התפשטות נגיף הקורונה: כיצד לטפל ולהתנהל עם חיות המחמד שלנו?

לאור המאבק בהתפשטות הקורונה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, ההמלצה היא להישאר בבית ולצאת רק במקרים דחופים. אז כיצד נבטיח המשך טיפול מיטבי ובטוח בחיות המחמד שלנו?
להלן כמה טיפים מד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

נגיף הקורונה ובעלי חיים
ראשית, מספר עובדות שכדאי להכיר בהקשר לנגיף הקורונה וחיות המחמד שלנו. נגיף הקורונה, הנקרא בשמו הרפואי- covid19, מתפשט בקרב בני אדם בצורה מהירה. עד כה קיימים תיאורים של מספר קטן של חיות מחמד (כלבים וחתולים) אשר נדבקו בנגיף, כאשר ברוב המקרים היה מדובר בחיות מחמד אשר היו במגע קרוב עם אנשים חולים  ב19- COVID. לאור זאת, נראה כיום כי הסיכון כי חיות מחמד מעבירות את הנגיף לאנשים הינו נמוך ביותר. 
עם זאת, קיימת המלצה לאנשים אשר חלו בנגיף  לצמצם מגע עם חיית המחמד שלהם בדיוק כפי שנדרש צמצום מגע עם אנשים אחרים וזאת כדרך למנוע הדבקה של חיית המחמד. לחולים אלו מומלץ להעביר את אחריות הטיפול בבעל החיים לאדם בריא, ובמידה והדבר לא מתאפשר- להתמגן או להשתמש בכפפות ומסיכה בעת הטיפול בחיית המחמד וכן, לשטוף ידיים היטב לאחר מגע בכלי האוכל שלה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך: 

הנה כמה טיפים פרקטיים שיעזרו לכם לעבור את התקופה:

חשוב מאוד לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים ולשלב את חיות המחמד בתכנית על מנת לשמור על בריאותם. כמו כן, חשוב לדעת כי גם במקרה של הסגר, צוותי הרפואה הוטרינרית ובתי המחסה ימשיכו לפעול.
1.    אספקה-הכינו אספקה של 30 יום תרופות לחיות מחמד, חול לחתולים ואספקת מזון לשבועיים שיהיה למקרה הצורך. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי רשתות השיווק יישארו פתוחות וניתן יהיה לרכוש שם גם מזון במקרה שייגמר.
2.    טיולים יומיים- כאשר אתם יוצאים לטיולים עם הכלב, הקפידו לשים מסכה ולשמור על מחקר שני מטרים מאנשים אחרים בהתאם להמלצות משרד הבריאות. כמו כן, כשאתם חוזרים הביתה- שטפו ידיים עם סבון.
3.     מטפל חירום- במקרה ונדבקת בנגיף, הגבילו את הקשר עם חיית המחמד והכינו מטפל חירום או פנסיון שיוכל להיות עם חיית המחמד בזמן הזה. הכינו מראש, דף המאגד את הדברים החשובים על חיית המחמד כמו מצבים רפואיים, פרטי התקשרות עם הוטרינר, מזון וכו'.
4.    משחקים-בשל קיצור משך הטיולים בחוץ, מומלץ להצטייד בצעצועים ומשחקים כדי לנצל את הזמן בבית, להפיג את השעמום של חיות המחמד וכמובן גם לחזק את הקשר איתן. במקרה של כלבים שמפחיתים ביציאה מהבית, שמירה על תנועה היא חשובה, כך שחשוב לעשות איתם פעילות גם בתוך הבית, ולשחק באופן שיעזור להם לפרוק אנרגיה אם הם לא יוצאים החוצה באותה התדירות.
5.    היגיינה- כתמיד מומלץ לשטוף ידיים לאחר ליטוף בעל החיים ובעיקר טרם אכילה. בנוסף, יתכן וכדאי למנוע מאנשים זרים ללטף את חיית מחמד בעת הטיול.
6.    תזונה- חשוב לשמור על המשך הזנה מלאה ומאוזנת ובמידת האפשר על סוג מזון קבוע למניעת בעיות עיכול משניות להחלפת מזון מהירה מדי. בשל ירידת הפעילות רצוי להתאים את כמויות ההזנה למניעת עליית משקל ושמירה על מצב גופני תקין.

לסיכום, שינוי בשגרה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשינוי בלתי צפוי ומיידי, הוא לא תמיד פשוט עבורנו ועבור חיות המחמד שלנו. עם זאת, היערכות מקדימה תסייע לכם בשמירה על סדר היום, בהקפדה על איכות החיים ותסייע גם לחבריכם הטובים לעבור את הימים הקרובים בקלות רבה יותר.