גור או כלב בוגר? כך תבחרו כלב שמתאים למשפחה

איך מקבלים את ההחלטה באיזה גיל הכלב שמאמצים, ומי ישתלב במשפחה שלכם טוב יותר?

החלטתם שאתם רוצים לאמץ כלב, וייתכן שאתם גם יודעים כבר האם לאמץ כלב מעורב או לרכוש כלב גזעי. ההחלטה הגדולה הבאה עבור רוב ה"הורים העתידיים" היא האם לבחור בגור קטן או בכלב בוגר. גיל הכלב משמעותי מאוד מאחר שהרגליו ותכונותיו מושפעות גם מגילו, ולכך השפעה גדולה בהסתגלותו אלינו.  

אימוץ גורים – יתרונות חסרונות 

הרבה אנשים שרוצים לאמץ כלב מעוניינים בגור קטן וחמוד אותו יוכלו לגדל ולטפח. עם זאת, במקביל לכיף שבגידול גור צעיר, יש לכך מחיר יקר לסגנון חיינו בשנה הראשונה.  

כלבלב צעיר מועבר לידי בעליו בדרך כלל בגיל שמונה שבועות, כאשר הוא עדיין חסר אונים ותלוי במידה רבה במשפחתו החדשה. בתוך זמן קצר ייקשר גור כזה לבעליו, יראה בהם את הוריו ויפתח עמם קשר הדוק ואהבה כנה. כאשר יתבגר הגור, תהפכו לחלק מ"הלהקה שלו", תחושה שתתחזק כאשר תצאו אתו לטיולים, תשחקו אתו או תלמדו אותו דברים חדשים. 

למי מתאימים גורים?  
גורים יתאימו למאמצים או רוכשים שמבינים את האחריות שבגידולו, יש להם זמן להשקיע בהקניית ההרגלים הנכונים עבורו, והם מוכנים לשמש עבורו בית לשנים ארוכות. אל תאמצו גור רק כי הוא חמוד או כי הילדים מבקשים זאת.  

גורים הם סקרנים ושובבים מאוד, ובגיל צעיר הם עשויים להרוס את הבית והגינה כשהם נשארים לבד. כמו כן, גור הוא במידה רבה כמו תינוק, הוא זקוק לטיולים ולתשומת לב, וכל דבר חדש מעניין אותו מאוד. לפיכך, הוא זקוק ליותר גירויים על מנת לספק את יצר הסקרנות שלו. כדאי גם לקחת בחשבון את עניין הרגלי הניקיון והגמילה מעשיית צרכים בתוך הבית, שעשויים להקשות עליכם כשמדובר בכלבים צעירים שעדיין לא מורגלים בעשיית צרכים מחוץ לבית.  

בכל מקרה, לא כדאי לאמץ או לרכוש גור שצעיר מגיל שמונה שבועות. שבועות אלה קריטיים להתפתחות פיזית ובעיקר נפשית במחיצת האם. בתקופה חשובה זו, יתחיל תהליך הסוציאליזציה של הגורים עם אחיו הגורים ועם זרים בכלל. הגור ילמד באיזו מידת אגרסיביות לשחק עם כלבים אחרים, דבר שישפיע בעתיד גם במשחקי פה עם הידיים והרגליים שלכם.  

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

אימוץ כלב בוגר – יתרונות וחסרונות 

בשעה שגור צעיר צריך ללמד ולחנך, אצל כלב בוגר צריך לשים לב להרגלים ישנים ולא רצויים ולפעול לתיקונם. כלב בוגר דורש זמן והשקעה, ולא יצליח להסתגל טוב למשפחה אם לא תעזרו לו. כמו כן, אם הוא בילה זמן רב במכלאה, הוא יכול להמשיך ולעשות את צרכיו בבית. על אף שכלבים בוגרים הם כבר בעלי אופי מגובש, עם הדרכה נכונה הכוונה וסבלנות ניתן לשנות גם הרגלים של כלב בוגר.  

בעת אימוץ כלב בוגר, נסו לברר למי הוא היה שייך ומדוע נמסר. במקרה של כלבי רחוב, כדאי לשאול מתי ואיפה נמצא ובאיזה מצב גופני היה. מידע זה יקל על הווטרינר או המאלף לאבחן ולפתור בעיות בהמשך.  

למי מתאימים כלבים בוגרים?  
למאמצים או רוכשים שמבינים את האחריות שבאימוץ כלב בעל אופי מגובש. כלב בוגר יכול להתאים גם לאנשים מבוגרים, שעבורם גור צעיר יכול להיות נמרץ מדי ולהפוך למעמסה. מאחר שמאמצים רבים בוחרים לאמץ גורים, כלבים בוגרים עלולים למצוא את עצמם בכלביות במשך תקופה ארוכה. בחירה בכלב בוגר עוזרת לו להתחיל דף חדש ומשמח, ולעתים גם תציל את חייו. 

איך לבחור כלב שמתאים לכם? 

על מנת לבחור בכלב המתאים לכם, כדאי לאתר תכונות מתאימות לסגנונכם ולצורכיכם. כאשר מדובר בכלב בוגר, ניתן ללמוד הרבה מאופן התנהגותו בעת המפגש ומהרקע שמספרים עליו בעמותה או בבית הגידול. 

כשמדובר בגורים, מומלץ להתבונן בקבוצת הגורים מהצד ולבחון את התנהגותם. גור אמיץ וסקרן, לרוב יתאים יותר לשמירה או להרתעה בחצר. גור מופנם ותלותי שיהיה לרוב קרוב לאמו, יהיה בדרך כלל זה שיתאים יותר לילדים או למי שזהו כלבו הראשון. תוכלו לראות כיצד הגורים מגיבים אם תפילו צרור מפתחות: מי נבהל ונסוג ומי ניגש ראשון לברר מה מקור הרעש. עם זאת, חשוב לזכור שחלק מהכלבים המופנמים עלולים בהמשך חייהם להגיב בתוקפנות שנובעת מתוך פחד. לכן אם יש לכם ספק או שאתם הורים לילדים, כדאי לקבל סיוע ממאלף שיעזור לכם בהתאמת הגור הנכון. 

אם בחרתם בכלב מעורב, התייעצו ונסו ללמוד כמה שיותר על גודלו הסופי. גור מעורב יכול להיראות קטן ומתוק, אבל כדאי שלא תופתעו כשבגיל שנה וחצי הוא יגיע לממדים מרשימים שלא תכננתם.