אימוץ כלב - כל התהליך מרגע ההחלטה ועד לשגרה

החלטתם לאמץ כלב? איזה כיף לכם ולו! לכבוד האירוע המרגש, עשינו לכם סדר בכל מה שצריך לדעת לפני שמאמצים כלב ומרחיבים את המשפחה.

רגע לפני

קודם כל השאלה הגדולה, האם אתם באמת מוכנים לכלב? שימו לב, אימוץ כלב דורש מסירות ומחוייבות לטווח ארוך, רגע לפני שאתם פונים לעמותת האימוץ, יש לנו כמה שאלות בשבילכם כל מה שחשוב לדעת לפני ההחלטה לאמץ כלב.

התאמת ציפיות

אחרי שהבנתם שאתם מוכנים לאמץ כלב, זה הזמן  להבין איזה כלב מתאים לכם לפי גודל, גיל, מין, ורמות האנרגיה של הכלב. בחנו את סביבת המגורים שלכם, את סדר היום שלכם, ואת אופי בני המשפחה, ובדקו האם התנאים מתאימים למשל לכלב גדול ואנרגטי שדורש טיולים מרובים במהלך היום ומרחב לפריקת אנרגיות, או לגור כלבים שזקוק ליותר תשומת לב וחינוך בשלבים הראשונים.

בחירת הכלב

אם בחרתם לאמץ כלב דרך עמותה, יש בפניכם לא מעט עמותות ותהליכים שונים לבחור מהם, זו יכולה להיות אהבה ממבט ראשון ביום אימוץ כלבים או בביקור בכלביה, וזה יכול להיות "שידוך" מכוון על ידי מומחי העמותה, לפי האופי ואורח החיים שלכם. מומלץ מאוד שכל בני המשפחה יהיו שותפים לתהליך ונוכחים במפגש הראשוני עם הכלב, בו תוכלו לבחון האם תוכלו לענות על כל הצרכים שלו. זכרו, זהו לא ניסוי זמני, החזרת הכלב תהיה טראומטית עבורו ועבורכם, ודאו מראש שיש התאמה.

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

בדיקות וטיפולים לכלבים

בין אם אתם מאמצים כלב מעמותה או מאדם פרטי, דאגו לקבל כמה שיותר מידע על הרקע הרפואי של הכלב, והגיעו איתו מיד לאחר האימוץ  לבדיקה וטרינרית מלאה. הוטרינר יבדוק את הכלב, יעריך את גילו, בריאותו, יחסן לפי צורך וימליץ על טיפולים נוספים באם נדרשים.

חיסונים לכלבים

אם אמצתם גור כלבים, בגיל -6-8 שבועות הוא יקבל את החיסון הראשון שלו – המשושה, שמחסן אותו בפני מספר מחלות - כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, פרוו, עכרת (לפטוספירוסיס) ופרה-אינפלואנצה, יש לחזור על חיסון המשושה כל 4 שבועות, עד גיל 3 חודשים, בו הוא יקבל גם חיסון נגד כלבת ושבב, לאחר מכן חוזרים על החיסונים אחת לשנה. בנוסף, אחת ל-3 חודשים (או בתדירות המומלצת על ידי הוטרינר) יש לתת חיסון נגד תולעת הפארק. לפנקס החיסונים המלא לכלב לחצו כאן

שבב לכלב

שבב לכלב הוא רכיב אלקטרוני קטן (צ'יפ) בגודל של גרגר אורז, שמוחדר תת עורית באזור העורף של הכלב על ידי וטרינר פעם אחת בחייו. הרכיב הוא למעשה תעודת הזהות של הכלב, הוא מאפשר לוטרינרים, פקחים או סורקים, לקבל מידע בסיסי אודות ומאפשר להם לאתר את הבעלים במידה והכלב נמצא משוטט. השבב הזה שומר עליהם בטוחים, על פי החוק חובה לשבב את הכלב שלנו מגיל 3 חודשים, במידה ואימצתם כלב בוגר, חובתכם לוודא כי יש לו שבב.

החוקים

בנוסף לחובה על שבב אלקטרוני, במדינת ישראל ישנם חוקים נוספים הנוגעים לגידול כלב, שחשוב להכיר. מחוץ לבית על הכלב שלנו להיות קשור לרצועה בכל זמן, מלבד באיזורים המוקצים לכך כמו גינות וחופי כלבים. במהלך הטיול יש לאסוף את הצואה של הכלב, ובמקרה של כלבים שמוגדרים כגזע מסוכן ישנה חובה על מחסום במרחב הציבורי. 

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך:
-    12 טיפים להיכרות מוצלחת בין הכלב למשפחה
-    איך לחבר בין כלב לילדים כבר במפגש הראשון 
-    רשימת קניות לכלב החדש בבית 
-    איך לבחור שם לכלב החדש שלכם

הכנת הבית

בן משפחה חדש מגיע לבית שלכם וממש כמו לפני בואו של תינוק, חשוב להתכונן ולהתאים עבורו את הבית. מקמו מיטת כלבים נוחה בגודל המתאים, או כרית גדולה, באיזור מרכזי בבית בו בני המשפחה נמצאים מסביבו. הכינו קערות למים ולאוכל, ודאו כי המזון לכלב שאתם רוכשים מותאם לגזע הכלב, גילו ומצבו הרפואי. הצטיידו בקולר או רתמה, רצועה ושקיות לפינוי צרכים, וכמובן צעצועים ומשחקים ליצירת חיבור רגשי, ופריקת אנרגיות.

יום האימוץ

ביום הרשמי בו הכלב מצטרף למשפחה שלכם, מומלץ שכולם יהיו נוכחים. לנסיעה הביתה הגיעו עם מלווה שישב עם הכלב במושב האחורי וירגיע אותו, כסו מראש את הריפוד בבד או עיתונים, רצוי לא להאכיל את הכלב לפני הנסיעה כדי למנוע הקאות. השתדלו שהנסיעה תהיה רגועה ככל האפשר, אם זו נסיעה ארוכה עצרו בדרך להתרעננות. 
עם ההגעה הביתה צאו לטיול קטן בסביבה, תנו לו לרחרח ולהכיר את הטריטוריה החדשה שלו. הובילו אותו אל איזור השינה החדש שלו, השתייה, האוכל והצעצועים ותנו לו את הזמן שלו לחקור ולהתרגל, דברו אליו ברוגע והיו קשובים לתגובות שלו. במידה ויש ילדים בבית, אל תשאירו אותם לבד עם הכלב, השגיחו והדגימו להם את הדרך הנכונה להתייחס לחבר החדש שלהם.

הימים הראשונים

בימים הראשונים הכלב שלכם לומד מה מותר ומה אסור, תנו לו את הזמן והיו סבלניים, אך עקביים בדרישות שלכם, עד שהוא יתרגל לחוקי הבית. אל תענישו אותו בתקופה הזו והעניקו לו חיזוקים חיוביים על התנהגות טובה. אחרי שבחרתם שם לכלב חזרו על שמו כמה שיותר פעמים כדי להרגיל אותו וחזקו אותו כשהוא מגיב לו.

המשך הדרך

הקפידו לבקר אצל הוטרינר, התייעצו עם מאלף לגבי החינוך שלו, דאגו למזון איכותי ומותאם לכלב והעניקו לו המון אהבה.