הפרעות מערכת עיכול בכלבים – המדריך להתמודדות קלה

הכלב מקיא, אוכל פחות מהרגיל או שאתם מבחינים בשינוי ביציאות שלו? אלה הגורמים האפשריים לתופעה ותהליך האבחון שצפוי לו אצל הווטרינר

הפרעות שקשורות במערכת העיכול נפוצות יחסית בקרב חיות מחמד, ועולות פעמים רבות כמקור לדאגה במרפאות הווטרינריות. מקובל לחלק הפרעות מערכת עיכול להפרעות חדות ופתאומיות, שמתאפיינות במחלה קצרה של מספר ימים, ולהפרעות כרוניות שהתסמינים שלהן נמשכים לאורך שבועות ולעתים אף חודשים.

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

איך יודעים שהכלב מתמודד עם הפרעה במערכת העיכול?

בדומה לבני אדם, גם אצל כלבים התסמינים יתרכזו במקרים רבים בשינויים ביציאות או בקשיי עיכול אחרים. צואת הכלב תהיה רכה או שהוא ישלשל, הוא עלול להקיא או לפלוט, לסבול מעצירות, לייצר גזים באופן מוגבר, לאכול פחות מהרגיל או להפגין ירידה במשקל.

בנוסף, בחלק מהמקרים אתם עלולים לגלות אצל כלבים דווקא שינויים עוריים, כמו גרד או גירוי. הסיבה לכך יכולה להיות למשל אלרגיה למזון, שתתבטא דווקא בגרד עורי. מצד שני, חשוב לזכור ששינויים רבים במערכת העיכול הם תוצר של מחלה או פגיעה באיברים שמחוץ למערכת העיכול. כך שכדי להגיע לאבחנה סופית, יש לפנות לייעוץ פרטני.

מה המקור להפרעות במערכת העיכול?

את הגורמים לתופעה אפשר להסיק בהתאם לסימנים שלה. במקרה של שינוי פתאומי שנמשך מספר שעות או ימים ספורים, ייתכן שמדובר בזיהום ויראלי או חיידקי, בחסימה על ידי גוף זר ואפילו בשינוי חד מדי במעבר בין אוכל לכלב מסוג אחד למשנהו. במקרה שהכלב מתמודד עם הפרעה כרונית קבועה, ישנן סיבות רבות מאחורי התופעה – החל מאלרגיה לרכיב מסוים במזון או אי סבילות למזון, ועד לדלקת כרונית סטרילית.

מהי האבחנה ואיך מטפלים?

במקרה שהסימנים מופיעים באופן חד ומפתיע
אופן האבחון: לאחר בירור ההיסטוריה של הכלב וביצוע בדיקה גופנית, הווטרינר יחליט אם נדרשות בדיקות מעמיקות יותר או שהחשד הוא לקלקול קיבה. 
הטיפול: במקרה של קלקול קיבה, הכלב עשוי לקבל המלצה לטיפול שמרני, הכולל צום ממזון למשך 12-24 שעות ולאחריו חזרה הדרגתית להזנה במזון קל עיכול אשר מיועד לתמוך במערכת העיכול המשתקמת. EN מבית פורינה פרו פלאן Veterinary diets הוא מזון ייעודי לטיפול במערכת עיכול שמתמודדת עם פגיעה. המזון מכיל חלבון ופחמימות קלי עיכול, פרביוטיקה לתמיכה באוכלוסיית החיידקים הטבעית במעי וחומצות שומן מסוג אומגה 3 להורדת דלקת.

אם מדובר בהפרעה כרונית

אופן האבחון: הווטרינר יבחן את מצבו של הכלב, יקבל מידע מלא אודות התסמינים ומשך הזמן שלהם, ויגיע להחלטה אם מדובר במערכת עיכול רגישה, אי סבילות לרכיב מסוים, אלרגיה למזון ועוד. 
הטיפול: במקרים בהם נשמר התאבון ובעל החיים נותר חיוני, ערני ושומר על משקל גוף תקין, ניתן בתחילה לנסות להחליף את המזון שלו למזון קל עיכול המכיל תוספים לתמיכה במערכת העיכול הרגישה. סדרת המזונות OPTI DIGEST מבית פורינה פרו פלאן פותחה במטרה לתת מענה מלא לכלבים הסובלים ממערכת עיכול רגישה. המזונות בסדרה מכילים חלבונים איכותיים וקלי עיכול ממקור כבש, הודו או עוף וכן פרביוטיקה לתמיכה באוכלוסיית החיידקים במעי. מזונות OPTI DIGEST  יביאו לקבלת יציאות במרקם תקין, ויעזרו לכלב להרגיש טוב יותר.

המשיכו במעקב אחר התסמינים

לאחר הביקור אצל הווטרינר, חשוב לעקוב אחר בעל החיים במטרה לבחון אם חל שיפור בתסמינים מהם הוא סובל. אם התשובה היא שלילית או שגיליתם החמרה כמו החרפת שלשולים או הקאות, ירידה במשקל, ירידה בתיאבון או בחיוניות של הכלב, חשוב לחזור אל הווטרינר לצורך אבחון מקור ההפרעה.