מה מלמדת דלקת אוזניים אצל הכלב על בריאותו?

דלקות אוזניים הן בעיה נפוצה אצל כלבים. למדו על מה הן מעידות וכיצד לטפל בהן

תעלת האוזן אצל כלבים ארוכה ומפותלת, ולמעשה בנויה מ-2 מקטעים: אנכי ואופקי. באופן יחסי לתעלת האוזן באדם, היא ארוכה מאוד. בין שהאוזן שמוטה ובין שהיא זקופה, התנאים בתוך חלל האוזן מהווים "אינקובטור" מושלם לחיידקים ופטריות. זאת, מאחר שהחום והלחות בשילוב עם ההפרשה השעוותית כמקור מזון, משמשים למיקרואורגניזמים קרקע פורייה.  

להלן מספר בעיות נפוצות שמובילות או באות לידי ביטוי בדלקות אוזניים אצל כלבים: 

1. דלקות אוזניים אצל כלבים הנגרמות בשל בעיות הורמונאליות  
לכלבים רבים פעילות לקויה של בלוטת התריס. הבעיה תבוא לידי ביטוי בדלקות חוזרות ונשנות. מדידה של ערכי הורמוני בלוטת התריס בדם, תאפשר לזהות ולאתר את הבעיה כדי להתאים טיפול. 

2. דלקת אוזניים לכלב בשל מבנה אנטומי  
לחלק מהגזעים ובמיוחד לכלבים פחוסי אף ועם קפלי עור, כמו פאג סיני או בוקסר, קיימת נטייה להיצרות של פתח התעלה. היצרות זו עשויה להוביל למצב בו הדלקת בתוך התעלה לא ניתנת לטיפול ושטיפה, בשעה שההפרשות ממשיכות להצטבר.  
מצבים כרוניים מתמשכים דומים, יובילו לעתים למצב בו הדלקת עוברת מהאוזן החיצונה  לתעלת האוזן ולחלק הפנימי שלה. 
במקרים קיצוניים, דלקות כאלו עלולות לגרום לסימנים עצביים, ואף למצב בו בעל החיים לא יוכל לעמוד על הרגליים. יתרה מכך, ניעור אוזניים קשה כתגובה לבעיה, עלול ליצור המטומה בתעלת האוזן. המטומה תוביל לאוזן נפוחה מאוד מהצטברות דם, לצד קרישי דם בין העור לסחוס האוזן. 
הטיפולים הקונבנציונליים כוללים ניקיון ושאיבת הפרשות דלקתיות מתעלת האוזן, הזרקת סטרואידים לחלל האוזן, או ניתוח לניקוז בשילוב חבישות. 

3. דלקות בשל חדירת גופים זרים 
בעונות החמות עלולים גופים זרים, לרוב קוצים, לחדור אל אוזני הכלב. הווטרינר יוכל לזהות אותם בקלות בבדיקה רגילה ולשלוף אותם החוצה. 

4. הצטברות פרווה בתעלת האוזן אצל כלבים בעלי פרווה ארוכה 
ישנם כלבים, בהם טריירים, פודל ושיצו, שעשויים לסבול מהצטברות של פרווה בתעלת האוזן, מה שיוביל לחסימת האוזן והתפתחות דלקת. 

4. דלקת אוזניים אצל כלבים בשל רגישות בעור 
בחלק מהמקרים, דלקות האוזניים או גירוד באוזן הכלב הם הביטוי הראשון לבעיות עור שונות. במצבים של תגובה אלרגית כלשהי, תעלת האוזן היא אחד מהאיברים שמגיבים להפרשות שנוצרות, ולכן מאפשרת התפתחות מהירה של חיידקים ופטריות. אלה, יובילו למצב דלקתי.  

הטיפול בדלקות אוזניים אצל כלבים – שילוב בין טיפול תרופתי ותזונתי 

טיפול באלרגיה בשילוב תרופות לשיכוכה כמו סטרואידים ואנטי היסטמינים במינונים נמוכים, עשוי להקל מאוד על תחושת הכלב. במצבים בהם מדובר בדלקת אוזניים אצל הכלב, הנגרמת בשל רגישות בעור, תזונה שונה עשויה להקל מאוד על המצב ולשפרו. ישנם כמה דגשים בכל הנוגע לטיפול תזונתי במקרים של דלקות אוזניים כאלו: 

  • התאמת סוג החלבון ואיכותו – כלבים עם רגישויות לרכיבי מזון שונים, יכולים להרוויח מתזונה מבוססת חלבון סלמון, שהוא עדין יותר ולכן מעורר פחות גירוי.  פרו פלאן מסדרת OPTI DERMA מיועד לגורים ובוגרים בעלי עור רגיש, ומבוסס חלבון זה. כמו כן, מוצרי הסדרה מכילים גם ריכוזים גבוהים יותר של חומצות שומן חיוניות בלתי רוויות, המשפרות את המצב ומפחיתות מההפרשה.  
  • מעבר למזון רפואי - במצבים קשים, ייתכן שהווטרינר ימליץ על מזון רפואי מתאים לבעיות עור ובעיות הורמונאליות. אוכל מומלץ לכלבים הסובלים מהבעיות הללו הוא למשל פרו פלאן (DRM) לאלרגיה ודלקות עור. בזכות תוספי מזון המכילים חומצות שומן חיוניות, הוא עשוי בהחלט לשפר מאד את כמות ההפרשה והגירוי. 

בכל מקרה של חשד לדלקת אוזניים כמו גרד, הפרשות או שינויים התנהגותיים של הכלב, חשוב לפנות לווטרינר לייעוץ ואבחון.