האם לאמץ כלב או לקנות? כל התשובות בדרך לכלב החדש

לבחירה אם לאמץ או לקנות כלב יש משמעות רבה. להלן היתרונות והחסרונות של כל אפשרות

לאמץ גור או כלב בוגר? בעל פרווה ארוכה או קצרה? זכר או נקבה? ייתכן שכבר עניתם על כמה מהשאלות הללו אם החלטתם להרחיב את המשפחה בעזרת חבר פרוותי חדש. אין אף כלב או אפילו גזע מסוים המתאים לכולם; כל כלב מציג אתגרים משלו ומעניק תגמולים משלו. לכן, התאמתם לרצונות ולסובלנות האופייניים לאדם מסוים פשוט דורשת קצת תכנון ומחקר. 

השאלה "איזה כלב מתאים לי?" לא תהיה שלמה בלי קבלת ההחלטה האם תרצו לאמץ כלב או לקנות אותו. בכל אחד מהמצבים קיימים יתרונות וחסרונות שחשוב להכיר. 

אילו כלבים מועמדים לאימוץ? 

עמותות לאימוץ כלבים ואגודות בישראל מתמודדות מדי יום עם הרבה מאוד כלבים מעורבים ונפלאים שמחפשים בית חם והתחלה חדשה. ניתן למצוא בהן גורים לאימוץ וכלבים בוגרים בכל הגילאים, לרוב מעורבים. בחלק מהמקרים מדובר בכלבים בוגרים שנפלטו ממסגרות משפחתיות או נמצאו ברחוב, ובאחרים אלה גורים מעורבים שמחפשים משפחה שתגדל אותם. ההחלטה לאמץ כלב מעמותות כלבים עוזרת להציל חיים. רשימת הארגונים המסייעים בהצלת כלבים היא ארוכה, וניתן למצוא בערים רבות בארץ כלביות שממתינות לכם. כדי לאמץ כלב תוכלו לפנות לאגודת צער בעלי חיים, ראשון אוהבת חיות, גלבוע אוהבת חיות, ספיי ישראל, רחובות אוהבת חיות, עמותת תנו לחיות לחיות ועוד.

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

יתרונות וחסרונות של כלבים מעורבים 

לכלבים מעורבים ישנם כמה יתרונות בכל הנוגע להשתלבותם במשפחה. כלב נטוש עשוי לפתח תלות חזקה ורצון עז בקירבה ובאהבה לאור ניסיון חייו. לפיכך, הוא יהיה מעוניין בחברתכם וישמח לחזור להיות חלק מלהקה חדשה. אימוץ כלב מעורב תעניק לכם חבר צמוד בעל רצון עז בקירבה ובאהבה.  

כלבים מעורבים ייחודים מאוד בחיצוניותם ובאופיים ובשל כך בעלי קסם רב. ניתן גם לומר שהם סובלים פחות ממחלות תורשתיות מאשר הכלבים טהורי גזע. בכל מקרה, מומלץ תמיד לאחר אימוץ כלב או רכישת גור, להגיע לווטרינר תוך 24 שעות על מנת לבצע בדיקה מקיפה. 

מה חשוב לדעת לפני אימוץ כלב? 

כאשר מאמצים כלב מאגודה חשוב לברר אם יש פרטים על עברו של הכלב, כך שנדע מדוע ננטש או נמסר, איפה נמצא וכמה זמן הוא נמצא בכלביה. לכל אלה יש השלכות לגבי גיבוש אופיו לאחר שנמצא. ככל שיתנו לנו יותר אינפורמציה על הכלב, כך נוכל לאבחן את אופיו טוב יותר. זאת מאחר שכדאי לקחת כלב שמתאים לסגנון חיינו - גם באופיו. מידע רב גם יוכל לעזור לנו בהמשך, בכל הנוגע למסירת פרטים לווטרינר לאחר האימוץ. 

מדי פעם ניתן למצוא באגודות גם כלבים גזעיים שהגיעו אליהן משלל סיבות, וגם הם מחפשים מסגרת חדשה. לכלבים אלה כנראה אין תעודות או מידע לגבי ייחוסם, אך ניתן יהיה ללמוד על אופיים, לדעת לאיזה גודל יגיעו ואילו תכונות כנראה יתבטאו אצלם.  

אימוץ כלב דרך אגודה כולל בדרך כלל ריאיון כדי למצוא עבורכם את הכלב המתאים לכם. לאחר ביקור בכלביה ובחירת הכלבלב החדש, יהיה עליכם לשלם בעבור סל אימוץ. הסל מכיל תשלום שכולל בדרך כלל עיקור או סירוס, חיסונים שמתאימים לגיל, טיפול תילוע ושבב.  

אילו כלבים מיועדים למכירה? 

רכישת כלב גזעי מאפשרת קבלת מידע אמין לגבי גודלו הסופי, תכונות אופי, התנהגות או נטייה למחלות. אם תרצו כלב גזעי עם תעודות, תקבלו ניירת לגבי ייחוסו המשפחתי. לא לכל הגזעיים יש תעודות יוחסין. היתרון בתעודות אלה הוא היכולת להתחקות טוב יותר אחרי דורות של שגרים מגזע מסוים, ובכך לשמר את בריאותם של השגרים לאורך הדורות. למשל, אחד המעקבים החשובים ביותר של מגדלי הכלבים הוא שמירה על מבנה שלד ואגן בריאים יותר לאורך הדורות. כך גם אפשר לשמר תכונות של אופי יציב ובריא.  

תכונות האופי משתנות בהתאם למטרות גידול הגזע או חלק מהגזע. למשל: רועה גרמני – קו תצוגה (בעל אופי משפחתי יותר, עם יכולת אדישות טובה יותר לגירויים) לעומת רועה גרמני – קו עבודה (נמרץ יותר ודומיננטי יותר) שיתאים פחות למשפחה ויותר לשמירה. 

מה חשוב לדעת לפני רכישת כלב? 

אם בחרתם לרכוש כלב מגזע מסוים, חשוב תחילה לבחור בגזע שמתאים לכם וללמוד עליו לעומק. זאת, כדי לוודא שמדובר בהתאמה נכונה עבור שני הצדדים. בשלב הבא, יש למצוא בית גידול אמין. חשוב מאוד לבקש לראות את הורי הגור, או לפחות את אימו. אופייה ובריאותה בדרך כלל משפיעים על השגר (הגורים). יש לראות גם את תנאי מחייתם של הגורים, המשפיעים מאוד על בריאותם. סביר להניח שבמקרים אלה תקבלו את הכלב עם ניירת מסודרת גם לגבי חיסוניו. 

יחד עם זאת, יש לזכור כי גם אצל כלבים גזעיים אין ערובה בטוחה לאופי מוצלח ויציב. אם אתם חולמים על גזע ספציפי שלא גידלתם בעבר, כדאי מאוד לקחת בחשבון את ייעודו המקורי של הגזע. לא כל גזע קל לגדל בתנאי מזג האוויר של ישראל או בדירה קטנה. ידע זה יסייע לכם בבחירת כלב, לא רק על פי יופיו וצבעיו, אלא בעיקר לפי אופיו ותכונותיו.