הרבעה, הריון והמלטה אצל כלבים: כל מה שחשוב לקחת בחשבון

הרבעת כלבים היא תהליך קשה שכולל סיבוכים. אלה הדברים שעליכם להיות מוכנים אליהם

רוכשי כלב גזעי סבורים לפעמים שעל ידי הרבעתו ירוויחו כסף ממכירת הגורים. אחרים רוצים להרביע כלבים משום שהם רוצים גור לעצמם או לבני משפחה וחברים. עם זאת, ישנם שיקולים רבים הקשורים להרבעה, הריון והמלטה אצל כלבים, שההופכים את הנושא למורכב עבור רוב בעלי הכלבים. לפני שתחליטו אם אתם מעוניינים להיכנס לתחום, חשוב שתיקחו בחשבון מספר דברים בכל הנוגע להרבעת כלבים, הריון והמלטה.  

הרבעת כלבים 

כדי להגדיל את הסיכוי להמלטה מוצלחת, מומלץ שהכלבה תגיע לגיל שנה וחצי לפחות ולא תהיה מבוגרת מ- 5 שנים. הסיכון לסיבוך בהמלטה או המלטת גורים לא בריאים עולה במקביל לעלייה בגיל. יש לוודא כי הכלבה מחוסנת טרם כניסתה להריון, על מנת שתוכל להעניק גם לגוריה מערכת חיסונית עד לקבלת חיסונם הראשון. 

ישנן ארבע דרכים עיקריות להרבעת כלבים: הרבעת כלבים לסירוגין (עבור כלבים בריאים שחיים יחד או בקירבה יחסית), קיום שתי הרבעות זמן קצר לאחר הביוץ של הנקבה, קיום הרבעה אחת יומיים לאחר הביוץ וביצוע הרבעה באמצעות הזרעה מלאכותית. לכל דרך יתרונות וחסרונות, וביצוען ללא ניסיון או הכשרה יכול להיכשל או לפגוע בכלבים. מומלץ מאד להתייעץ עם הווטרינר ועם כלבנים מקצועיים בעלי ניסיון ספציפי בגזע של כלבכם. 

תהליך ההריון של הכלבה 

הריון של כלבה נמשך בממוצע כתשעה שבועות. מספר הגורים בהמלטה קשור בגורמים שונים כגון גזע, גודל, שיטת ההרבעה, גנטיקה ועוד. כלבות קטנות לרוב ימליטו כמות גורים קטנה ואפילו גור בודד, ואצל כלבות גדולות הכמות תהיה גדולה יותר. גורים תלויים באימם ב-8 שבועות הראשונים לחייהם. לכן חשוב לקחת בחשבון כי טיפול בכלבה בהריון דורש שלושה עד ארבעה חודשים של מאמץ מיוחד בטיפול ובהשגחה על הגורים ואימם.  

בזמן ההיריון וההנקה תאכל האם כמות גדולה מהרגיל ולכן יהיה עליכם לדאוג למזון עשיר יותר שיתאים לה, כמו למשל פרו פלאן מסדרת  OPTI POWER. מזון זה מכיל רכיבים תזונתיים באיכות ובריכוז גבוהים במיוחד הדרושים לכלבות הרות ומניקות.  

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:

תהליך ההמלטה של הכלבה 

המלטה של כלבה מלווה בסיכונים ולעיתים עלולה להסתבך מסיבות שונות. מומלץ להתייעץ עם הווטרינר ולקבל ממנו הדרכה על מנת לסייע לכלבה, לזהות סימני מצוקה ולדעת מתי לפנות לעזרתו. במקרה של מצוקה ובהיעדר סיוע מתאים, הגורים והאם עשויים להימצא בסכנת חיים. סיבוכים בהמלטה עלולים להיות יקרים, ולכן עליכם להיות מוכנים מראש לעלויות הנדרשות: ביקור חירום במרפאה, ניתוח קיסרי, אשפוז, טיפול בגורים באינקובטור ועוד. 

יש לזכור שהכלבה וגוריה ידרשו תשומת לב מתמדת לא רק בזמן ההמלטה אלא גם מיד אחריה. כלבה אחרי המלטה צריכה להיבדק אצל וטרינר, שינחה אתכם גם לגבי נושאים נוספים שמצריכים מעקב (הפרשות, התנהגות כללית, שינויים גופניים ועוד). 

השגחה וטיפול בגורים 

הגורים זקוקים לשהייה במחיצת אמם לפחות עד גיל שבעה שבועות. אל תמהרו להעביר אותם לבתיהם החדשים רק משום שהרוכשים מעוניינים בכך, או בשל העבודה הרבה שהטיפול בהם מסב לכם.  

בתקופת הגמילה, כאשר הגורים יעברו למזון מוצק, יש לרכוש עבורם אוכל לגורים שמתאים לצרכיהם. מזון מסוג זה, כמו פרו פלאן מסדרת OPTI START, מסייע בבנייה וחיזוק של מערכת החיסון בגורים ומשפר את תגובותיה לחיסונים שניתנים להם בהמשך. חשוב להקפיד הקפדה יתרה על ניקיון סביבת הגורים ולסלק את צואת הגורים. 

מציאת בית חדש וטוב לגורים היא משימה מורכבת, במיוחד אם תנסו למכור אותם. חלק מהקונים הפוטנציאליים יצפה מכם לשלם עבור טיפולים, בדיקות רפואיות וחיסונים לפני קניית הגורים. בעת מסירת הגורים חשוב להדריך את הבעלים החדשים בהרגלי התזונה וההתנהגות של הגור, על מנת שהמעבר לביתו החדש תהיה נוחה ככל האפשר. 

לסיכום, הטיפול בכלבה ההרה, יילוד הגורים וגידולם עד לשלב שבו ניתן להפרידם מאמם, הוא משימה יקרה, הכרוכה בהקדשת זמן רב. רוב בעלי הכלבים אינם בעלי ההכשרה המתאימה לכך, ולכן לא יהיו מוכנים לקראתה. התייעצו עם הווטרינר שלכם אם אתה שוקלים לעסוק בהרבעת כלבים ובטיפוח גורים גזעיים. מומלץ להיפגש עם מגדלים מקצועיים ולקבל הדרכה והכוונה ספציפית לגזע