איך לחבר בין כלב לילדים כבר מהמפגש הראשון

גורי כלבים וילדים יכולים להפוך לצמד חמד. הטיפים הבאים יעזרו להם בכל שלב בהיכרות

אין דבר מתוק יותר מלצפות בגורים וילדים מבלים יחד. הורים רבים שמאמצים גור חדש, בטוחים שמדובר בסוג של "אח" צעיר שהילד יוכל לשחק איתו. עם זאת, חשוב לזכור שגורים וילדים דומים  אך גם שונים בצרכים ובהעדפות המשחק שלהם. הכנסת כלב חדש לבית עם ילדים היא דבר שמצריך היערכות והכנה, כך שמדובר בקשר שזקוק לעזרתכם כדי להתחיל ברגל ימין. בסעיפים הבאים תקבלו טיפים לדברים שתוכלו לעשות עוד לפני שהכלב החדש מגיע הביתה, דגשים שקשורים למפגש הראשוני וגם המלצות להמשך.  

רגע לפני אימוץ כלב 

אם אתם עדיין נמצאים בשלבים הראשוניים של תהליך האימוץ, תוכלו לערב את הילדים כבר עכשיו. התקופה שקודמת להגעת הכלב הביתה היא זמן נהדר עבורם ללמוד, להיערך ולהיות מוכנים יותר בהמשך. 

  • קחו את הילדים לעמותה או לכלבייה – אימוץ גורים הוא תהליך מרגש לכל המשפחה, ואין סיבה שהילדים לא יהיו חלק ממנו. הביאו את הילדים יחד אתכם כאשר אתם בוחנים כלבים לאימוץ, תנו להם להביע דעה וליצור קשר עם הכלבלב הנבחר עוד לפני שהוא מגיע הביתה. הדבר יתרום לתחושת המעורבות של הילד, וגם יאפשר לכם לראות אם יש "קליק" בין השניים. 
  • תנו להם לבחור שם לכלב – ילדים רבים אוהבים לבחור שמות עבור אחיהם הקטנים, והתייעצות עם הילד בנושא השם יכולה להועיל ליצירת החיבור גם במקרה הזה. תוכלו להציע לילד מספר חלופות לבחור מתוכן, אם הוא מתקשה לעשות זאת בעצמו. 
  • הכינו שלט ברוכים הבאים – הפכו את יום הגעתו של הכלב הביתה לאירוע משפחתי קטן. תוכלו לרכוש יחד פריטים מרשימת הציוד, וגם לקשט את הבית ואפילו להכין שלט לדלת. 
  • למדו את הילדים להכיר את "שפת הכלבים" – לכלבים ישנן שלל דרכים להראות שביעות רצון, כעס או פחד. למדו את הילדים כיצד לדעת מתי הכלב מעוניין לשחק ומתי כדאי להניח לו, וגם באילו אזורים כדאי ללטף אותו ומאילו להתרחק. 

מפגש ראשוני עם כלב חדש 

  • הרגיעו את ההתרגשות – ילדיכם צפויים להתרגש מאוד באופן טבעי, כך שאת התקופה הראשונה עם הכלבלב החדש כדאי לעשות בלווי ובפיקוח שלכם. הזכירו לילדים לא למשוך בזנבו של הכלב, לא למחוץ אותו מרוב חיבוקים, לא להשמיע קולות רמים ולא לרוץ לעברו במהירות.  
  • תנו לכלב להגיע לילד ולא להיפך – כלבים הם יצורים סקרנים. הדריכו את הילד להמתין שהכלב יעשה את הצעד הראשון. לאחר שיתקרב אליו מיוזמתו, יהיה סיכוי גדול יותר שיהיה מוכן לליטופים ומשחקים. 

ביומיום

  • אפשרו לילדים לדאוג לצרכי הכלב – הזמן עם הכלב מתחלק בין רגעים מהנים וכיף, לבין מטלות ומחוייבות. אל תהפכו את הכלב ל"צעצוע" בלבד, והעניקו לילדים תפקיד גם בכל הנוגע לצרכיו היומיומיים. ילדים צעירים למשל, יכולים למלא את קערת המים של הכלב ולהתלוות אליכם לטיולים. ילדים מבוגרים יותר יוכלו לטייל עם הכלב בעצמם, לאחר שהתיידדו איתו ולמדו כיצד לעשות זאת. תוכלו גם לקחת אתכם את הילדים לווטרינר, אם הם מספיק בוגרים ומגלים עניין בנושא.  
  • למדו אותם לשחק יחד – כלבים ישמחו לשחק אתכם ועם הילדים, וקיימות דרכים רבות לעשות זאת.  החל מכדור ועד לבועות סבון, תופתעו כמה מעט נחוץ כדי לגרום לצמד החמד הזה לבלות בנעימים!  
  • הסבירו כיצד להרים את הכלב – כאשר הילדים יתחילו להרגיש בנוח בסביבת הכלב, ייתכן שהם ינסו להרים אותו. כדי להימנע מכאב ואי נעימות, הסבירו שהאופן היחיד בו מותר להרים את הכלב הוא באמצעות יד אחת מתחת לצד האחורי של גופו, ויד שנייה מתחת לחזהו. לעולם אין להרים את הכלב תוך אחיזה בכפותיו הקדמיות או בעורפו. 

כלבלב חדש במשפחה הוא מקור לשמחה ולהנאה. עם קצת מאמץ, ילדיכם יזכו לחבר חדש שילווה אותם שנים ארוכות. בהצלחה והתאקלמות נעימה!