מתי כדאי להעביר את הגור למזון בוגרים?

הצרכים התזונתיים של כלבים משתנים לאורך חייהם, כך שחשוב להאכיל אותם במזון שמותאם בדיוק לגילם. כך תדעו מתי הגור שלכם מוכן לעבור לאוכל של בוגרים/
גורי כלבים צעירים הם אנרגטיים, שובבים ונמצאים בתהליכי גדילה מואצת. כתוצאה מכך, הם זקוקים למזון מלא שיכיל כמות חלבון רבה יחסית, לתמיכה בהתפתחות השרירים ואברי הגוף שלהם, לצד חומצות שומן שיתרמו להתפתחות של מערכת העצבים והראייה. כלבים בוגרים וכלבים "קשישים" הם בעלי צרכים אחרים, ולכן חשוב להאכיל את הכלב שלכם במזון שמיועד ספציפית לגילו בכל שלב בחייו.

זאת כמובן בהתחשב בצרכים נוספים שיש לו כמו למשל מערכת עיכול רגישה, משקל עודף, תסמיני אלרגיה שונים וכדומה. כל אחד מהתסמינים מחייב ייעוץ וטרינרי, שלאחריו יישקל שינוי תזונתי רלוונטי.

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית, לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

כיצד ניתן לדעת שהגור הגיע לגיל בגרות?

אחרי שהתרגלתם להאכיל את הגור שלכם במזון גורים, השלב הבא הוא להעביר אותו למזון שמיועד לכלבים בוגרים. אבל איך יודעים שהגיע הרגע המתאים? ההערכה הזו מבוססת על גילו של הגור, גודלו הצפוי בעת בגרות וגזעו. הסיבה לכך היא שאורך שלב הגורות וזמן ההגעה לבגרות מלאה משתנים בהתאם לגזע ולגודל הצפוי של הכלב. כלבים מגזעים קטנים מגיעים לבגרות בגיל צעיר יותר ואילו כלבים מגזעים גדולים, גם אם לפעמים נראה שכבר הגיעו לגודלם המלא, יגיעו לבגרות מלאה רק בגיל מאוחר יותר. 

ניתן וכדאי להתייעץ עם וטרינר כדי להיות בטוחים שהכלב שלכם כבר מוכן לשלב הבא, על מנת להעביר אותו למזון המיועד לכלבים בוגרים רק כשיגיע הרגע המתאים. ככלל, אלה הכללים המנחים לגבי גיל הגעה לבגרות בגזעים השונים: 

•    גזעים זעירים – הגעה לבגרות באזור גיל 9 חודשים
•    גזעים  קטנים (משקל כבוגר עד 10 ק"ג) – הגעה לבגרות בגיל 10-12 חודשים
•    גזעים בינוניים (משקל כבוגר 10-25 ק"ג) – הגעה לבגרות בגיל 12-18 חודשים 
•    גזעים גדולים/ ענקיים (משקל כבוגר מעל 25 ק"ג) – הגעה לבגרות בגיל 18-24 חודשים

באיזה מזון בוגרים לבחור?

אחרי קבלת ההחלטה על מעבר למזון בוגרים, ההחלטה הבאה שתצטרכו לקבל היא באיזה מזון לבחור. אם הגור אכל מזון גורים מסדרה מסוימת, נהנה ממנו והתפתח היטב, אפשר לנסות אוכל לכלבים בוגרים מאותה הסדרה. בכל מקרה, החשוב ביותר הוא לבחור לבחור במזון בוגרים מלא ומאוזן המותאם לגודלו של הכלב וכמובן גם לצרכיו הייחודים. 

סדרת PURINA PRO PLAN לכלבים בוגרים מציעה מזונות המיועדים לכלבים בוגרים מגזע קטן, בינוני וגדול, וכן מזונות לכלבים בוגרים המותאמים לצרכים ייחודים כמו רגישות מערכת עיכול, רגישויות עוריות או השמנת יתר. בדומה ליתר מוצרי פורינה, גם הסדרה לבוגרים פותחה על ידי מיטב המומחים לחיות מחמד במטרה להעניק לכלבים בוגרים את חוויית האכילה הטעימה, המזינה והמלאה ביותר בכל קערה.
 

בכל מקרה של בחירה במזון חדש, יש לבצע את המעבר בצורה הדרגתית על פני 7-10 ימים. במהלך הזמן הזה תוכלו להעלות בהדרגה את היחס בין המזון החדש לבין מזון הגורים הקודם. מטרת התהליך היא להביא להסתגלות הדרגתית של מערכת העיכול למזון החדש שבחרתם, ולהימנע מתופעות לא רצויות כמו שינויים ביציאות עקב מעבר חד מדי בין מזונות.