גזעי הכלבים האהובים והפופולריים ביותר בישראל

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

כולם יפים, כולם חמודים, אבל יש את אלה שאנחנו ממש אוהבים. אז איזה סוגי כלבים, הישראלים הכי אוהבים ולמה? קבלו את 10 גזעי הכלבים הפופולריים בישראל. 

שיצו

מתחת לשכבות השיער הארוכות והמפוארות מסתתר לו השיצו הקטן ולמרות כמות הפרווה, הוא אינו משיר הרבה ממנה וטוב עבור הסובלים מאלרגיה. כלבי השיצו הקטנטנים מתנשאים לגובה של 30 ס"מ בלבד ושוקלים כ-6 ק"ג. הם שובבים, מלאי שמחת חיים, הם אוהבים לשחק ולהשתולל, אך לצד זה יש להם נטייה לקשיחות ועקשנות. השיצו אוהב לנוח, אך חשוב להקפיד על פעילות הגופנית יומיומית של טיולים ומשחקים פעילים. פירוש השם שיצו הוא "האריה", וכאשר מתבוננים בהליכתו הנמרצת כשזנבו מתנשא מעל גבו, אי אפשר שלא להתרשם מהביטחון העצמי של מלך החיות בגרסתו הזעירה.

שיצו

 

יורקשייר טרייר

המתמודד המוביל של תחרויות היופי, אבל הוא ממש לא רק פרצוף יפה... היורקשייר טרייר חכם מאוד, חשדן, בעל חוש שמיעה מפותח במיוחד, מגונן, נאמן לבעליו ומלא אנרגיה, לכן הוא יכול להתאים ככלב שמירה נהדר. כלבי היורקשייר טרייר הם זעירים, שריריים וקומפקטיים, יסתדרו בקלות בדירה קטנה ויצליחו לפרוק אנרגיות גם ללא חצר או טיולים מרובים. רצוי לאלף אותם כבר בגיל צעיר כדי למנוע תוקפנות כלפי זרים ובעלי חיים אחרים. ליורקשייר טרייר אופי מורכב. הוא יתכרבל בשמחה על ברכי הסבתא כשהוא מתענג על חטיפים, ורגע לאחר מכן – לזנק ולצאת למרדף אחרי הדוברמן של השכן, כשהוא נחוש ללמד אותו מי הבוס. כלבי היורקי הם טריירים שנכונים להגן על הטריטוריה שלהם בגבורה, ובדרך למטרה הם מצליחים להוכיח שהגודל של כלב השמירה לחלוטין לא קובע.

יורקשייר טרייר

 

רועה גרמני

החבר הכי טוב שלכם, שיגן עליכם ויאהב אתכם. כלב המשפחה המושלם, נאמן בצורה בלתי רגילה, אוהב ומאוד בטוח בעצמו. הערנות שלו וחוסר הפחד שלו, הופכים אותו לכלב השמירה המושלם, אבל זה לא מונע ממנו להיות חיית מחמד אהובה וטובה, להיפך. הרועה הגרמני שרירי וחסון, והוא זקוק לפעילות גופנית רבה, הוא אוהב אתגרים ופעילויות פיזיות מורכבות ובנוסף, גם אתגרים שכליים. הרועה הגרמני נחשב לאחד הגזעים האינטליגנטיים ביותר ואחד הקלים לאילוף, מומלץ להתחיל באילוף מוקדם ככל הניתן. שורשיו במאה ה-7, נוצר במקור לרעיית צאן ושימש בגרמניה לעבודות שמירה והגנה. כלבי רועה גרמני מאולפים ידועים בהיותם חברים שניתן לסמוך עליהם ללא חשש, מי שיעניק להם את תשומת הלב הנחוצה, יקבל בחזרה פי כמה וכמה בזכות נאמנותם וכישורי השמירה הייחודיים שלהם.

רועה גרמני

 

פקינז

הם אמנם מאוד קטנים, אבל כלבי הפקינז מתעלמים מגודלם ונחשבים לכלבים מאוד אמיצים גם מול כלבים גדולים וסיטואציות מאיימות. הם מאוד טריטוריאליים ואינם אוהבים זרים, אבל כלפי בעליהם מפגינים הרבה חום, אהבה ונאמנות, לכן הם כלבי שמירה טובים. הפקינז לא אוהב להישאר לבד וזקוק לליטופים רבים ותשומת לב, לא קל לאלף אותו מעבר לפקודות הבסיסיות כמו שב, ארצה וכו', והוא לא יגיב לחינוך נוקשה מידי. מקורו של הפקינז מגיע מהעיר פקין בסין, שם מטרתו הייתה להיות כלב שעשוע, ומשפחת המלוכה הסינית אף גידלה כלבי פקינז בארמונם, או בכינויים "כלבי אריה" בשל הדמיון לאריות. 

לברדור רטריבר

אהוב מאוד בקרב משפחות ישראליות, הלברדור רטריבר הוא כלב ידידותי ונוח, שמגלה חיבה כלפי כל אחד, מסתגל בקלות לכל מצב, אופטימי מאוד וחברותי. למרות גודלו הגדול גם חיות בית אחרות לא נמצאות בסיכון בסביבתו, והוא מסתדר מצוין עם ילדים ואף חתולים. כלבי הלברדור נאמנים ביותר, משוגעים על תשומת לב ואוהבים לקחת חלק מרכזי בכל רגע ביום שלכם, החל מארוחת בוקר ועד לנמנום בסלון. הם נובחים כדי להתריע על בואם של זרים, אולם מיד מקבלים אותם בזרועות פתוחות וכשכוש זנב. הלברדור אינטליגנטי מאוד, היפראקטיבי, זקוק לאילוף ולפעילות גופנית מרובה עבור פריקת אנרגיה, והוא יהנה במיוחד מהליכות ארוכות ושחייה. 

