10 סוגי הכלבים הגדולים הפופולריים ביותר

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

הם חזקים, הם אוהבים ויש להם מבט שאי אפשר לעמוד בפניו. למרות הגודל והחזות הלכאורה "מאיימת" כלבים גדולים יכולים להיות עדינים ומתוקים ממש כמו כלבים קטנים ואפילו עוד יותר! כלבים גדולים לרוב נאמנים מאוד, מגוננים על משפחתם המאמצת, חברים נהדרים למשחקים, ריצות והרפתקאות. המראה המרשים של הכלבים הגדולים כבר מזמן הפך אותם לכוכבים על המסך הגדול, הקטן, ואפילו במהלך הפסקת הפרסומות. הכירו את 10 סוגי הכלבים הגדולים הפופולאריים  ביותר. 

לברדור רטריבר

אין אדם שצפה בפרסומת לנייר הטואלט ולא נמס למראה גורי הלברדור רטריבר המתוקים, שאי אפשר לעמוד בפניהם. מדובר בגזע פופולארי מאוד, בעל אנרגיה רבה שגודל למטרות ציד, וכיום הוא חיית מחמד נהדרת. הם אינטליגנטיים מאוד, היפראקטיביים ובגלל האופי הידידותי שלהם, הם כלבי שמירה גרועים. לאור משקלם, גודלם והתנהגותם הנרגשת והקופצנית, כלבי הלברדור רטריבר זקוקים לאילוף, שיהיה אחיד על ידי כל בני הבית, כך שלא יהיה לו פתח להפרת חוקי המשמעת. מדובר בגזע שלרוב לא סובל מבעיות בריאותיות אך יש לו נטייה לאכילה מוגזמת מכל הבא וכתוצאה מכך להשמנת יתר, לכן חשוב להקפיד על פעילות גופנית תדירה הכוללת הליכות ארוכות ושחייה, שאהובים עליהם מאוד. 

לברדור רטריבר

 

גולדן רטריבר

כלבי גולדן רטריבר הם בין הזנים הנפוצים ביותר בעולם, מהגזעים הגדולים הפופלריים וחוכמתו היא אחת הסיבות לכך. הייעוד העיקרי של כלבי הגולדן רטריבר מראשית דרכם היה להיות כלבי ציד, אך כיום הם כלבי מחמד מקסימים. הגולדן משמש ככלב נחייה לעיוורים ובעלי מוגבלויות נוספים, כוחות הביטחון נעזרים בו רבות והוא מתמחה בענפי ספורט רבים. עוד דבר שהופך אותו לחכם, זו היכולת שלו ללמוד ולשנן פקודות. גזע זה אוהב מאוד בני אדם וידידותי עבור ילדים. הוא נוח מאוד לאילוף, חזק, ספורטיבי ואוהב לשחות.

גולדן רטריבר

 

דלמטי

כל מי שגדל על הסרט "101 כלבים דלמטים" ודאי פינטז בילדותו על אחד משלו, כלב יפהפה, לבן עם כתמים שחורים והמון אנרגיות למשחקים. בעבר, הדלמטי שימש ככלב גישוש וציד שרץ לצידי כרכרות הסוסים, ולכן יש לו סיבולת גבוהה מאוד. מאחר ומדובר בכלב חזק ונמרץ שאינו מודע לכוחו, רצוי להשגיח עליו בזמן משחק עם כלבים אחרים או ילדים, עם זאת הכלב הדלמטי חכם מאוד וצייתן, לכן קל יחסית לאלף אותו. הכלב הדלמטי הוא עדין, רגיש, נאמן ומאושר מאוד, לא אוהב לנוח ותמיד מחפש תעסוקה. הכלבים הדלמטיים מלאי האנרגיה זקוקים לפעילות פיזית רבה בחיי היומיום, חשוב לצאת איתם לטיולים ארוכים ומשחקים בגינה מידי יום, סביבת המגורים האופטימלית עבורם תהיה בבית עם חצר.  

דלמטי

 

סאן ברנרד

אם הפנים של הכלב המתוק הזה מוכרות לכם, כנראה שגדלתם על הסרט "קוראים לי בטהובן" משנות ה-90, בו כיכב כלב מקסים מגזע זה. הסאן ברנרד הוא כלב ענקי, שרירי ומכוסה בפרווה, ממש כמו דובי, הוא טוב, תמים ונעים. גזע זה נחשב נאמן מאוד, סובלני, רגוע, זקוק לחברה סביבו ומסתדר עם ילדים קטנים. כלבי הסאן ברנרד הם חכמים מאוד, קלים יחסית לאילוף, חשוב לעשות זאת מגיל מוקדם. כמו כן, לא פעם שימשו ככלבי חילוץ והצלה. גזע זה סובל מלא מעט בעיות בריאותיות. חשוב מאוד להקפיד על התזונה שלהם ופעילות גופנית יומיומית לשמירה על מצבם הפיזי וגם על שמחת החיים שלהם. 

