לגדל כלב בפעם הראשונה

החלטתם לאמץ כלב? איזו החלטה מצוינת! אם אתם או בני משפחתכם מעולם לא גידלתם כלב, אנחנו שמחים לערוך לכם היכרות עם כל מה שצריך לדעת על גידול כלבים.

רגע לפני

אימוץ כלב דורש מסירות ומחוייבות לטווח ארוך, לפני שאתם פונים לעמותת האימוץ, שאלו את עצמכם, האם אתם באמת מוכנים לכלב? לא מדובר ב"ניסוי זמני" אלא בהחלטה כבדת משקל שתשפיע על החיים שלכם ושל הכלב למשך שנים ארוכות. הטיפול בכלב כולל השקעה של זמן, אנרגיות וכסף, טיולים יומיים בכל מזג אוויר, ביקורים סדירים אצל הוטרינר, חינוך, תשומת לב ועוד, ודאו שאתם מוכנים לזה.

סוגי כלבים

כל כלב הוא עולם ומלואו וכך גם כל גזע של כלבים. לכל גזע יש תכונות אופי ומאפיינים פיזיים שונים מאוד זה מזה, בגובה ובמבנה הגוף והפנים, באורך הפרווה והזנב, בצרכים הבריאותיים והרגלי הטיפוח, ברמות האנרגיות והטמפרמנט, החברותיות וההתאמה לילדים. 
לפני שאנחנו בוחרים כלב חשוב לבחון האם סביבת המגורים שלנו מתאימה לגודל ואופי הכלב שבחרנו. כלבים גדולים זקוקים ליותר מרחב ויתאימו לדירות מרווחות יותר או לבתים פרטיים עם חצר, כלבים קטנים במיוחד יעדיפו סביבה מבוקרת ובטוחה. ישנם כלבים שדורשים תשומת לב יותר מאחרים או כאלה שזקוקים לטיולים רבים יותר לפריקת אנרגיות. שאלו את עצמכם כמה זמן ואנרגיות יש לכם כדי לצאת לטיולים, להשקיע בטיפוח הכלב, בחינוך להרגלים, במשחקים פעילים, ובשמירה על הבריאות שלו.

גיל הכלב

ההבדל בין אימוץ גור כלבים, כלב בוגר או כלב מבוגר, הוא משמעותי מאוד. חוץ מזה שהוא חמוד כמו תינוק, גור כלבים דורש הרבה תשומת לב והשקעה בחינוך שלו לפחות בשנה הראשונה. במהלך תקופת החינוך חפצים ביתיים עלולים להיהרס ועלולות להיות "תאונות" של עשיית צרכים בתוך הבית. עם סבלנות והדרכה נכונה, תוכלו להתגבר על הכל. גור כלבים ייקשר לבעליו תוך זמן קצר ויראה בו כמשפחה. כלב בוגר בדרך כלל יהיה עצמאי יותר, בעל אופי מגובש והרגלים קיימים, התנהגותו תושפע מההיסטוריה הגנטית וסיפור החיים שלו מהמטען הגנטי ומההסיטוריה וסיפור החיים שלו, כלבים שעברו טראומה עלולים לסבול מחרדות, קשיים בהתקרבות לבני אדם ותוקפנות, במידה והכלב שבחרתם לאמץ חווה טראומה, חשוב להתייעץ עם מאלף כלבים ולוודא שאתם אכן מתאימים ומסוגלים לטפל בכלב הזה שכזה. כלבים מבוגרים לרוב יהיו פחות אנרגטיים ויזדקקו לפחות טיולים, עם זאת חשוב לעקוב ביתר תשומת לב אחר מצבם הבריאותי. 

שיצו
שי-צו

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך :
-    אימוץ כלב כל התהליך מההחלטה עד לשגרה
-    איך לחבר בין הכלב לילד במפגש הראשון
-    הכינו את הבית לכלב החדש מא ועד האב
-    איזה כלב מתאים לי 
-    לאמץ כלב או לקנות?

להאזנה בפרופט הפודקאסט של פורינה פרו פלאן לחצו כאן

כלבים וילדים

ההחלטה לצרף כלב חדשה למשפחה עם ילדים היא מבורכת! עבור ילדים כלב הוא מקור לנחמה בימים הקשים ולחגיגה בימים הטובים. ילדים שגדלים עם חיות מחמד הם אמפתיים יותר, בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר, חברותיים וספורטיביים יותר. העובדה שכלב יצטרף למשפחה שלכם עשויה להיות אחת המתנות הגדולות ביותר שתוכלו לתת לילדכם.
אבל איזה כלב מתאים לילד שלכם? לכל גזע יש מאפיינים פיזיים ותכונות אופי שמאפיינות אותו וחלק גדול מהם אוהב ומסתדר עם ילדים. כלבים קטנים כמו שי-צו, קבאליר קינג צ'ארלס, וולש קורגי או פאג יתאימו מאוד לילדים. הם חברותיים מאוד, בעלי מזג נעים, אוהבים לשחק ולהתכרבל. ישנם גם גזעים גדולים יותר של כלבים שמתאימים מאוד לילדים, כמו סן ברנרד, בוקסר, לברדור רטריבר או גולדן רטריבר, שיהיו פרטנרים מצויינים למשחקים בחוץ, טיולים בחיק הטבע, או ביקור בים. 
לילדים היפר-אקטיביים בדרך כלל כלבים רגועים יתאימו יותר, ולחילופין, ילדים מופנמים זקוקים בדרך כלל לכלב פעיל. מהיכן המידע הזה? לחובבי הספורט במשפחה כלב גדול ואתלטי יהיה פרטנר נהדר לריצות ארוכות, ולחובבי הטלוויזיה כלב מפונק ופרוותי יהיה הפרטנר המושלם לכירבול חם על הספה. 
ילדים קטנים בדרך כלל לא מודעים לכוח שלהם ועלולים מבלי להתכוון להכאיב לכלב. הכלב חייב להיות סבלני ואנרגטי מספיק כדי לשחק הרבה ולקבל בסבלנות הצקות לא מכוונות. במידה ויש לכם ילדים קטנים, חשוב מאוד לפקח על הילד לאורך כל המשחק עם הכלב וללמד אותו איך ללטף נכון ומה לא נעים לכלב.