לברדור רטריבר

 

פומרינאן

הפומרניאן הוא הכלב הקטן והנפוץ ביותר ממשפחת כלבי השפיץ, בייחוד בארה"ב ואהוב במיוחד על כוכבי הוליווד. בעל מבנה גוף זעיר, צוואר קצר, וזנב ייחודי, שעיר ומרשים. פרוותו ארוכה ושופעת לרוב בגוונים שנעים בין חום, שחור, אדום, לבן או שילוב ביניהם. הפומרניאן הוא כלב פעיל ונמרץ שאוהב לשחק, מתאפיין בקלילות, שובבות, חכמה ונאמנות. למרות גודלם הזעיר, לכלבי הפומרניאן יש נטייה לאומץ רב ועודף ביטחון עצמי, עקשנות, טריטוריאליות ודומיננטיות. כלבי פומרניאן הם כלבים של בית, הם לא בנויים להסתובב שעות ארוכות מחוץ לבית או בחצר, גופם עדין ורגיש, וגידולם דורש תשומת לב, השקעה, טיפוח ודאגה לבריאותם.  

פומרניאן

 

מלטז

חברם הטוב ביותר של הסלבריטאים עוד מימי רומא. כלבי המלטז הקטנים מתוקים ועדינים, פרוותם הלבנה גולשת ומעניקה להם מראה בובתי שקשה להישאר אליו אדישים. המלטז הוא כלב קטן שעושה רעש גדול. הוא לא חושש להביע דעה ועלול להפוך לשתלטן לעיתים, אך הוא מלא בחיבה כלפי בני אדם ונהנה מחברתם. המלטז הוא כלב חכם, חשדן מאוד ונדרש לו זמן לבטוח באנשים חדשים. כלבי המלטז אוהבים תשומת לב ואת חברת בעליהם, רצוי שלא להשאיר אותם זמן רב לבדם מאחר והם עלולים לסבול מחרדת נטישה. קל ללמד את המלטז טריקים ופעולות שונות והוא מגיב טוב לחיזוקים חיוביים על ידי מתן צ'ופרים. גזע זה נוח וקל לגידול בבית ובדירות עירוניות משום שאינו מצריך הוצאת אנרגיה גדולה וטיולים ארוכים. 

מלטז

 

גולדן רטריבר

בדומה ללברדור, גם הגולדן רטריבר פופולרי מאוד בקרב משפחות ישראליות. כלב בעל אופי נוח ונעים שמסתדר עם כולם, קל לאילוף, מגונן ונאמן. הייעוד המקורי של כלבי הגולדן רטריבר היה להיות כלבי ציד, אך כיום הם כלבי מחמד מקסימים. אופיים הנוח ורמת האינטיליגנציה הגבוהה, מאפשרים להם להשתלב בקלות בסיוע לתהליכים טיפוליים, ליווי לבעלי צרכים מיוחדים ושימוש ככלבי נחייה. בזכות חוש הריח המפותח במיוחד שלהם, כלבי גולדן רטריבר רבים מסייעים לרשויות החוק גם במשימות חיפוש. גולדן רטריבר בוגר דורש כמות מתונה של פעילות גופנית על מנת להישאר בכושר, וריצה בשטח או שחייה האהובה עליהם במיוחד, הן דרכים נפלאות לשמור על הכושר שלהם. אין להתייחס אליהם בנוקשות, שכן מדובר בכלבים עדינים בעלי אופי נוח ורגיש שעלולים להיפגע . הגולדן רטריבר מתאים מאוד – לכולם!

גולדן רטריבר

 

בולדוג

הבולדוג הוא כלב מתוק וחברותי, שאוהב את הבית ויושביו ומסתדר עם כולם. למרות שכלבי הגזע עקשנים ואינם נוחים במיוחד לאילוף, מדובר בכלב נבון, מסור ובעל אופי משעשע. הבולדוג הוא כלב שקט שלא נוהג לנבוח, הוא לומד לאט ולא מגיב טוב לצעקות. רמות האנרגיה שלו נמוכות, ויסתפק בשני טיולים יומיים קצרים יחסית, בקצב הליכה קבוע ואיטי. אסור לאפשר להם לבצע פעילות גופנית בשעות החמות של היום בשל המבנה הפחוס הגורם לבעיות נשימה . מכיוון שמדובר בכלב לא אנרגטי הוא יתקשה לעמוד בקצב של ילדים קטנים, והם מצדם לא תמיד יבינו מתי עליו לצאת להפסקה על מנת לנוח. בנוסף, הרגישות של הבולדוגים לקולות רמים עלולה להקשות עליהם להימצא בסביבתם של ילדים נרגשים ופעילים.

בולדוג

 

בוקסר

החבר הדומיננטי שלנו, הבוקסר הוא אמנם כלב גדול, חזק וחסון, עם חזות מתוקה של פנים פחוסות, עיניים אנושיות ואוזניים שמוטות שיודעות להתרומם כשצריך. בוקסר הוא כלב נאמן בצורה יוצאת דופן וחסר פחד, הוא ידידותי לבני הבית ולילדים, אוהב אדם, סקרן, שמח ושובב. כלבי בוקסר ממשיכים להיות בעלי אופי גורי לאורך כל חייהם, ואין דבר שהם אוהבים יותר מאשר בתים תוססים שיעניקו להם תשומת לב. הם נוחים לאילוף, וזקוקים לפעילות פיזית מרובה כדי להימנע מחפירות בחצר או השחתת רכוש. בוקסרים בדרך כלל סבלניים כלפי גורים או כלבים קטנים יותר, אולם ייתכנו קשיים עם כלבים גדולים, במיוחד כלבים בני אותו מין.

בוקסר