כשקור כלבים בחוץ: כך תעזרו לכלב שלכם לעבור את החורף

גשם, קור, רוחות ורעמים, עלולים להוות אתגר עבור חברינו הפרוותיים. לקראת בואו של החורף, אספנו כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור עליהם בריאים ויבשים.

עבור רבים מאיתנו חורף מסמל קפיצה בשלוליות והתכרבלות מול תנור החימום, אבל אם אתם מגדלים כלבים חשוב להקפיד על כמה כללים. החורף עשוי להיות תקופה מאתגרת עבור בעלי החיים, שלא תמיד מצליחים להתגונן בהצלחה מפני הגשם והקור. הם סומכים עליכם שתעזרו להם בהתמודדות עם האתגרים החורפיים, ובעזרת הטיפים הבאים תוכלו לעשות זאת בקלות:

1.שמרו על כפות הרגליים שלהם

כלבים אמנם נהנים מריצה וממשחק בחוץ, אבל בניגוד להנחה הרווחת הם דווקא לא אוהבים להירטב (למעט גזעים מסוימים). כפות הרגליים שלהם רגישות במיוחד, ולכן חשוב מאוד לשמור עליהן יבשות. השתדלו עד כמה שאפשר לצעוד איתם במסלולים יבשים ונטולי שלוליות, וכאשר אתם חוזרים מטיול משותף נגבו את כפות הרגליים שלהם.

2.התמודדו נכון עם הירידה בפעילות הגופנית

בחודשי הקיץ רובנו נוטים לשהות בחוץ לעתים קרובות, מה שמזכה את הכלב שלנו בטיולים ארוכים במיוחד. בחורף לעומת זאת, אנחנו יוצאים מהבית פחות ולכן גם הטיולים עם הכלב מתקצרים. כדי לעזור לכלבים לשמור על כושר ובמקביל גם להימנע משעמום, הקפידו לשחק איתם גם בבית והשאירו צעצועים שיכולים להעסיק אותם כאשר הם לבד.

במקביל, זכרו שהרביצה הארוכה עשויה להוביל אצל חלק מהכלבים לעלייה במשקל. כדי להימנע ממצב של השמנת יתר חורפית אצל חיית המחמד שלכם, חשוב להתייעץ עם וטרינר ובהתאם לצורך להתאים את התזונה שלה לירידה בפעילות הגופנית.

3.העניקו להם סביבת רביצה חמימה

 אין דבר נעים יותר מהתכרבלות בחדר חמים. כלבים רבים ישמחו להתכרבל לצידכם, ובנוסף ניתן גם לשים כרית חימום ייעודית תחת מיטת המרבץ שלהם. 

4.ודאו שהפרווה שלהם יבשה

רוב גזעי הכלבים מצליחים להתמודד בהצלחה עם טיולים בחורף הישראלי, אבל בסיום הטיול חשוב לוודא שהם לא נותרים רטובים. הקפדה על ייבוש הפרווה שלהם עם החזרה הביתה, תסייע בשמירה על בריאותם.

5.המשיכו לעקוב אחר קערת השתייה שלהם

למרות שהחורף מספק לכלבים תנאים נוחים יותר מבחינת עומס חום, חשוב להמשיך ולוודא שהם שותים ושיש להם גישה למים טריים ונקיים. זכרו לבדוק את קערית המים של הכלב שלכם, והקפידו להחליף אותם באופן קבוע. 

6.ודאו שקל להבחין בהם גם בחשיכה

כשהשמש שוקעת מוקדם יותר, רבים מאיתנו מגלים שטיולי אחר הצהריים עם הכלב מתבצעים פתאום בתנאי לילה. הימנעו מלשחרר את הכלב באזורים סואנים או בסביבת כלי רכב ורוכבי אופניים, שעשויים שלא להבחין בו בשעות החשיכה. במידת הצורך, שקלו שימוש בפתרונות כמו קולרים מחזירי אור.

7.ולבסוף, זכרו שגם כלבים מפחדים

כלבים רבים חוששים מרעמים או מרעש שנגרם כתוצאה מגשמים ורוחות, ומביעים זאת על ידי יללות ורעד, הסתתרות מתחת לרהיטים ובמקרים מסוימים אפילו ניסיונות בריחה מהבית. מעבר לתגובה לרעש, שינויי ההתנהגות האלה עשויים לנבוע גם מהחשמל הסטטי הנוצר טרם בואה של הסופה או משינויי הלחצים שכלבים מרגישים במהלך סופות. 

ההנחה היא שחשמל סטטי המופיע לרוב טרם הגעתן של הסופות, מוביל אצל כלבים לתחושות של חוסר נחת. השילוב בין תופעה מקדימה זו, לבין הרעשים הפתאומיים והחזקים המתרחשים בעת סופה, עלול לגרום אצל כלבים רבים לתחושת חוסר אונים ואף סטרס.  למרבה המזל, ישנן דרכים רבות באמצעותן תוכלו לעזור לכלב שלכם. ראשית, מצאו עבורו מקום נוח ונעים שבו יוכל להסתתר אם ירצה בכך. מומלץ לבחור באזור שקט וחמים בבית, שמרוחק מחלונות.   

כאשר מתחיל גשם חזק או סופת רעמים, גשו למקום המחבוא יחד עם הכלב, הרגיעו אותו באמצעות מגע והישארו בחברתו עד שיירגע. תוכלו גם להדליק טלוויזיה או להפעיל מוזיקה, כדי למסך את הרעש בחוץ. אם למרות כל זאת רמת הסטרס של הכלב נשארת גבוהה, מומלץ להתייעץ עם וטרינר ולשקול טיפול תרופתי.  

החודשים הקרים אמנם עשויים להוות אתגר עבור חלק מהכלבים, אבל בעזרתכם הם יעברו את התקופה הזו בהצלחה ובכשכוש זנב. חורף חמים ונעים!