תשע עד חמש: אילוף והרגלת הכלב לסדר יום קבוע

סדר יום מאפשר לכלבים להרגיש ביטחון ומקל על אילופם. העצות הבאות יעזרו לכם להתחיל ברגל ימין.

כלבים אוהבים הרגלים, ולכן חשוב מאד לקבוע להם סדר יום ולאלף אותם בהתאם אליו. הפעולות שבאחריותכם להסדיר, קשורות לדברים שהם עושים מדי יום כמו: מועדי ההאכלה, האימון הגופני והטיולים לעשיית צרכים.

מדוע כדאי להקפיד על סדר יום עבור הכלב ואילוף לפיו?

ראשית, סדר יום גורם לכלב שלכם להרגיש טוב יותר. הידיעה מה צפוי לקרות ומתי, מעניקה לו תחושת ביטחון. בנוסף, סדר יום מקל על האילוף ועל השליטה בכלב, ובמיוחד על חינוך להרגלי בית. 

סדר יום בהאכלת הכלב 

האכילו את הכלב שלכם באותה שעה בכל יום, גם אם אתם מאכילים אותו פעם ביום וגם אם מספר פעמים. מי השתייה צריכים להיות נגישים לכלב כל הזמן. אם תדעו מתי כלבכם אוכל ושותה, תוכלו לדעת מתי יצטרך לצאת לסיבוב צרכים. האכלה בשעות מסודרות מאמנת גם את מערכת העיכול שלו, מה שימנע את הצורך לנחש מתי לצאת, בזמן האילוף לצרכים והרגלתו לחיים בבית. 

סדר יום בחינוך לצרכים 

זכרו שתמיד עדיף לחשוב על הדברים מראש - כלומר, לדאוג לאילוף מניעתי. כלבים בסך הכל רוצים להשביע את רצונכם, ואתם יכולים להראות להם איך לעשות זאת. קחו את הכלב שלכם החוצה כאשר לדעתכם הוא צריך לעשות את צרכיו, ואל תחכו יותר מדי ותסתכנו ב"פספוס" בתוך הבית. בכל פעם שהכלב עושה את צרכיו מחוץ לבית, כלומר במקום הרצוי, קטנים הסיכויים ל"פספוסים". ככל שהתמונה ברורה יותר, כך הוא יבין מהר יותר מה אתם רוצים ממנו.  

תמיד לוו את הכלב בעת הטיול בחוץ. בדרך זו, אתם יכולים לקחת אותו למקומות בחצר שבחרתם לצורך עשיית הצרכים. לפני שתכניסו אותו בחזרה הביתה ודאו שהוא אכן עשה את צרכיו ואם עשה, מומלץ לשבח אותו על כך. אם לא עשה את צרכיו, חזרו הביתה לזמן קצר ללא שחרור הכלב מהרצועה ואז צאו שוב החוצה. 

סדר יום לטיולים

גורי כלבים צריכים לצאת החוצה בתדירות גבוהה. בגיל שמונה שבועות, מומלץ לצאת לטיול בחוץ כל שעתיים עד שלוש. בגיל ארבעה חודשים אפשר לעשות טיול כל ארבע עד חמש שעות. מומלץ להתייעץ עם וטרינר בכל הקשור לטיולים עם גורים מחוץ לבית עד להשלמת כל תכנית החיסונים. רוב הגורים יכולים להעביר את הלילה בלי טיול החל מגיל ארבעה חודשים, או מעט יותר. כשהכלבים מתחילים להזדקן, יש להגדיל שוב את מספר הטיולים. 

סדר יום למשחקים ולאימון גופני 

אימון גופני חשוב לכל הכלבים. פעילות גופנית מבוקרת של גורים, חשובה להתפתחות ולגדילה תקינים של השלד והשרירים שלהם. כלבים בוגרים רבים סובלים מהשמנה, שנגרמת בשל התפריט שלהם, בגלל חוסר באימון גופני סדיר או בשל עיקור או סירוס שעברו. מחסור בפעילות גופנית כמו גם שעמום, עלולים להביא ללעיסת חפצים הרסנית בבית. הקפדה על משחק פעיל של 15-20 דקות תעסיק את הכלב, תעזור לקשר ביניכם, ומהווה גם דרך מצוינת לאימון עבורכם וגם עבורם.