השיניים של הכלב – כל מה שצריך לדעת

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

אחד האזורים הרגישים ביותר בגופם של כלבים הוא חלל הפה והשיניים. מחלות באיזור זה נפוצות מאוד בקרב כלבים.  80% מהכלבים מעל גיל שלוש יסבלו מדלקת חניכיים, וכלבים מגזעים קטנים יכולים לסבול מהבעיה גם בגיל מוקדם יותר. כדי לעזור לכם לשמור על הבריאות שלהם, אנחנו שמחים להכיר לכם  את כל מה שצריך לדעת על השיניים של הכלב שלכם.

השיניים של הכלב אינפוגרפיקה

כמה שיניים יש לכלב?

לכלב בוגר יש 42 שיניים קבועות: 20 שיניים בלסת העליונה ו-22 שיניים בלסת התחתונה. חוסר של שיניים ייתכן בעקבות שבירה או נשירה של אחת השיניים כתוצאה מלעיסת עצמים קשים כמו אבנים, או ממחלת חניכיים חריפה, שעלולה להוביל לפגיעה בשורש השן עד לנשירתה. במידה וזיהיתם כי חסרה שן או קיימת שן שבורה- מומלץ לגשת לייעוץ אצל הוטרינר.

לגור, לעומת זאת, יש 28 שיניי חלב בלבד (אחרי שכל שיניי החלב שלו בקעו), 14 שיניים בכל לסת. שיניים אלו קטנות וחדות יחסית והן מתחילות לבקוע מגיל שבועיים ומסיימות את הבקיעה בגיל 8-10 שבועות. בסביבות גיל 4 חודשים מתחילה נשירה של שיניי החלב וצמיחת שיניים קבועות, שמסתיימת עד לגיל 5-8 חודשים.

סוגי השיניים של הכלב

בדיוק כמו בני האדם, לכלבים יש מספר סוגים של שיניים, לכל סוג תפקיד שונה בתפיסה, לעיסה ושבירת המזון. 

שיניים חותכות

12 שיניים קטנות יחסית, ממוקמות בקידמת הלסתות (6 בלסת העליונה ו-6 בתחתונה) המשמשות בעיקר לגרד בשר מעצמות. בנוסף, השיניים החותכות של הכלב מסייעות לו בגירוד, טיפוח עצמי והסרת טפילים חיצוניים. 

ניבים

4 שיניים ארוכות ומחודדות ממוקמות מאחורי השיניים החותכות (2 בלסת העליונה ו-2 בתחתונה) ומשמשות לניקוב וקריעת בשר ולתפיסת עצמים שונים. 

קדם-טוחנות (פרה-מולריות) 

16 שיניים בעלות משטח מחוספס וזיזי ממוקמות מאחורי הניבים (8 בלסת העליונה ו-8 בתחתונה) ומשמשות לגריסת מזון. 

טוחנות (מולריות)

10 שיניים גדולות ושטוחות אלו ממוקמות בחלק האחורי ביותר של חלל הפה (4 בלסת העליונה ו-6 בלסת התחתונה) ומשמשות לשבירת מזון קשה כמו כופתיות מזון יבש, לטחינת מזון וללעיסה.

מחלות שיניים וחניכיים אצל כלבים

בדומה לתהליך שקורה אצל בני האדם, רוב מחלות השיניים בכלבים נגרמות מהצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן) על גבי השיניים. חלל הפה של הכלב מכיל חיידקים רבים ושאריות מזון, יחד הם מצטברים על השיניים והחניכיים ויוצרים את שכבת הפלאק. החיידקים המתרבים משחררים חומרים שפוגעים באמייל השן ומגרים את רירית החניכיים. במידה והפלאק לא יוסר תוך מספר ימים, תיווצר אבן שן שתכלא את החיידקים בתוך אבנית ותמשיך לפגוע בבריאות השן והחניכיים. לאורך זמן יווצרו דלקות, כאשר בשלב הראשון נראה דלקת של החניכיים (ג'ינג'ביטיס) ובשלבים מאוחרים יותר הדלקת יכולה להתפשט ולפגוע באזורים מסביב לבסיס השיניים (מחלה הנקראת פריאודנטיטיס). מחלה פריאודונטלית שכזו משפיעה על מבנים עמוקים יותר באזור שורשי השיניים, מצב עלול להוביל להתפתחות אבצסים בשורש השן ולנשירת השיניים. דלקת חניכיים חמורה שאינה מטופלת עלולה להתפשט גם לשאר חלקי הגוף. החיידקים מחלל הפה יכולים לחדור לזרם הדם ולהגיע לרקמות רחוקות כמו הכליות ומסתמי הלב, לשקוע בהן ולגרום לזיהום חמור ומסכן חיים.

הטיפול במחלות שיניים וחניכיים אצל כלבים

טיפולי שיניים לכלבים נערכים תחת הרדמה מלאה במרפאת הוטרינר, בחלק מהמקרים ייערכו בטרם הטיפול צילומים של חלל הפה לזיהוי מחלות חבויות בשורשי השיניים. במהלך הטיפול תוסר אבן השן ויבוצע פוליש, שיניים מתנדנדות ייעקרו, ובמקרים מסויימים תינתן גם אנטיביוטיקה. כדי למנוע הרדמות תכופות חשוב וכדאי לבצע טיפולים שוטפים מניעתיים בבית שישמרו על בריאות חלל הפה וימנעו הצטברות פלאק ראשוני.

טיפולים מניעתיים לשמירת על בריאות הפה של כלבים

לשמחתנו ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כדי להוריד את הסיכון להתפתחות מחלות שיניים וחניכיים. אז איך שומרים על בריאות השיניים של הכלבים שלנו? 

מזון יבש איכותי 

מזון יבש איכותי המותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של הכלב יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.  

צחצוח שיניים

הדרך הטובה ביותר למנוע הצטברות פלאק ואבן שן, היא צחצוח שיניים יומיומי או לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע, עם מברשת שיניים ומשחת שיניים המותאמות לשימוש בכלבים.  מומלץ להרגיל את הכלב לתהליך צחצוח השיניים כבר מגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה מצדו. דרך נוספת מהנה ומשלימה לצחצוח היא שימוש בחטיפים דנטליים ייעודים.

חטיפי דנטלייף - DENTALIFE של חברת פורינה 

דנטלייף כלב
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לכלבים, חטיפים לשמירה על בריאות השן - לחצו כאן ⇦

חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! החטיפים פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של כלבים. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. חטיפי DENTALIFE - דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה (VOHC) כמורידי הצטברות אבן בשיני כלבים, והוכח מדעית כי החטיפים מורידים את הצטברות אבן השן תוך 28 יום! חטיף אחד ביום כצ'ופר לאחר צחצוח השיניים יסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה וישמור על ריח פה רענן.