מזון לכלבים בוגרים: כל מה שהכלב שלכם צריך

לפני שאתם ממלאים את קערתו של כלבכם הבוגר: מה כדאי לדעת ואיך בוחרים מזון לכלבים בוגרים.

אם אימצתם או רכשתם כלב, סביר להניח שאחת השאלות הראשונות ששאלתם את עצמכם או את הווטרינר שלכם היא "מה הכלב שלי צריך לאכול?" נושא התזונה חיוני לשמירה על בריאותו הכללית של הכלב, כך שהכרחי לדעת מה מותר לכלבים לאכול ומהו התפריט הנכון עבורם. כדי להבין במה להאכיל את כלבכם, חשוב שתכירו את הדרישות התזונתיות של כלבים וכיצד הן התפתחו לאורך הזמן.  

מה כולל מזון לכלבים בוגרים

כלבים, בדומה לבני האדם, שייכים לקבוצת אוכלי-כל ("אומניבורים"). מערכת העיכול של הכלב מותאמת לעיכול וספיגה של רכיבים מן החי והצומח כאחד. פירוש הדבר שכלבים בריאים יכולים לאכול ולעכל שילוב רכיבים מהחי והצומח, כל עוד הם חלק מתזונה מאוזנת. תזונה מאוזנת של מזון לכלבים בוגרים תכלול:

 • חלבונים – "אבני הבניין" הבסיסיות לתאים ולרקמות של הכלב, שמסייעות למנגנוני הצמיחה, הרבייה וההתפתחות שלו. 
 • שומנים – נדרשים לספיגה של ויטמינים מסוימים, לתפקוד והגנה על איברים פנימיים. 
 • פחמימות – מספקות לכלב אנרגיה זמינה לפעילות גופנית. 
 • סיבים – מסייעים לפעולת העיכול ותורמים לבריאות המעיים. 
 • ויטמינים – תורמים לתפקוד מטבולי תקין, תומכים במערכת החיסון ומסייעים בתהליכי החלמה. 
 • מינרלים – תורמים לבריאות השלד, השיניים ותומכים בפעילות אברים חיוניים.

בחירת מזון מתאים לכלב שלכם 

כאשר בוחנים רכיבים תזונתיים המרכיבים את הפורמולה התזונתית, חשוב לבחון את השילוב האופטימלי הנכון של רכיבי מזון איכותיים. ולכן, קריאה והבנה של תווית המוצר שעל גבי אריזת המזון תסייע לכם בבחירת הרכב המזון האופטימלי והמתאים לכלבכם. חשוב שתכירו את ההצהרות התזונתיות שעל גבי האריזה שאתם שוקלים לקחת, את סוג המזון ואת מה שיש בו. תכולת האריזות מושפעת גם מגיל הכלב (גור, בוגר ומבוגר), מהגזע וממצבו הבריאותי. ישנם גם מזונות שמותאמים למצבים רפואיים שונים, החל מדלקות בשתן ועד לרגישויות ולאלרגיות.  

הצרכים של כלבים בוגרים  

כלבים בוגרים ובריאים, שאינם סובלים מבעיות רפואיות, הם בעלי חיים פעילים ונמרצים. כדי לשמור על איכות חיים טובה, הם זקוקים לכמות מספקת של חומרים מזינים שישמרו על תפקוד מערכת העיכול, מראה העור, בריאות השיניים והמפרקים, ויסייע במניעת עליה במשקל. מזון לכלבים בוגרים כמו פרו פלאן מסדרת Opti Balance, מותאם לכלל צורכי הכלב הבוגר. נוסף על כך, חשוב לבצע התאמה של המזון לגודל הכלב ומשקלו, ובסדרת Opti Balance תוכלו למצוא מגוון מוצרים המותאמים על פי גזע קטן, גזע בינוני וגזע גדול אתלטי. 

חשוב להקפיד ולהתאים את כמות ההאכלה לכלב שלכם על פי רמת הפעילות ומשקל גופו כדי להימנע מהשמנת יתר וסיבוכים בריאותיים אחרים הנובעים מעליה לא מבוקרת במשקל. כמות האכלה נכונה מושפעת ממספר גורמים כגון: רמת פעילות יומית, אכילת חטיפים, מצב גופני וגיל.  

