לא נוטשים את החברים הכי טובים שלנו

אל תנטשו אותם !
הפחד מוירוס הקורונה גרם לכך שאלפי חתולים וכלבים ננטשו. זכרו כי אין עדויות לכך שחיות המחמד יכולות להיות נשאיות של הנגיף ולהעבירו לבני האדם. עזרו לנו להעביר את המסר שנוכל לעצור את תופעת הנטישות.

כולנו מכירים את ההרגשה להגיע הביתה אחרי יום עבודה ולזכות בקבלת פנים חמה מהחבר הפרוותי שלנו, קבלת פנים שבבת אחת מגרשת את כל הלחץ והעייפות שהצטברו לאורך היום. קצת חיבוקים וליטופים ואנחנו רגועים יותר ורעננים. 
מתברר כי זו לא רק הרגשה שלנו, ישנם מחקרים רבים שמצאו קשר בין בעלות על חיית מחמד לבריאות טובה יותר הן נפשית והן פיזית. תכיפות ביקורים אצל רופאים היתה נמוכה יותר ב - 8% ו - 12% בקרב בעלי כלבים וחתולים, בהתאמה. במחקרים שונים נמצאו שינויים מובהקים ברמות הורמונים קשורי סטרס בבעלים של חיות מחמד.   

  •  רמות ההורמון קורטיזול, הורמון המשוחרר בעת סטרס וגורם בין השאר לעליית לחץ דם ולהרגשת חרדה, היו נמוכות יותר בקרב בעלי כלבים. בהתאמה לממצאים אלו, נמצא במחקרים רבים נוספים כי לחצי הדם בקרב בעלי כלבים נמוכים יותר מבשאר האוכלוסיה. 
  •  עלייה מובהקת ברמות ההורמון אוקסיטוצין, הורמון נוגד סטרס וחרדה ומעורר רגשות אמון, נמצאה באנשים ובכלביהם בעת משחק של חצי שעה יחד ואפילו רק בעת הסתכלות זה על זה!
  •  עלייה בסרטונין, הורמון נוסף נוגד סטרס, ובמקביל ירידה בקורטיזול נמצאו גם בבעלי חתולים בעקבות ליטוף ומשחק עימם.  
  • עליית דופמין, אנדורפין המביא להרגשה כללית טובה, נצפתה בחלק מהאנשים בתוך חמש דקות בלבד ממשחק או ליטוף חיית המחמד שלהם. 
  •  במחקר אחר באנשים שארך 20 שנים נמצא כי לבעלי חתולים 40% פחות סיכוי למות מהתקפי לב! 

במיוחד בימים אלו של מחויבות לריחוק חברתי מבני משפחה וחברים, והתמודדות עם לחץ לא מבוטל, חיות המחמד שלנו יכולות לעזור ולהוות מקור לחברה, הורדת סטרס ושיפור במצב הרוח. 
עד לזמן זה, על פי כל ארגוני הבריאות העולמיים, אין עדות לכך כי חיות מחמד יכולות להדביק או להפיץ את נגיף הקורונה החדש ולכן היום הזמן, יותר מתמיד, לחבק ולקרב את חיות המחמד שלנו ולהנות מחברתם. עדיין, חשוב היום בדיוק כמו תמיד, להקפיד על שמירת הגיינה בעת מגע עם חיות המחמד שלנו - לשטוף ידיים לפני ואחרי ליטוף ומשחק, האכלת חיית המחמד והחלפת חול לחתולים.
לא נוטשים את החברים הכי טובים- נעזרים בהם! 

 

 

לא נוטשים את החברים הכי טובים שלנו