חוסר תיאבון אצל כלבים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

ממש כמו אצל בני אדם, התזונה שהכלב שלנו יקבל תשפיע על מצבו הבריאותי, החיוניות והמראה שלו. כלבים בריאים בדרך כלל יאכלו את האוכל שלהם בתיאבון רב ונחשבים ללא בררנים במיוחד כשזה מגיע לאוכל. לכן אם הכלב שלכם לפתע מאבד את התיאבון שלו עלולות להיות לכך מספר סיבות שחשוב מאוד לבדוק אותן. 

מזון מתאים לכלב

ראשית בחנו את המזון עצמו שהכלב צורך, האם הוא מאוחסן כראוי, במצב תקין ובתוקף? האם הוא מתאים לגיל, לגזע, ולמצבו הבריאותי של הכלב? במידה ושיניתם לאחרונה את סוג המזון, חשוב לדעת שלכלבים לוקח זמן להתרגל למזון החדש. למעבר אופטימלי בין האוכל הישן לחדש, יש לבצע הפחתה הדרגתית במזון הישן עד למעבר מלא למזון החדש על פני 10-14 יום. 
ודאו שהכלב שלכם לא מקבל את האוכל שלו במקום אחר, אם אלה שאריות של ארוחות, חטיפים או האוכל של השכן, אכילה ממקורות אחרים עלולה להפחית את החשק של הכלב לאוכל הקבוע, צמצמו  את הגישה שלו למאכלים אחרים והקפידו על תזונה מלאה ומסודרת. 
 

סיבות נוספות לחוסר תיאבון של כלבים - מחלה

אובדן התיאבון יכול להעיד על מחלה, בשילוב עם תסמינים נוספים כגון הקאות, שלשולים, שינויים בכמויות שתייה ומתן שתן , חולשה או כל סימן יוצא דופן אחר -  חשוב לפנות לייעוץ וטרינרי בהקדם. 

סיבות נוספות לחוסר תיאבון של כלבים – כאבים בחלל הפה

זיהום או פצע פתוח בחלל הפה, דלקת חניכיים או שן שבורה, עלולים לגרום לירידה בתיאבון עד הימנעות של הכלב מאוכל. במידה וישנו חשש לפצע בדקו בעזרת פנס את חלל הפה של הכלב, ובקרו אצל הוטרינר. 

סיבות לחוסר תיאבון של כלבים – פציעה או כאבים

כלבים שחוו פציעה, שסובלים מבעיות פרקים, או מכאבים שונים בגוף, עלולים לחוות ירידה בתיאבון. במידה ואובחנה בעיית פרקים הכרוכה בכאב, התייעצו עם הוטרינר לגבי המזון והתוספים המתאימים ביותר לכלב שלכם.

סיבות לחוסר תיאבון של כלבים – חיסון

החיסונים שזמינים לנו היום חשובים מאוד לבריאותו של הכלב ושומרים עליו מוגן ובטוח. עם זאת, לאחר קבלת החיסון הכלב עלול לסבול מתופעות לוואי קצרות טווח, ביניהן אובדן תיאבון זמני, תופעה זו תחלוף במהירות.  

סיבות לחוסר תיאבון של כלבים – סטרס ושינויים

מעבר דירה, טיולים ארוכים, בן משפחה חדש ועוד, כל שינוי משמעותי שאנחנו עורכים עלול ליצור סטרס וקשיי הסתגלות אצל הכלב שלנו ולעיתים לבוא לידי ביטוי בירידת או אובדן התיאבון וחוסר אנרגיה כללית. במקרה כזה נשקיע בהם יותר זמן איכות, נשלב פריטים מוכרים ואהובים במהלך הנסיעה או בבית החדש, צעצועי לעיסה בטעמים יסייעו בעידוד התיאבון של הכלב, ופעילות גופנית ומשחקים ירימו את מצב הרוח ויגבירו מחדש את החשק לאוכל. 


לסיכום, אם המקור לחוסר התיאבון של הכלב שלכם לא קשור במזון עצמו או בשינוי סביבתי, פנו לוטרינר בהקדם האפשרי לאיבחון וטיפול בבעיה. 

איך להגביר לכלב את התיאבון

במידה ולא נמצאה כל בעיה פיזית לירידה בתיאבון לתיאבון סלקטיבי, בכלבים אשר סובלים מתאבון סלקטיבי ואשר לא נמצאה אצלהם מחלה אשר תסביר ירידה זו, קבלו 7 דרכים מעולות  להגברת התיאבון: 

-    גיוון – גוונו בסוגי האוכל ושלבו בין אוכל לכלבים יבש לאוכל רטוב
-    זמנים קבועים – מתן אוכל בשעות קבועות יסייע לכלב לפתח דפוס אכילה מסודר.
-    הקפידו על טריות המזון – אחסנו את המזון כך שישמור על טריותו, אל תשאירו אוכל בקערה לאורך זמן, גם אם הכלב לא אכל ממנה. 
-    הפחיתו כמות החטיפים
-    שלבו משחקים מהנים עם האוכל 
-    קחו את הכלב לטיול לפני הארוחה
-    החליפו את סוג קערות המזון ומקמו אותן במיקום חדש