לעתים מתעוררים מצבים בהם יש צורך לשקול להחליף את מזונו של הכלב. ברוב המקרים, החלפת מזון קשורה לשינויים בצרכים תזונתיים או צרכים מיוחדים כגון: 

 • עליה בלתי מבוקרת במשקל – עליה במשקל גוף טומנת בחובה סכנות בריאותיות רבות ולכן חשוב להתייעץ עם ווטרינר במידה והכלב עלה במשקל. הווטרינר יתאים לכלב מזון לכלבים בוגרים דל שומן, למשל, OPTI LIGHT של פרו פלאן, בעל רמת חלבון וסיבים גבוהה המעניקים הרגשת שובע ומאפשרים ירידה במשקל גוף ללא פגיעה בתפקודי הגוף השונים.
 • החלמה והתאוששות ממחלה או ניתוח – כלבים עלולים להוריד במשקל גוף לאחר מחלה ארוכה או התאוששות מניתוח, כך שחשוב להעניק להם תזונה תומכת עתירת קלוריות ובעלת טעימות גבוהה. תזונה כזו תעודד אכילה וחזרה למשקל תקין ובריאות טובה. OPTI POWER   של פרו פלאן מותאם במיוחד למצבים אלה, ויספק לכלב את התזונה האופטימלית הדרושה להתאוששות והחלמה. 
 • רגישויות במערכת העיכול – ייתכן שמדובר באלרגיה שהכלב פיתח למזון או רכיב מסוים, או להבדיל במחלה של דרכי העיכול ממנה הוא סובל. מקרים כאלה מצריכים התייעצות עם הווטרינר, שיכול לאבחן ולהמליץ על התאמות או שינויים בתפריט. שינוי מסוג זה עשוי לכלול מעבר למזון המיועד לחיזוק מערכת העיכול, כמו פרו פלאן מסדרת OPTI DIGEST. מזון מבוסס חלבון כבש, מכיל סיבים תזונתיים לתמיכה ברובד חיידקים טובים במעיים ובנטונייט, מינרל סופח נוזלים, רעלנים וחיידקים מזיקים התורם לשיפור מרקם הצואה.  
 • כלב ברמת פעילות ומאמץ גבוהים במיוחד  - כלב שצריך לקבל תזונה מותאמת עתירת אנרגיה זמינה, על מנת לשמור על מסת גוף בריא ולמנוע פציעות מיותרות. 
 • הכלבה בהריון או מניקה – כלבות הרות ומניקות זקוקות לכמויות אנרגיה גבוהות על מנת לאפשר התפתחות הריון תקין ותזונה מספקת לגורים לאחר ההמלטה. מזון לכלבים בוגרים, OPTI POWER, מספק פורמולה ייחודית עשירה ברכיבי מזון התומכים בהתפתחות ההיריון, שמירה על בריאות הכלבה וייצור חלב בעת ההנקה. 
 • רגישות עור ופרווה – כלבים רבים עלולים לסבול מרגישות ודלקות עור כתוצאה ממספר גורמים: פרעושים וטפילי עור שונים, אבק, צמחים, טמפרטורה גבוהה, לחות ואף רכיבי מזון מסוימים. לכן חשוב לבצע בירור מקיף הכולל התייעצות עם הווטרינר, ולטפל במגוון הגורמים במקביל. יש להדביר ולמנוע נוכחות טפילים, להרחיק את הכלב מצמחים מחוללי אלרגיה, לטפל מיד בכל הופעת גירויי בעור ולתמוך בכל התהליך על ידי שינוי תזונה. מזון כמו OPTI DERMA המבוסס על חלבון דג סלמון ומכיל אומגה 3 + 6 ברמות מוגברות, מסייע להתמודדות והחלמה משלל דלקת בעור. במידת הצורך ולפי חומרת הדלקת, ימליץ הווטרינר גם על טיפול תרופתי לסיוע בהחלמה.