לברדור
לברדור רטריבר

לגדל כלב בעיר

החיים בעיר מגיעים עם הרבה אתגרים עבור חיות המחמד ועבור כלבים בפרט. הסביבה האורבנית סואנת וצפופה, הרעשים, הריחות והלכלוך היא לא הסביבה הטבעית של בעלי החיים, אבל בחשיפה הדרגתית לאורך זמן, גם הם מסתגלים. הכירו לכלב את סביבת הבניין לאט לאט ביציאות קצרות החוצה והאריכו את משך הזמן מפעם לפעם, ודאו כי המדרכה לא חמה מידי לכפות הרגליים שלו, הקפידו על רצועה לאורך הטיול, בקרו בגינות כלבים ידידותיות והשגיחו על הכלב לאורך כל הביקור, ודאו שהכלב שלכם פורק מספיק אנרגיות, ומקבל מספיק מים וצל.

אימוץ כלב

לכל כלב אופי ייחודי משלו ובמפגש הראשון עם הכלב זו ההזדמנות שלנו לגלות אותו, לבחון את הכימיה בין כל בני המשפחה לבין הכלב, ולוודא שבאמת יש כאן התאמה. אחרי שמצאתם את האחד, דאגו לקבל כמה שיותר מידע על הרקע הרפואי של הכלב, והגיעו איתו מיד לאחר האימוץ  לבדיקה וטרינרית מלאה. הוטרינר יבדוק את הכלב, יעריך את גילו, בריאותו, יחסן לפי צורך וימליץ על טיפולים נוספים באם נדרשים.
הכינו את הבית מראש ודאגו לו למיטת או כרית גדולה בגודל המתאים, באיזור מרכזי בבית בו בני המשפחה נמצאים מסביבו. הכינו קערות למים ולאוכל, ודאו כי המזון לכלב שאתם רוכשים מותאם לגזע הכלב, גילו ומצבו הרפואי. הצטיידו בקולר או רתמה, רצועה ושקיות לפינוי צרכים, צעצועים ומשחקים. ביום בו הכלב מצטרף למשפחה שלכם, מומלץ שכולם יהיו נוכחים. לנסיעה הביתה הגיעו עם מלווה שישב עם הכלב במושב האחורי וירגיע אותו, כסו מראש את הריפוד בבד או עיתונים. רצוי לא להאכיל את הכלב לפני הנסיעה כדי למנוע הקאות. השתדלו שהנסיעה תהיה רגועה ככל האפשר, אם זו נסיעה ארוכה עצרו בדרך להתרעננות. 
עם ההגעה הביתה צאו לטיול קטן בסביבה, תנו לו לרחרח ולהכיר את הטריטוריה החדשה שלו. הובילו אותו אל איזור השינה החדש שלו, השתייה, האוכל והצעצועים ותנו לו את הזמן שלו לחקור ולהתרגל, דברו אליו ברוגע והיו קשובים לתגובות שלו. במידה ויש ילדים בבית, אל תשאירו אותם לבד עם הכלב, השגיחו והדגימו להם את הדרך הנכונה להתייחס לחבר החדש שלהם. 

פאג
פאג

כלבים וחוקים

חוקי מדינת ישראל קובעים כי מחוץ לבית על הכלב שלנו להיות קשור לרצועה בכל זמן, מלבד באיזורים המוקצים לכך כמו גינות וחופי כלבים. במהלך הטיול יש לאסוף את הצואה של הכלב, ובמקרה של כלבים שמוגדרים כגזע מסוכן ישנה חובה על מחסום במרחב הציבורי.
בנוסף, על פי החוק, חובה לשבב את הכלב שלנו מגיל 3 חודשים, במידה ואימצתם כלב בוגר, חובתכם לוודא כי יש לו שבב. שבב לכלב הוא רכיב אלקטרוני קטן (צ'יפ) בגודל של גרגר אורז, שמוחדר תת עורית באזור העורף של הכלב על ידי וטרינר פעם אחת בחייו. הרכיב הוא למעשה תעודת הזהות של הכלב, הוא מאפשר לוטרינרים, פקחים או סורקים, לקבל מידע בסיסי אודות הכלב ומאפשר להם לאתר את הבעלים במידה והכלב נמצא משוטט.

בריאות כלבים

בריאות הכלב מושפעת מאיכות המזון אותו הוא צורך, מההיסטוריה הגנטית, ההוצאה האנרגטית ומצב רוחו. אחת לשנה הכלב שלנו יקבל קומפלס של חיסונים נגד מגוון מחלות, ואחת ל-3 חודשים או בתדירות המומלצת על ידי הוטרינר, יקבל חיסון טיפול מניעתי נגד תולעת הפארק. לפנקס החיסונים המלא לכלב לחצו כאן