איזה כלב מתאים לי

רוצים לצרף כלב גזעי למשפחה? כך תמצאו את ההתאמה המושלמת עבורכם ומענה על השאלה, איזה כלב מתאים לי?

כל כך הרבה כלבים יש בעולם: גבוהים ונמוכים, כבדי משקל וקטנטנים, כאלה עם אוזניים שמוטות ואפים פחוסים או אוזניים קצרות וזקופות. ממש כמו אצל בני אדם, גם לכלבים השונים יש תכונות אופי שונות, יכולות פיזיות שונות ומטען גנטי משלהם.  

כיוון שגם אנו, בני האדם, בעלי אופי שונה והעדפות אחרות, לכל אחד מאתנו מתאים סוג אחר של כלב שישמש עבורו כחבר הטוב ביותר. יש מי שמעדיפים לאמץ כלבים מעורבים ולהצילם לעתים מגורל אכזר, ויש כאלה שחשובה להם השושלת המשפחתית של הכלב והיכולת להכיר מראש את אופיו ולכן יבחרו דווקא בכלב גזעי. 

קיימים למעלה מ-300 סוגים של גזעי כלבים בכל העולם, והם נחלקים לקבוצות על פי מוצאם ועל פי התפקיד המיועד להם – ציד, שמירה, מרעה, ליווי, שעשועים ועוד. לכל קבוצת גזע יש מאפיינים פיזיים והתנהגותיים ייחודיים המשותפים לגזע שאליו משתייך הכלב. כלב גזעי מוכר רשמית רק אם הוא נושא תעודת יוחסין רשמית ואם הוא רשום באחד הארגונים המוכרים בארץ ובעולם למשל ארגון ה- FCI (הארגון הבינלאומי לכלבנות).

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

רכישת כלב גזעי 

בני האדם הם אלה שבייתו כלבים והחלו בגידול מכוון של גזעים לצרכיהם השונים. בהרבעות אלה בודדו תכונות פיסיות או תכונות אופי והתנהגות דומים, כך שיתאימו לצרכים ספציפיים. לאורך השנים טיפוח כלבים גזעיים התפתח גם כתחום ספורט שכולל תחרויות, חברות במועדוני כלבנות ועוד.  

אנחנו אוהבים את כל סוגי הכלבים, בין אם הם גזעיים או מעורבים. היתרון של כלבים גזעיים על פני כלבים מעורבים הוא שניתן לדעת מראש מספר נתונים, כגון: גודל, אורך פרווה, רמת פעילות וכמעט בביטחון מלא מה יהיה אופיו של הכלב. אז אם אתם מסוג האנשים שפחות אוהבים הפתעות, בחירה בכלב גזעי יכולה להבטיח לכם שתדעו מה אתם מקבלים.  

מן הצד השני, חשוב לזכור שכלבים גזעיים רגישים יותר למחלות גנטיות עקב הזהות הגנטית והקרבה המשפחתית בין כל הכלבים בגזע. חשוב שמי שבוחר לרכוש כלב גזעי, יהיה ער לרגישויות שלו. למדו על המאפיינים של הגזע בו אתם מעוניינים, וערכו לכלב שבחרתם בדיקה וטרינרית מקיפה. כך תוכלו ללמוד על הרגישויות המיוחדות לו ולהימנע מהן. 

אז איזה כלב מתאים לי?

גודל הבית ומיקומו, כלומר בית עם חצר או דירה בבניין, הם משתנים חשובים הקשורים לגודל הכלב ולאופיו. כך למשל, אם אתם גרים בבית עם חצר גדולה במיוחד, כדאי לכם לבחור כלב מגזעים גדולים ואתלטיים בעל יכולת שמירה והגנה על טריטוריית המשפחה. אם אתם מתגוררים באזורים עירוניים ובדירות עם שטח קטן, בחרו למשל שי טסו (שיצו), צ'יוואווה או פקינז. אם יש לכם ילדים קטנים ואתם זקוקים לחבר משפחה סבלני ואינטליגנטי, העדיפו לברדור או גולדן רטריבר.  

כלב שמירה וציד מגזע גדול יחיה טוב יותר בגינה, או בדירה עם משפחה שיש לה זמן לצאת איתו לטיולים רבים. לעומתו, הטריירים הקטנים מרגישים בטוח יותר בתוך הבית, בין רגלי המשפחה או הכלב הבוגר שהתאים את קצב חייו לבעלים מבוגרים. פוינטר או ויימרנר לעומת זאת, לא יסתפקו בשינה במהלך היום ויצריכו לרוב יציאה לפעילויות אנרגטיות.   

בקיצור, בדקו את הצרכים המיוחדים של כל גזע. גור מגזע גדול וקופצני עלול לדחוף ולהפיל ילדים קטנים, אולם רוב גזעי הענק עדינים באותה מידה שהם גדולים. בבגרותם, לרוב, הם מזהים את חולשתם של הילדים ונהיים עדינים יותר. 

כשאתם שואלים את עצמכם איזה כלב מתאים לי, קחו בחשבון את העלות הכספית הכרוכה ברכישת כלב גזעי. כלבים גזעיים עולים כסף ואינם נמסרים דרך אימוץ או עמותות. יש גזעי כלבים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים. יש לקחת נתון זה בחשבון הוצאות נלוות אחרות, למשל, כלבים מגזעים גדולים צורכים מזון רב יותר מכלבים קטנים, וגם הוצאות על חטיפים, צעצועים וכדומה עולות ככל שהכלב גדול יותר.  

אם החלטתם לבחור בכלב גזעי, ודאו שהוא בעל תעודת יוחסין. כל הבטחה שמדובר בכלב גזעי מבלי לראות תעודה מוכרת וחתומה היא הבטחת שווא.  

מומלץ לברר לאיזה מועדון גזע שייך הכלב שלכם ולנסות להצטרף אליו. במועדון הגזע ניתן לקבל הכוונה וייעוץ מקצועי על גידול, התנהגות וטיפוח הכלב שלכם מהמומחים הטובים ביותר