עצירות לכלבים – הגורמים, הסימנים והטיפול

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה.

למרות שמערכת העיכול של רוב הכלבים נחשבת יחסית עמידה, הם יכולים לסבול ממגוון של בעיות עיכול, אחת הנפוצות שבהן היא עצירות לכלבים. במקרה כזה הכלב שלנו לא יידע לספר לנו על הכאבים או אי הנוחות שהוא מרגיש, לכן חשוב להכיר את הסימנים המחשידים למצוקה של מערכת העיכול, את הגורמים לה ואת דרכי הטיפול, כדי להקל על הכלב בהקדם האפשרי.

הגורמים לעצירות אצל כלבים

  • התייבשות
  • תכולת סיבים נמוכה או גבוהה מדי במזון
  • אכילה מרובה של דשא
  • בליעת פרווה בכמות גדולה
  • חסימה כתוצאה מבליעה של גוף זר 
  • חסימה של פי הטבעת על ידי פרווה 
  • תופעת לוואי לתרופות 

ישנן גם מספר בעיות רפואיות שגורמות למצב של עצירות בכלבים, כמו הגדלת הפרוסטטה, בקע, גידול במערכת העיכול, ואף בעיות עצביות ואורתופדיות שמקשות על עשיית צרכים באופן תקין.

סימני עצירות לכלבים

הטיוליים היומיים ואיסוף הצרכים מאפשרים לנו לעקוב די בקלות אחר תדירות מתן צרכים ומירקמם במידה והכלב סובל ממאמץ בעת מתן צואה, היעדר מתן צואה מעל ל- 24 שעות, או צואה יבשה ונוקשה בנפח קטן, ייתכן והוא סובל מעצירות.
סימנים אפשריים נוספים הם בטן נוקשה, תנוחה כפופה ולעתים אף ירידת תאבון והקאות.
שימו לב, עצירות לכלבים שנמשכת זמן רב עלולה להתפתח למצב מסוכן ונדיר של "אבני צואה" שדורש התערבות רפואית דחופה. 
בכל מקרה של סימנים לעצירות אצל הכלב חשוב לפנות לוטרינר כדי לאבחן את הגורם לבעיה. הוטרינר יערוך תשאול מלא, בדגש על היסטוריית התזונה ואפשרות של חשיפה לגופים זרים, ויערוך בדיקה גופנית מקיפה. במקרים מסויימים יידרש צילום בטן כדי להעריך האם קיימת עדות לחסימה. בהתאם לממצאים ימליץ הוטרינר על טיפול מתאים.

טיפול ומניעה של עצירות אצל כלבים

אחרי שביקרנו אצל הוטרינר ושללנו בעיות רפואיות, יש מספר טיפולים בסיסיים שחשוב להקפיד עליהם כדי לשמור על תפקוד תקין של מערכת העיכול ולסייע במצבי עצירות.

מים מים ועוד מים!

מים חיוניים לתפקוד תקין של מערכת העיכול גם שלנו וגם של כלבים. צריכת מים תקינה תסייע במצב של עצירות לכלבים, וזאת בכדי למנוע מצב של צואה יבשה ונוקשה.

בחירת מזון מתאים

לסוג המזון ובעיקר לתכולת הסיבים בו השפעה מכרעת על איכות ומירקם הצואה והיכולת לעשות צרכים באופן תקין. בכלבים הסובלים מעצירות כדאי לשקול מעבר למזון קל עיכול, תוספת סיבים מסיסים, הן כחלק מהמזון והן כתוספת חיצונית, ובמקרים מסויימים מעבר למזון לח במקום יבש יכול אף הוא לעזור.

פעילות גופנית

פעילות גופנית קבועה מניעה את מערכת העיכול ותורמת ליציאות בתדירות קבועה. הקפידו להעניק לכלב שלכם זמן ומרחב לפריקת אנרגיות יומיומית.

טיפול רפואי

בהתאם להערכת המצב של הכלב, יתכן והוטרינר ימליץ על טיפול רפואי  כגון חוקן במרפאה ומתן מרככי צואה המיועדים לטיפול בכלבים. חשוב ביותר להימנע מטיפול ביתי לעצירות ללא ליווי וטרינר! 
חוקנים עלולים לגרום להרעלה או פציעה של הכלב כשלא מבוצעים על ידי וטרינר מנוסה. גם מתן מרככי צואה דורש ייעוץ וטרינרי, שיעניק לכלב את המרכך הנכון, במינון שמתאים לו וימנע התפתחות של בעיות חדשות כמו שלשול והתייבשות משנית לו.

PURINA PROPLAN VETERINARY DIETS - פרו פלאן רפואי לכלב  

במיוחד עבור מצבי עצירות לכלבים כאלה צוות המומחים של פרו פלאן פיתחו את סדרת המוצרים הרפואיים לתמיכה בבריאות הכלב וסיוע לטיפול במחלות שונות. לתמיכה במערכת העיכול הסדרה מציעה שני מוצרים שכדאי להכיר. 

פרו פלאן רפואי EN לכלב - Pro Plan EN Dogs 

מזון קל לעיכול, שמפחית את העומס על מערכת העיכול של הכלב ומסייע בספיגה של חומרים מזינים. המזון מכיל חלבון איכותי בעל נעכלות גבוהה, אומגה 3 להורדת דלקת וחומצות שומן בינוניות לעיכול קל, פרביוטיקה ייחודית לתמיכה בחיידקים ה"טובים" במערכת העיכול, וסיבים התומכים בבריאות תאי מערכת העיכול. 
EN מגיע כמזון יבש או רטוב, ומתאים להזנה רציפה של כלבים בכל שלבי החיים - בוגרים וגורים כאחד. 

פרו פלאן רפואי OM לכלב  - Pro Plan OM Dogs 

מזון לטיפול בעודף משקל, סכרת ועצירות . OM הינו מזון דל קלוריות, דל שומן ועשיר חלבון המסייע  לכלבים לרדת במשקל מבלי לפגוע במסת השריר שלהם. המזון מכיל כמות גבוהה של סיבים תזונתיים מסיסים ובלתי מסיסים, ששומרים על תחושת השובע לאורך זמן ומסייעים בריקון המעיים. ועל כן מומלץ לכלבים הסובלים מעצירות אשר מגיבה לטיפול בתוספת סיבים.