מחלות חניכיים אצל כלבים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

אחת מהמחלות הנפוצות אצל כלבים, היא מחלת חניכיים. לרוב הדלקת נגרמת על ידי רובד החיידקים (פלאק) הנמצא על שיני הכלב ואבנית שהצטברה. הפלאק והאבנית מגרים את החניכיים וכך גורמים לדלקת להחריף. זיהוי מוקדם של סימנים למחלת חניכיים בכלב חשוב ויעזור למנוע התדרדרות של הבעיה. מה הם הסימנים למחלות חניכיים בכלבים, אילו סיבוכים יכולים להתרחש ומה הטיפול הטוב ביותר עבור הכלב שלכם? הכירו את המדריך למניעת מחלות חניכיים אצל כלבים

גורמי מחלות חניכיים בכלבים

חיידקים בחלל הפה הם הגורם העיקרי למחלת חניכיים, הנקראת גם ג'ינג'יביטיס. הצטברות של חיידקים עם תוצרי מזון ורוק על השיניים מביאה להתפתחות ציפוי דביק על השן הנקרא פלאק  (או רובד חיידקי השן בעברית). מערכת החיסון מנסה לנקות את הפלאק בעזרת אנזימים שונים המופרשים ואלו יכולים לפגוע גם בחניכיים עצמן. הצטברות פלאק על פני השן יכולה לגרום לדלקת משנית בחניכיים. במידה והדלקת לא תטופל, יכולה להגרם פגיעה באזורים עמוקים יותר כמו  שורשי השיניים (מחלה הנקראת מחלה פריאודונטלית). 
כיוון שכלבים לא יכולים לצחצח שיניים לבדם, הם חשופים יותר להצטברות פלאק ולמחלות חניכיים. כלבים יכולים להסתיר את הסימנים לתחילת בעיית חניכיים ולכן חשוב לתת תשומת לב לכל שינוי בחלל הפה או השיניים ולהתחיל לטפל במקרה ומופיעים הסימנים מטה. 
 

סימנים למחלות חניכיים בכלבים

מומלץ לבדוק את חלל הפה והחניכיים לעיתים קרובות ולחפש עדות לבעיית חניכיים. סימן התחלתי נפוץ הוא ריח פה רע, אך עוד סימנים כוללים אדמומיות ונפיחות בחניכיים, דימום מהחניכיים והצטברות פלאק או אבנית על השיניים. 
סימנים נוספים למחלת חנכיים יכולים להיות התנהגותיים. יתכן קושי באיסוף המזון לפה, קולות שונים בזמן האכילה או משחק עם המזון בתוך הפה (העברתו מצד אחד לצד שני). סמני דם בקערת המים או על צעצועים עלולים להעיד על דימום מהחניכיים הפגועות וכך גם הפרשות מנחיריים או ריור מוגבר.   
 

סיבוכים של מחלות פריאודנטליות בכלבים

הסימנים הראשוניים למחלת חניכיים יכולים להיות קלים, אך תיתכן החמרה לאורך הזמן. במידה והמחלה אינה מטופלת, תתכן התפתחות מחלה פריאודונטלית ובה פגיעה בשורשי השיניים ונשירתן או אף התפתחות אבצסים באזור שורשי השיניים. סיבוך נוסף, שאינו נפוץ אך אפשרי, הוא חדירת חיידקים מחלל הפה למחזור הדם. חיידקים אלו יכולים להתיישב באברים חיוניים בגוף כגון מסתמי הלב, כליות או כבד ולהביא לזיהום כללי. בשל סיבוכים אלה, חשוב שלא להתעלם מהסימנים הראשונים למחלת חניכיים ולהתייעץ עם הווטרינר מיד כשקיים חשד לתחילת התפתחות המחלה. בדיקות תקופתיות אצל הווטרינר הכוללות בדיקת חלל פה חשובות, יעזרו לזהות מחלה בתחילתה, להתאים טיפול ולמנוע התדרדרות.  

באנר מוצרי כלב
לקריאה נוספת על חטיפים דנטלים לכלבים , חטיפים לשמירה על בריאות השן    לחצו כאן ⇦

 

הטיפול במחלת חניכיים בכלבים

במידה והכלב שלכם מראה סימנים למחלת חניכיים, חשוב לפנות מייד לווטרינר לצורך בדיקת חלל פה. חיידקים יכולים להצטבר גם מתחת לקו החניכיים ולעתים יידרש בנוסף לבדיקה צילום שיניים בכדי לזהות האם קיים נזק חבוי. במידה וזוהתה הצטברות פלאק או אבנית הווטרינר ימליץ על ניקוי שיניים , לעתים יתווסף טיפול אנטיביוטי ובמידת הצורך אף תבוצע עקירת שיניים פגועות  

מניעת מחלת חניכיים בכלבים

נקודת התחלה טובה לשמירת היגיינת חלל הפה, בריאות החניכיים והשיניים היא להוסיף צחצוח שיניים יומיומי לשיגרת היום של הכלב. בעת צחצוח ניתן לבדוק ולהעריך האם קיימים סימנים בחניכיים המצריכים ביקור אצל הוטרינר, כגון אדמומיות ,דימום או שיניים מתנדנדות. כאשר הכלב משחק, כדאי למנוע נשיכה או לעיסה של חפצים נוקשים היכולים להביא לפגיעת שיניים כגון אבנים או מקלות. משחקים רכים עדיפים, בעיקר אם הכלב כבר סבל מבעיות שיניים בעבר. 
דרך נוספת, מהנה ומשלימה לצחצוח היא שימוש בחטיפים דנטליים ייעודים. חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! חטיפים בטעם נפלא ואהוב על כלבים, אשר פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של הכלב. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. 

חטיפי DentaLife  - דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה (VOHC) כמורידי הצטברות אבן בשיני כלבים, והוכח מדעית כי החטיפים מורידים את הצטברות אבן השן תוך 28 יום! 
חטיף אחד ביום כצ'ופר לאחר צחצוח השיניים, יסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה, ישמור על ריח פה נעים ועל איכות החיים של הכלב שלכם.  
לסיכום, שמירה על בריאות השיניים של הכלב שלנו היא חלק מהשגרה היומיומית שלנו.  במידה והכלב סובל מריח רע או מפגין כל סימן אחר לבעיות בחלל הפה, קחו אותו לבדיקה מקיפה אצל הוטרינר, טפלו במקרה הצורך ושמרו על הבריאות שלו.