תזונה מותאמת לכלב מבוגר – למה היא נחוצה?

כלבים מבוגרים מתמודדים עם אתגרים שונים בתקופת חייהם החדשה, וזקוקים לפתרון תזונתי שיתמוך בדרישותיהם הייחודיות. איך עושים את זה ואיזה שינוי זה יכול ליצור גם אצל הכלב שלכם?

לתינוקות צרכים תזונתיים שונים לחלוטין מאשר לאנשים מבוגרים, ואותו הדבר קורה גם אצל כלבים. בגזעי כלבים גדולים, כלב מבוגר מגיע ל"גיל הזהב" כבר אחרי 5-6 שנים. אצל כלבים מגזעים קטנים יותר לעומת זאת, כלב נתפס כמבוגר מגיל 9 ומעלה. תקופת החיים הזו מאופיינת בשינויים רבים, שמצריכים מעבר לתזונה שתתמוך בהם. אם גם אתם מגדלים כלב מבוגר, בסעיפים הבאים תלמדו מהם השינויים שהוא מתמודד איתם ובאילו דרכים תזונה מתאימה יכולה לתמוך במצבו.

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

מהם השינויים שחווים כלבים מבוגרים?

בעלי כלבים שמגיעים לגיל מבוגר, מבחינים לרוב בשינויים במראה של חברם הפרוותי ובהתנהגותו. שינויים אלו כוללים הלבנת פרווה באזורים מסוימים, ירידה בפעילות וברמות האנרגיה, ירידה ביכולת השמיעה והראייה וכן שינויים במצב הגופני הכוללים בדרך כלל עלייה במשקל. 

לצד השינויים הגלויים, כלבים מבוגרים מתמודדים גם עם שינויים שלא תמיד קל להבחין בהם. מערכת החיסון שלהם אינה יעילה כמו פעם, מערכת העיכול לא תמיד מצליחה לעכל את כל הרכיבים המזינים הנחוצים להם, וגם היחס שלהם למתרחש סביבם עשוי להשתנות. השינויים האחרונים הם לעתים תוצר של ירידה ביכולת תאי המוח לנצל גלוקוז בצורה מיטבית, דבר שיכול להביא לפגיעה ביכולת הלמידה, ירידה בזיכרון ובערנות וכמו כן גם בתגובה לסביבה.
 

תזונה מותאמת יכולה לעזור לכלבים מבוגרים להתמודד עם השינויים שהם עוברים, ולשמור על מצבם הגופני ועל בריאותם הכללית. מה מכילה תזונה כזו? 
•    תכולת שומן נמוכה לצד רמות חלבון גבוהות – לאור הירידה בפעילות ובקצב חילוף החומרים, כלבים מבוגרים נוטים כאמור לעלות במשקל. עליית המשקל הזו יכולה להביא להכבדה על המפרקים ועל פעילות הלב, ולכן חשוב שיצרכו תזונה המכילה צפיפות קלורית נמוכה יחסית. עקב הנטייה שלהם לאבד מסת שריר, חשוב שרמות החלבון במזון שלהם יהיו גבוהות ושהחלבון עצמו יהיה קל לעיכול. 
•    חומצות שומן מסוג אומגה 3 וגלוקוזאמין – חומצות אומגה 3 הן בעלות פעילות אנטי דלקתית, וגלוקוזאמין הוא חומר החשוב לבנייה ולבריאות סחוסים. שילוב של שניהם תורם לתמיכה בבריאות המפרקים והתנועתיות. 
•    שמנים בוטניים ייחודים – שמנים אלו מכילים חומצות שומן בינוניות (MCT) המשמשות כמקור אנרגיה חלופי לתאי המוח. כתוצאה מכך, הוספת שמנים בוטניים למזונו של כלב מבוגר יכולה להביא לשיפור קוגניטיבי. הנתונים הללו קיבלו אישוש במסגרת מחקר פורץ דרך אשר פורסם על ידי פורינה, במהלכו נמצא כי מתן מזון המכיל חומצות שומן בינוניות, אומגה 3 ונוגדי חמצון (כמו הוויטמינים C ו-E ) הביא לשיפור בתפקוד הקוגניטיבי בכלבים בתוך 30 ימים בלבד.
•    ויטמין  A וחומצה לינולאית (חומצת אומגה 6) – לוויטמין A ולחומצה לינולאית חשיבות מרובה בשמירה על בריאות העור והפרווה, והם תורמים לעור בריא ופרווה מבריקה ורכה בכלב המבוגר. ויטמין A  אף מהווה נוגד חמצון המשמש לחיזוק מערכת החיסון.

לחצות כל אתגר בגיל מבוגר, עם פרו פלאן OPTI AGE

פרו פלאן OPTI AGE הוא מזון טעים ואיכותי מבית פורינה, שמיועד לכלבים מבוגרים ופותח בעקבות מחקרים שבדקו רכיבים התורמים לתמיכה בשלבי החיים המתקדמים. המזון מכיל MCT, נוגדי חמצון ואומגה 3, וכן חלבון איכותי ורמות שומן המותאמים במיוחד לדרישות התזונתיות של הכלב המבוגר. תוך חודש בלבד מתחילת ההזנה ב-OPTI AGE, כבר נמצאו שיפור בזיכרון, בריכוז ובטווח הקשב של כלבים מבוגרים, במקביל לשיפור בפעילות, בחיוניות ובאינטראקציה שלהם עם הבעלים.

כמה טיפים כשעוברים למזון חדש

•    כמו בכל החלפת מזון, את המעבר למזון החדש יש לבצע בצורה הדרגתית על פני 7-10 ימים. לאורך הימים הללו יש להעלות בהדרגה את היחס בין האוכל לכלבים החדש ובין המזון הקודם, עד למעבר מלא. 
•    למניעת האכלת יתר ועליית משקל, מומלץ לעקוב אחר המלצות כמויות ההזנה הנמצאות על האריזה. עם זאת, כיוון שלכל כלב הרגלים משלו, רמת פעילות שונה וקצב חילוף חומרים ייחודי – יש להעריך לאורך זמן את מצבו הגופני של הכלב ולהתאים לפיו את הכמויות הנדרשות לו. 
•    אם הכלב המבוגר שלכם סובל מבעיות פרקים ומתקשה להתכופף אל קערת המזון שלו, רצוי להגביה את הקערה כדי לאפשר לו נוחות מרבית בזמן האכילה.