פלאק (רובד חיידקי השן) אצל כלבים

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

רובנו וודאי שמענו על הפלאק (רובד חיידקי השן) באחד מהביקורים שלנו אצל רופא השיניים או השיננית ולא בדיוק ידענו מה זה אומר, אבל חשוב לדעת כי אותה בעיה מוכרת אצלנו, קיימת גם בכלבים שלנו. הצטברות של פלאק, שכבת חיידקים מוערבים ברוק ושאריות מזון, יכולה להביא לבעיות שיניים חמורות אצל כלבים בהן פגיעה בשורשי השיניים ואף לנשירתן. מה גורם לפלאק, איך נזהה את הסימנים להצטברותו וכיצד ניתן לטפל בבעיה? הכירו את המדריך המלא למניעת פלאק בכלבים.

מהו פלאק?

פלאק הוא שיכבה דקה של חיידקים מעורבים בשאריות מזון ורוק, המצטברת על פני השיניים שלנו ושל הכלבים לאחר אכילה. במצב כזה, בו שאריות האוכל אינן מטופלות, החיידקים מתרבים ותתכן התפתחות של מחלות שיניים וחניכיים.

מה תורם להיווצרות פלאק?

מזונות עתירי פחמימות וסוכרים, הם קרקע פורייה לחיידקים ומעודדים את היווצרות הפלאק. סיבה נוספת לכך, היא צפיפות השיניים בחלל הפה ובכלבים מגזעים קטנים יותר, בעלי פה קטן ושיניים צפופות, מחלות השיניים נפוצות יותר ועלולות להופיע בגיל צעיר יותר מאשר אצל כלבים מגזעים בינוניים וגדולים.  

מהם הסימנים להצטברות פלאק על שיניי הכלב?

-    ריח רע מהפה
-    אדמומיות בחניכיים
-    שינוי בצבע השיניים 
 

במידה וקיימת עדות לאחד או יותר מסימנים אלה בכלבכם, כדאי לקבוע פגישה אצל הווטרינר, שיבדוק היטב את חלל הפה ויעריך את הבעיה. פלאק שלא מוסר בתוך 3-5 ימים ישקע עם מינרלים מהרוק ותחל היווצרות של אבן שן, שניתן לראות היטב. 

באנר מוצרי כלב
לקריאה נוספת על חטיפים דנטלים לכלבים , חטיפים לשמירה על בריאות השן    לחצו כאן ⇦

 

מדוע חשוב להימנע מפלאק?

הצטברות רבה של פלאק יכולה להביא לבעיות שיניים חמורות יותר. כאמור, תוך מספר ימים מהצטברות פלאק מתחילה להיווצר אבן שן. אבנית שהצטברה עלולה לגרום להתפתחות של מחלות חניכיים ושיניים שונות כגון:

ג'ינג'יביטיס (דלקת חניכיים) 

דלקת חניכיים, אחת מבעיות השיניים הנפוצות ביותר בכלבים. הפלאק המצטבר על השיניים, מביא לגירוי החניכיים והתפתחות הדלקת בהן. סמנים לדלקת זו כוללים ריח פה רע, אדמומיות בחניכיים ונפיחות בהן, כאב בעת אכילה ואפילו דימום מהחניכיים המגורות. דלקת חניכיים שאינה מטופלת יכולה לביא להתפתחות מחלות חמורות יותר בחלל הפה. 

מחלות פריאודונטליות 

קבוצה של בעיות שיניים המשפיעות על הרקמות  התומכות של השיניים בתוך עצמות הלסת – כולל עצמות הלסת עצמן, שורשי השיניים וריקמת חיבור באזור. מחלות פריאודונטליות בכלבים  נגרמות כאשר חלה נסיגת חניכיים בשל הדלקת ובנוסף, היווצרות כיסים בלתי נראים בין השיניים והחניכיים. בכיסים אלו נאספים חיידקים הגורמים לדלקת וזיהום באזור שסביב שורש השן. הפגיעה באזור שורשי השיניים מביאה להיחלשות שלהן ולנשירתן, וכן לפגיעה בעצם הלסת.

אבצסים בשורשי השיניים

אבצס הוא כיס של מוגלה שנוצר סביב שורש השן. המוגלה המצטברת תביא לנפיחות ואדמומיות של החניכיים באזור שורש השן  ולכאב משמעותי בעת אכילה. 

כיצד ניתן לטפל בהצטברות פלאק על שיניי הכלב?

קיימות מספר דרכים בכדי למנוע הצטברות רבה של פלאק ובעיות שיניים וחניכיים (לקריאה נוספת ראה מאמר "בריאות חלל הפה בכלבים"):
 
מזון יבש איכותי
מזון מותאם לשמירה על בריאות חלל הפה של הכלב, יסייע במניעת התפתחות מחלות שיניים וחניכיים.  


צחצוח שיניים 
צחצוח יומיומי או לכל הפחות 3-4 פעמים בשבוע, הוא הדרך הטובה ביותר למנוע הצטברות פלאק ואבן שן. מומלץ להרגיל את הכלב לתהליך צחצוח השיניים כבר מגיל צעיר, כך יגבר הסיכוי לשיתוף פעולה עימו. כמובן, יש לבחור במברשת שיניים ומשחת שיניים המותאמות לשימוש בכלבים. 


מתן חטיפים דנטליים


דרך נוספת, מהנה ומשלימה לצחצוח היא שימוש בחטיפים דנטליים ייעודים. חטיפי דנטלייף מפנקים ודואגים לבריאות השיניים מידי יום! חטיפים בטעם נפלא ואהוב על כלבים, אשר פותחו במיוחד לטיפול יומיומי בבריאות חלל הפה של הכלב. המרקם הפריך והייחודי תוכנן במדויק להקפת כל שטח השן ולעידוד הכלב לנגוס בו בעזרת שיניו האחוריות, כך שכל חלל הפה, כולל השיניים האחוריות הקשות ביותר להגעה, עובר ניקוי יסודי. 

חטיפי DentaLife - דנטלייף לכלבים קיבלו את אישורה של המועצה האמריקאית הוטרינרית לבריאות הפה (VOHC) כמורידי הצטברות אבן בשיני כלבים, והוכח מדעית כי החטיפים מורידים את הצטברות אבן השן תוך 28 יום! 
חטיף אחד ביום כצ'ופר לאחר צחצוח השיניים, יסייע בהפחתת הצטברות אבנית וחיידקים בחלל הפה, ישמור על ריח פה נעים ועל איכות החיים של הכלב שלכם.  
בדיקת שיניים על בסיס קבוע אצל הווטרינר - בדיקת חלל פה סדירה אצל הווטרינר ובמידת הצורך ניקוי שיניים והסרת אבן שן, חשובים ביותר לשמירה על בריאות חלל הפה של הכלב. 

לסיכום, שמירה על בריאות השיניים של הכלב שלנו היא או- צריכה להיות חלק מהשגרה היומיומית שלנו. במידה והכלב סובל מריח רע או  מפגין כל סימן אחר לבעיות בחלל הפה, קחו אותו לבדיקה מקיפה אצל הוטרינר, טפלו במקרה הצורך ושמרו על הבריאות שלו.