משקל גוף תקין בכלבים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה 

חשוב ביותר לשקול ולנטר את משקל הכלב בצורה תדירה, אולם בשל מבני הגוף השונים בין הגזעים השונים, לעתים משקל הגוף לבדו אינו מספק הערכה נכונה של המצב הגופני והאם הכלב סובל ממשקל יתר או מתת משקל. לכן, פיתחה חברת פורינה שיטת ניקוד להערכת המצב הגופני של הכלב הנקראת Body condition score או בקיצור BCS.

מהו Body condition score ?

זהו מדד המאפשר לבעלים ולוטרינר להעריך את כמות השומן בכלב. הערכת BCS  אינה דורשת שימוש במשקל והינה קלה לשימוש ויכולה לזהות בעיות של השמנת יתר עוד לפני שינויים משמעותיים במשקל הגוף. המדד מותאם לכל גזע כלב שהוא ולכן מאפשר לבעלים להעריך את המצב הגופני של כלבו בבית, בין השקילות במרפאה.

מדוע חשוב להעריך Body condition score ?

בדיוק כמו באנשים ,גם כלבים יכולים בקלות לעלות במשקל , בעיקר עם ההתבגרות וירידת רמת הפעילות הגופנית. עם העלייה בנפיצות עודף משקל והשמנת יתר בכלבים, קיימת גם עלייה בסיכון להתפתחות מחלות בריאותיות נילוות. באירופה מעריכים כי כ35% מהכלבים סובלים ממשקל עודף וכאמור חשופים בשל משקל עודף זה לבעיות בריאותיות הכוללות בין השאר דלקות פרקים, מחלות לב ואף סכרת. הוכחה לכך כי השמנת יתר אינה בריאה ואף מקצרת את משך חיי הכלב נמצאה במחקר שארך 20 שנים ושנערך על ידי חברת פורינה . במחקר זה אשר עקב אחרי 48 כלבי לברדור לאורך כל חייהם, נמצא כי הכלבים בהם נשמר מצב גופני אידאלי חיו במוצע 1.8 שנים יותר מהכלבים אשר סבלו מעודף משקל!  
הערכת מצבו הגופני של הכלב בשיטת הניקוד הפשוטה של חברת פורינה תאפשר לבעלים לזהות מוקדם ככל האפשר הן השמנת יתר והן ירידה במצב הגופני ובכך לבצע את השינויים הנדרשים בכמויות ההאכלה ובפעילות הגופנית לחזרה למצב גופני אידאלי.

כיצד מודדים Body condition score ?

באמצעות הערכה ויזואלית פשוטה ניתן ניקוד למצב הגופני. שיטת ההערכה של המצב הגופני  והניקוד קלה מאד ודרוש רק מעקב אחר מספר צעדים פשוטים. הניקוד ניתן בסקאלה של 1-9, כאשר מצב גופני של 1 משמעו כי הכלב סובל מתת משקל חמור ומצב גופני 9 משמעו עודף משקל משמעותי. מצב גופני אדיאלי נחשב ניקוד של 4-5 וזהו המצב הגופני אליו רצוי לשאוף.

להערכה של המצב הגופני של כלבך עלייך להעריך 3 דברים:

  1. בדיקת כלוב הצלעות- יש להעביר את כף היד פתוחה לאורך קשת הצלעות משני צדי הגוף. 
  2. בבדיקה זו מנסים להעריך את כמות השומן מעל כלוב הצלעות. בכלב רזה מדי יורגשו הצלעות בקלות רבה בשל העדר שומן ואילו בכלב הסובל מהשמנת יתר לא יורגשו כלל הצלעות בעת העברת כף היד. 
  3.   בדיקת פרופיל- הביטו בגופו של הכלב כאשר הוא עומד בפרופיל (כדאי לעשות זאת אתם נמצאים בגובה העיניים של הכלב). בבדיקה זו מנסים להעריך את גודל הבטן . בכלב הסובל מהשמנת יתר הבטן תהיה שמוטה מטה (מיד לאחר כלוב הצלעות)  ואילו בכלב במצב גופני נמוך מהתקין הבטן תהיה משוכה פנימה מיד לאחר סיום כלוב הצלעות.
  4.  בדיקה מלמעלה- הביטו כעת בכלבם במבט מלמעלה. בכלב הסובל ממצב גופני נמוך רואים קו מותן מודגש ואילו בכלב הסובל מהשמנת יתר יעלם לחלוטין קו המותן .
  5. לאחר הערכת שלושת המשתנים הללו- בדקו מהו הניקוד המתאים לכלבכם על פי טבלת הערכת מצב גופני המצורפת: 
משקל גוף תקין בכלבים

בכלב רזה מדי (מצב גופני בין 1 ל-3): 
הצלעות נראות בקלות ובמעבר כף היד מורגשות היטב. חוליות עמוד השידרה נראות ומורגשות היטב במעבר כף יד על חוט השידרה ועצמות האגן בולטות. בהסתכלות מהצד הבטן משוכה מאד פנימה לאחר כלוב הצלעות ובהסתכלות מלמעלה המותן מאד צרה וברורה.

בכלב בעל מצב גופני אידאלי (מצב גופני 4 או 5 ): 
ניתן להרגיש הצלעות בקלות יחסית בהעברת כף היד  ואין ריקמת שומן רבה עליהן. המותן נראה בקלות מלמעלה, אך אינה צרה מאד (מראה מלמעלה של שעון חול) והבטן מוכנסת פנימה רק במעט בהסתכלות על פרופיל הכלב.  

בכלב הסובל מהשמנת יתר (מצב גופני בין 6 ל 9 ):
הצלעות לא נימושות כלל או נימושות רק בקושי רב בהעברת כף יד עליהן, קיימת הצטברות שומן באזור שני צדי עמוד השידרה ובאזור המותניים ובסיס הזנב. הבטן נפולה ורחבה ובמבט מלמעלה אין כלל עדות למותן.
 

ומה עושים כעת ?

לאחר שהערכת את מצבו הגופני של כלבך בעזרת הטבלה, כעת הזמן להחלטות ! 
במידה ונראה כי כלבך במצב גופני אידאלי, מומלץ רק לעקוב ולנטר את מצבו הגופני באמצעים הפשוטים שרכשת. במידה ומצאת כי כלבך סובל מתת משקל, מומלץ להיוועץ עם הוטרינר הפרטי לגבי צורך באיבחון הגורם האפשרי לכך. במידה ומצאת כי כלבך סובל מעודף משקל, גם כאן רצוי להתייעץ עם הוטרינר לצורך בניית תוכנית להורדת משקל הדרגתית , בטוחה ובריאה תוך שמירה על מאסת השריר תקינה.