ריח רע מהפה של הכלב? הכירו את הגורמים

ריח רע מהפה של הכלב הוא תופעה נפוצה בקרב כלבים בוגרים ומבוגרים. מה הסיבות ומה הפתרון?

כלבים רבים מתחילים לסבול מריח רע מהפה עם התבגרותם. הריח עשוי להימשך ואף להחריף אצל כלבים מבוגרים מעל גיל 7 שנים. לא מעט בעלי כלבים מניחים בטעות שמדובר בחלק טבעי מתהליך ההזדקנות אך בפועל, לריח רע מהפה של הכלב יש מספר סיבות. חלקן קשורות בבעיות הגיינה ובטיפול לקוי בשיניים. במקרים אחרים, מדובר באיתות לכך שהכלב סובל מבעיות במערכת העיכול, הכבד או הכליות. בכל מקרה, מומלץ מאד להתייעץ עם וטרינר ולקבל אבחנה מקצועית ודרכי טיפול בבעיה.  

סיבות לריח רע מהפה אצל כלבים 

אבן שן ודלקת חניכיים 

אם אינכם מצחצחים את שיני הכלב באופן קבוע והוא לא עובר טיפולי ניקיון שיניים, ייתכן שהוא סובל מבעיה של רובד חיידקים, אבן שן או דלקת חניכיים.  

 • תסמינים: חניכיים אדומים ונפוחים, במיוחד באזורי המגע עם השיניים, או ריח פה רע. 
 • טיפול מומלץ: פנו אל הווטרינר כדי לבצע בדיקה דנטאלית מקיפה. לאחר הברור ימליץ הווטרינר על מספר דרכי טיפול למשל ניקוי אבן שן (בדיוק כמו אצל בני האדם) וטיפול תרופתי בדלקת חניכיים. הווטרינר ימליץ גם על טיפול מונע, הכולל צחצוח שיניים, לצד שימוש בחטיפים דנטאליים כמו למשל DENTAL PROBAR, חטיף דנטאלי המסייע למניעת הצטברות אבן שן והפחתת הסיכוי להתפתחות דלקת חניכיים. קיימים גם סוגים רבים של צעצועים דנטאליים לכלבים, בהם חבל דנטאלי ומוצרי לעיסה מגומי או סיליקון המסייעים לשמירה על שיניים נקיות. 

בעיות נוספות בחלל הפה של הכלב

בעיות נוספות שקשורות לפיו של הכלב עשויות להיות כיב בפה או גוף זר שנתקע בחלל הפה. 

 • תסמינים: קושי בלעיסת המזון, ירידה בתיאבון וחוסר רצון לאכול. 
 • טיפול מומלץ: פנו לווטרינר ללא עיכובים. הווטרינר יבצע בדיקה של חלל הפה והלוע על מנת לאתר את הבעיה. 

מחלות אצל כלבים שמובילות לריח פה רע 

 • התסמינים: ריח רע מהפה של הכלב, או ריח לא אופייני, עלול להצביע על התפתחות סמויה של מחלות שונות. הבל פה בעל ריח פירותיי שמלווה במתן שתן בכמויות גדולות מהרגיל ובשתייה בתדירות גבוהה, עשוי להיות סימן לסוכרת. בעיה בכבד יכולה להתבטא בריח רע בלווי חוסר תיאבון ובהקאות. שימו לב גם למאפיינים נוספים כמו קשיים באכילה או בבליעה, ריור והפרשות או דימום בחלל הפה. 
 • טיפול מומלץ: פנו לווטרינר לצורך בירור מקיף וזכרו מחלות לא "נעלמות מעצמן". אבחון מוקדם מסייע בטיפול מהיר וקצר ומונע סיבוכים מיותרים. 

מניעת ריח רע מהפה של הכלב

 1. קחו את הכלב לבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר כדי לוודא שהוא לא סובל מבעיות שיניים, חניכיים או בעיות רפואיות אחרות שעלולות לגרום לריח רע מהפה. 
 2. הקפידו לצחצח את שיניי הכלב. השתמשו במשחה ומברשת שיניים המיועדות לכלבים. 
 3. היעזרו בחטיפים דנטליים כמו כמו Dental PROBAR של פרו פלאן, אשר מסייעים להפחתת אבן שן ומניעת התפתחות דלקת חניכיים.  
 4. האכילו את הכלב במזונות איכותיים בלבד והקפידו כי לכופתיות המזון מבנה דנטאלי המסייע לצמצום שאריות מזון בחלל הפה. 
 5. ספקו לכלב צעצועי לעיסה שיעזרו לו לנקות את שיניו בזמן משחק וימנעו ריח רע מהפה של הכלב.