מיתוסים על מזון לחיות מחמד: עושים סדר בקערית המזון

האם כלבים וחתולים יכולים לעכל תירס, מה הסכנות בעודף חלבון ואילו יתרונות מפתיעים קיימים בדגנים, אורז לבן וסויה? כל האמת שמאחורי מיתוסים נפוצים על תזונת חיות מחמד

כולנו רוצים לתת לכלב או לחתול שלנו את המזון הבריא ביותר, כבר מהקערית הראשונה. אנחנו עושים הכול כדי לקבל את ההחלטה הנכונה עבור חיית המחמד, ובוחנים היטב את רשימת הרכיבים שעל גבי שקי המזון. אלא שבחלק מהמקרים, בין כל העצות והמידע שאנחנו נחשפים אליהם, נמצאים גם כמה מיתוסים שהם לא בהכרח נכונים. את המשפטים הבאים ייתכן מאוד שכבר יצא לכם לשמוע, אילו מהם נכונים ומתי מדובר בטעות? 

1."כמה שיותר חלבון במזון, יותר טוב"

האמת: לא מדויק. לכלבים מומלץ לתת מזון שמכיל עד 35% חלבון, כאשר בדרך כלל הכמות הממוצעת במוצרי המזון לכלבים עומדת על 30%-25%.   צריכת עודף חלבון לאורך זמן אינה מומלצת, מכיוון שהיא עשויה להעמיס על מערכת השתן והכליות שלהם. אצל חתולים ניתן להעלות את ריכוז החלבון במוצר עד 48%, אך מומלץ לשמור על ריכוז חלבון של בין 33-40%.

2."כלבים וחתולים לא יכולים לעכל חיטה ותירס"

האמת: לא נכון! החיטה והתירס נמצאים בדיאטת חיות המחמד עוד מתקופת אבות אבותיהם.  למעשה, גם הכלב שצד בערבות היה מתחיל באכילת תוכן הקיבה של המכרסם אותו טרף, שהכילה תירס וחיטה. בנוסף, צריך לזכור שתהליך ייצור המזון נעשה בטמפרטורה גבוהה, ולכן הפחמימות מגיעות לבעלי החיים כאשר הן מוכנות לעיכול.

3."מזון ללא דגנים בריא יותר"

האמת: דווקא לא. בחיטה ותירס יש סיבים תזונתיים המסייעים לעיכול תקין ולספיגה של חומצות אמינו חשובות כמו טאורין וקרניטין, המסייעות לפעילות הלב.

4."אין הבדל בין בשר מיובש לחלבון עוף מיובש"

האמת: טעות. חלבון עוף מיובש הוא קמח עוף המיוצר ממוצרי הלוואי של תהליך השחיטה. בשר מיובש הוא למעשה חלקי בשר המתאימים למאכל, שעברו תהליך ייבוש לאורך תהליך הכנת התערובת.

5."סויה מהווה מקור חלבון נחות"

האמת: מדובר במיתוס בלבד. סויה מהווה מקור חלבון מהצומח, החשוב לאיזון בין חומצות האמינו המגיעות מהחי לבין אלו המגיעות מהצומח. בנוסף, סויה מכילה איזופלבונים שהם חומרים המסייעים למניעת דלקות ומעודדים את מערכת החיסון.

6."אורז לבן הוא מרכיב נחות במוצרים לחיות מחמד"

האמת: לא נכון. אורז מכיל בעיקר עמילנים, אשר עוברים בישול לאורך תהליך הכנת המזון ולכן מוכנים ומתאימים למאכל על ידי חיות מחמד. העמילנים המצויים באורז עוזרים לייצב את צואת הכלבים, ומסייעים בהעלאת נעכלות המזון. כך שמדובר ברכיב תפקיד רלוונטי במוצרים המיועדים לחיות מחמד.

7."תזונה ביתית מספקת מענה מיטבי לצורכי חיות מחמד"

האמת: לא מדויק. המזון התעשייתי המלא, מכיל את כל הרכיבים החיוניים לתזונה מלאה ובריאה של בעל החיים. על מנת להאכיל את חיית המחמד בתזונה ביתית יש להיוועץ ברופא וטרינר מומחה לתזונה לבניית דיאטה מלאה ומאוזנת.
 

8."פירות וירקות הם תוספת המעידה על איכות המזון"

האמת: לא בהכרח. על מנת לשמר את הוויטמינים והמינרלים המגיעים מפירות וירקות, יש להעביר את המזון תהליכים טכנולוגיים מתאימים. לא כל החברות יודעות לעשות זאת, ולכן חשוב לבחור במזון שנבדק מדעית לשמירת הערכים הללו. 

 

בפורינה אנחנו מאמינים רק במזון שנבדק מדעית. כל רכיב בשקי המזון נבחר בזכות תרומתו המוכחת, ועומד בסטנדרטים הגבוהים שפורינה מציבה. מוצרי המזון של פורינה מבוססים על נוסחאות תזונה מתקדמות, שפותחו על ידי מיטב המומחים בתחום. כתוצאה מכך, כשאתם רוכשים מזון מבית פורינה לכלב או לחתול, אתם יכולים להיות בטוחים שהם מקבלים מענה מלא לצורכיהם התזונתיים בכל ארוחה.