ריח רע מהפה אצל כלבים - הליטוזיס

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

ריח רע מהפה של הכלב, נפוץ ביותר בקרב כלבים מכל הגזעים, צעירים ומבוגרים, רבים מאיתנו עשויים להניח כי מדובר בעוד תכונה אופיינית לכלבים, אך האמת היא שריח רע מהפה של הכלב לאורך זמן יכול להעיד על שגרת היגיינה לא תקינה ולהוות סימן מוקדם להתפתחות מחלות בחלל הפה והשיניים. שגרה קבועה לשמירה על היגיינת הפה של הכלב שלנו תסייע במניעת התפתחות מחלות ותעניק תמיכה לטיפול במחלה קיימת. באחריותנו לוודא שהשיניים שלהם יישארו בריאות.

בעיות בריאותיות הקשורות לריח רע מהפה אצל כלבים

ריח רע מהפה אצל כלבים לא יעיד בהכרח על בעיה בריאותית, אך במידה והוא קיים לאורך זמן הוא עלול להעיד על אחת משתי בעיות נפוצות - דלקת חניכיים ומחלות פריאודונטליות. לכן חשוב לבצע בדיקה בחלל הפה והשיניים ולחפש סימנים נוספים כמו אדמומיות והצטברות אבן שן. במקרים חמורים ייתכנו ריור מוגבר, קושי בתפיסת מזון, הפגנת סימני כאב בעת האכילה, עדות לדימום מהפה בקערת המים או המזון, ונפיחות בפנים. עם הופעת כל אחד מהסימנים האלה, מומלץ לפנות לוטרינר עבור איבחון והתאמת הטיפול הנכון לכלב שלנו.

דלקת חניכיים אצל כלבים

דלקת חניכיים (ג'ינג'ביטיס) נפוצה במיוחד בקרב כלבים.– יותר מ 80% מהכלבים מעל גיל שלוש שנים יסבלו מדלקת חניכיים וכלבים מגזעים קטנים יכולים לסבול מהבעיה גם בגיל מוקדם יותר. הדלקת בחניכיים נוצרת בעקבות הצטברות של פלאק (רובד חיידקי השן). החיידקים המתרבים משחררים חומרים שמגרים את רירית החניכיים ופוגעים באמייל השן. במהלך המטבוליזם של חיידקי חלל הפה, משתחררים חומרים נדיפים בעלי ריח עז שגורמים לריח הרע מהפה של הכלב. סימנים נוספים של דלקת חניכיים אצל כלבים כוללים אדמומיות, נפיחות ואפילו דימום של החניכיים. במידה והפלאק לא יוסר תוך 3-5 ימים, עלולה להיווצר אבן שן שתכלא את החיידקים בתוך אבנית ותביא אף היא להמשך גירוי החניכיים ולהתפתחות הדלקת. 

דלקת חניכיים יכולה להיות הפיכה בעזרת שמירה על היגיינת פה טובה הכוללת צחצוח שיניים יומי (או לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע) וכן שימוש בחטיפים דנטליים ייעודים. במידה ואינה מטופלת יכולה הדלקת להתקדם למחלה פריאודונטלית חמורה יותר.

כלב אוכל חטיף

מחלה פריאודונטלית אצל כלבים

מחלות פריאודונטליות הן קבוצה של בעיות שיניים המשפיעות על הרקמות התומכות של השיניים בתוך עצמות הלסת – כולל עצמות הלסת עצמן, שורשי השיניים וריקמת החיבור באזור. מחלות פריאודונטליות בכלבים נגרמות כאשר חלה נסיגת חניכיים שגורמת להיווצרות כיסים בלתי נראים בין השיניים והחניכיים. בכיסים אלו נאספים חיידקים המביאים לדלקת ולזיהום באזור סביב שורש השן. השלב הסופי של מחלה פריאודונטלית הוא פגיעה בעצמות הלסת ונשירת שיניים ובמקרים חמורים תיתכן גם פגיעה באיברי גוף רחוקים יותר כולל הלב, הכבד והכליות.
 
כלבים מגזעים מסוימים סובלים יותר ממחלות חניכיים. למיקום ולמבנה השיניים (האם השיניים ישרות, האם נשרו כל שיניי החלב ועוד...) תיתכן השפעה ישירה על רמת רגישות החניכיים ולהקניית הרגלים של הכלב ללעוס עצמים קשים כאבנים. 
עם זאת, ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להוריד את הסיכון להתפתחות מחלת חניכיים. המפתח הוא לשמור על בריאות השיניים של הכלב יום יום. צחצוח שיניים, מזון יבש הכולל כופתיות המותאמות לשמירה על בריאות השיניים וחטיפים דנטליים ייעודים שיסייעו בהפחתת הרובד החיידקי ובשמירה על ריח פה רענן.

חטיפי DENTALIFE של חברת פורינה 

דנטלייף כלב
למידע נוסף על מוצרי דנטלייף לכלבים, חטיפים לשמירה על בריאות השן - לחצו כאן ⇦

חטיפי דנטלייף של פורינה, הם חטיפים בטעם נפלא ואהוב על כלבים. החטיפים פותחו במיוחד עבור טיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של הכלב. המרקם הפריך והייחודי של החטיפים, תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בהם בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי על בסיס יומי וקבוע

חטיפי DENTALIFE - חטיפי דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הווטרינרית לבריאות הפה (VOHC) הוכרו כמורידי הצטברות אבן בשיני כלבים, והוכחו מדעית כי הם מורידים את הצטברות אבן השן בכלבים תוך 28 יום! (בכפוף לשימוש על פי המלצות היצרן).
חטיף אחד ביום כצ'ופר לאחר צחצוח השיניים, יסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה, ישמור על ריח פה נעים ועל איכות החיים של הכלב שלכם.  

לסיכום, שמירה על בריאות השיניים של הכלב שלנו היא חלק מהשגרה היומיומית שלנו, במידה והכלב סובל מריח רע מהפה או מגפין כל סימן אחר לבעיות בחלל הפה, קחו אותו לבדיקה מקיפה אצל הווטרינר, טפלו במקרה הצורך ושמרו על הבריאות שלו ועל איכות חייו.

בהצלחה!