סן ברנרד

 

רועה גרמני

הגזע שכולם מתייגים אותו ככלב שמירה או כלב משטרה, יכול להיות החבר הכי טוב שלכם, שיגן עליכם ויאהב אתכם. הרועה הגרמני הוא כלב גדול וחזק, ערני ובעל חושים מחודדים, הוא שרירי וגופו מרשים. הוא כלב משפחה מושלם, נאמן בצורה בלתי נתפסת, אוהב ומאוד בטוח בעצמו. הערנות שלו וחוסר הפחד שלו, הופכים אותו לכלב השמירה המושלם, אבל זה לא מונע ממנו להיות חיית מחמד אהובה וטובה, להיפך. גזע זה זקוק לפעילות גופנית רבה, הוא אוהב אתגרים ופעילויות פיזיות מורכבות ובנוסף, גם אתגרים שכליים. גזע הרועה הגרמני נחשב לאחד הגזעים האינטליגנטיים ביותר ואחד הקלים לאילוף וכדאי להתחיל זאת כבר בשלב מוקדם.

רועה גרמני

 

דני ענק

כשמו כן הוא,ענק! כמה ענק? משקל הזכרים נע בין 50-90 ק"ג וגובהם בין 76-86 ס"מ ואילו משקל הנקבות נע בין 45-60 ק"ג וגובהן בין 71-81 ס"מ, והוא נמנה עם גזעי הכלבים הגדולים בעולם. למרות הממדים יוצאי הדופן, הדני הענק הוא עדין, מלא חיבה, אוהב את בעליו ומסתדר עם ילדים. הוא קשור מאוד למשפחה, ישמח לצאת לטייל איתם ואף יגן עליהם במידת הצורך. חשוב לחנך את הדני כבר בגיל מוקדם, לא לקפוץ על בני אדם, לא לגלות תוקפנות ורצוי להתחיל אילוף עם הגיעו אליכם. העדר אילוף, יכול לפתח אצלו התנהגויות לא רצויות, בהם עקשנות יתרה, נביחות ועוד. טיפוח בסיסי, כמו קציצת ציפורניו של הדני זה דבר חשוב, הן עלולות להיתפס בחפצים, להיתלש ולגרום לכאב עבור הכלב.

דני ענק

 

בוקסר

הבוקסר הוא אמנם כלב גדול, גובהו נע בין 50-60 ס"מ ומשקלו בין 25-40 ק"ג. גזע זה ידוע כחזק, דומיננטי וחסון, עם חזות מתוקה של פנים פחוסות, עיניים אנושיות ואוזניים שמוטות שיודעות להתרומם כשצריך. הבוקסר הוא כלב נאמן בצורה יוצאת דופן, הוא ידידותי לבני הבית ולילדים, אוהב אדם, סקרן, שמח ושובב. בנוסף, הוא נוח לאילוף, מגיב אליו בצורה חיובית וזקוק לפעילות פיזית מרובה על מנת שלא יתפתה להתנהגויות אחרות, כגון חפירות בחצר או השחתת רכוש. בשל אפו הפחוס הבוקסר סובל מלא מעט בעיות נשימה ועלולות להתפתח אצלו בעיות בבולוטות התריס, בשריר הלב, אלרגיות ועוד. לא מומלץ לסרק את פרוות הבוקסר לעיתים קרובות, אלא רק בעת הצורך, יש להימנע ממקלחות מיותרות מאחר ואלה מסירות מעליו את השומנים הטבעיים.

בוקסר

 

צ'או צ'או

גם הצ'או צ'או, כמו כלבים גדולים אחרים, שימשו בעבר כשומרים על ארבע, אבל השנים הפכו אותם לחיות מחמד ביתיות. מכורח היותם כלבי שמירה בעבר, עדיין קיימת בהם העצמאות והרצון לשלוט, הם מגוננים מאוד על בני המשפחה המאמצת ועלולים לתקוף משיגי גבול. הם כלבי משפחה, מסתדרים מצוין עם ילדים, אוהבים תשומת לב, פינוק וכמובן, משחקים. גזע זה זקוק לאילוף תקיף, מאחר והוא מגיע מרקע של עצמאות ותוקפנות. מגיל מוקדם הוא צריך להבין שהבעלים שלו הם אלה ששולטים ולא להיפך. הצ'או צ'או הוא בעל רעמה עמוסת פרווה, שבתוכה מסתתרות שתי עיניים קטנות וצבע הלשון שלו הוא שחור. הוא זקוק לפעילות פיזית רבה ורמת החיבור שלו ושל בעליו תגדל בזכות פעילות משותפת בחוץ.

צ'או צ'או

 

בול מסטיף

אחת התכונות הבולטות של הבול מסטיף, היא האומץ שיש לו וחוסר הפחד שהוא משדר. גזע זה נחשב לשקט ונדיר לשמוע נביחה מפיו, הוא חכם, נאמן וישמור על הבית והמשפחה. חשיפתו לאנשים רבים, מראות, סיטואציות וצלילים שונים, חשובה מאוד, ותסייע לו לפתח אישיות נוחה ורגועה. לא מדובר בכלב בעל אנרגיה רבה ולממדיו עדיף בית עם חצר מגודרת שיוכל לבלות בה. יש להיזהר מפעילות גופנית בשמש או בקור, דבר שעלול להזיק לבריאותו. התעמלות סדירה תעזור לכלב לא להעלות במשקל, דבר נוסף שעלול להזיק לו. הבול מסטיף הוא כלב צייתן וחשוב לאלף אותו כבר מגיל צעיר ולהשתלט כל אינסטינקט ההגנה שלו.

בול מסטיף