איך משלבים כלב חדש בבית כשכבר יש חיה נוספת?

כך תכירו בין הכלב החדש לבין "בעל הבית" הוותיק, ותהפכו אותם מזרים לחברים

רגע אחד הוא נמצא במקום מוכר, וברגע שלאחר מכן הוא מוצא את עצמו בסביבה מפתיעה ומוקף בזרים. אין צורך לומר, שהכלבלב החדש שלכם סומך על כך שתספקו לו הכוונה, נוחות והגנה בביתו החדש. הכנת הבית היא צעד חשוב בדרך לכך, אבל אם הכלב צפוי להיות "אח" של חיית מחמד שכבר נמצאת בבית, ישנם עוד דברים שחשוב לדאוג להם. 

איך להפגיש בין הכלבים? 

רושם ראשוני עלול לקבוע את עתיד הקשר בין השניים, ולהכניס ללחץ גם את הדייר הוותיק וגם את החדש. בעלי חיים שחיים בקבוצה, כמו כלבים, יוצרים סדר חברתי לפי רמות הדומיננטיות של חבריה. אם כבר יש לכם כלב, הוא חש חלק מהקבוצה ולכן מגן על הטריטוריה שלה. לכן, כאשר כלב חדש נכנס הביתה, הכלב הוותיק עלול להרגיש ולהתנהג כאילו שמדובר בפולש.  

כדי להפחית מהתחושות של הכלב שחודרים למרחב שלו, הציגו את הכלבים זה לזה לראשונה כשהם מחוץ לבית. תוכלו למשל לעשות זאת בגינה שקטה. אפשרו להם לרחרח אחד את השני, ושבחו את שניהם באמצעות דיבור או במתן חטיף. הבחינו בתנוחות הגוף של שני הכלבים, כדי לזהות מצבים של תגובה תוקפנית להבדיל מעניין וידידותיות. אם אתם שמים לב למצב בעייתי, הרחיקו את הכלבים זה מזה. לאחר שהם נרגעו, נסו ליזום התקרבות נוספת.  

כאשר נראה שהכלבים רגועים זה לצד זה, תוכלו לקחת אותם הביתה. אם אתם מגדלים יותר מכלב אחד, נסו להציג את הכלב החדש בכל פעם בפני אחד מהם. כך יקטן הסיכוי שהם "יתאגדו" כנגד בן הבית הלא מוכר. 

לצרף כלב בוגר או גור?  

ככלל, רצוי שבין שני הכלבים לא יפריד מספר רב של שנים, מאחר שבגילאים שונים יש לכלבים קצב חיים שונה. גורים הם אנרגטיים ואוהבים להשתובב, ולכן עלולים להציק לכלבים מבוגרים או להתקשות להבין סימנים של כעס מצדם. כלב מבוגר וידידותי יצליח לקבוע את הגבולות בעצמו, אבל כלבים אגרסיביים יותר עלולים להגיב בנשיכות.  

כשכלב בוגר פוגש בגור, מומלץ להחזיק את שתי חיות המחמד באמצעות קולר ולאפשר להם לרחרח זה את זה. אין להשאיר אותם לבד זה עם זה, עד שתהיו משוכנעים ששוררת ביניהם ידידות.  

היכרות בין כלב לחתול הבית 

כאשר מעוניינים לצרף כלב לבית שיש בו חתול בוגר, חשוב להבין שהטריטוריה שייכת לחתול. חתולים הם חיה טריטוריאלית מאוד, וכל הכנסה של בעל חיים אחר לבית עלולה להיות טראומטית עבורם.  

לפעמים אנשים מביאים את הכלב הביתה כמה פעמים לפני המעבר הסופי שלו כדי ש"החתול יתרגל", אבל מדובר בטעות. ההמלצה הנכונה היא להימנע מניסיון להפגיש בין הכלב והחתול בפעם הראשונה שהכלב מגיע הביתה, אלא להפריד ביניהם ולתת לחתול להיחשף לכלב בצורה הדרגתית. כל יציאה וכניסה של הכלב מהבית צריכה להיות בהתחלה קצרה ועניינית, ורק בהמשך ארוכה יותר.  

להוסיף כלב בוגר או גור? 

לגור חתולים הרבה יותר קל לקבל כלב חדש מאשר לחתול בוגר, כך שבמקרה הזה קיימת משמעות לגילו של החתול ולא רק של הכלב. אם אתם רוצים לאמץ כלב בוגר, מומלץ לוודא במידת האפשר אם הכלב מסתדר עם חתולים. ישנם כלבים שגדלו לצד חתולים בביתם הקודם או שפשוט נינוחים בכל סביבה, מה שהופך את ההיכרות עם בעל חיים חדש לפשוטה יותר עבור שני הצדדים. 

מוצרים וטיפים נוספים לצירוף כלב חדש 

קיימים מוצרים המכילים תמציות טבעיות כמו תמציות פרחי באך, שמורידות את הסטרס עבור כלבים וחתולים שחווים לחץ במצב החדש. מומלץ גם לדאוג למקומות גבוהים לטיפוס עבור החתולים ברחבי הבית. מצב כזה ימנע עימות או מצב בו החתול חש לכוד. גם את האוכל והמים של החתולים רצוי להניח במקום גבוה, כדי למנוע מהכלב גישה אליו. כלבים מסוימים עשויים לאכול את מזונו של החתול, אבל חתולים יגלו פחות עניין במזונם של כלבים. 

לסיכום, אין ספק שצירוף כלב לבית שכבר יש בו חיית מחמד הוא משימה מאתגרת. עם זאת, אם תעשו זאת בהדרגתיות ובזהירות, ייתכן מאוד שתגלו תוך זמן קצר שהדייר החדש והדייר הוותיק הפכו לחברים טובים ואפילו לבני משפחה.