמורידי הצטברות אבן בשיני כלבים, והוכח מדעית כי החטיפים מורידים את הצטברות אבן השן תוך 28 יום! חטיף אחד ביום כצ'ופר לאחר צחצוח השיניים יסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה וישמור על ריח פה רענן.