זיקוקים ומפחדים: כך תשמרו על הכלב והחתול במהלך יום העצמאות

כתבה: ד"ר עינת יס, מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד ויועצת לחברת פורינה

ערב יום העצמאות הוא יום שרבים מאיתנו מחכים לו, דוכני רחוב, הופעות ושלל פעילויות כאשר הפעילות המרכזית שביניהן הינה מופע זיקוקים, אך ישנם לא מעט בעלי כלבים וחתולים החוששים מתגובת החיית מחמד שלהם שמפחדים מאוד ביום הזה.

למה כלבים וחתולים מפחדים מזיקוקים?

הם רועשים 

כלבים וחתולים הינם בעלי חוש מפותח ביותר עם רגישות גבוהה לרעשים חזקים המאפשר לו לקלוט תדרים גבוהים ממה שאוזן אנושית יכולה לשמוע. ובעקבות כך, הרעש העצום שנגרם בעקבות מטחי יום העצמאות יכול לגרום להם לסבל ופחד מהרעש החזק. 

הם בלתי צפויים

כולנו נערכים ומצפים למופע הזיקוקים בערב יום העצמאות, אבל עבור הכלב והחתול שלנו זה רק עוד יום. הרעשים החזקים והאורות המהבהבים של הזיקוקים נשמעים ונראים אחרת בכל פעם. בנוסף, הם מגיעים בתזמונים שונים כך שהכלב והחתול לא יכולים להתרגל אליהם.

הם מהווים איום 

הרעש ואי חיזוי של הזיקוקים גורמים לכלבים וחתולים רבים לתפוס אותם כאיום. זה גורם להם להיות תוקפניים ולנבוח או פשוט לרוץ בבהלה בבית, חיפוש דרכי מילוט מהבית (אפילו דרך החלון), התחבאות, יללות ואף הרס חפצים. מחוץ לבית, כלבים עשויים להשתחרר מהרצועה ולברוח מהבעלים למציאת מקום בטוח ושקט יותר.

אז איך עוברים את החג ונשארים עם כלב וחתול רגועים?

הערכו מראש לחגיגות ערב העצמאות – שמרו על הכלב והחתול באמצעות ארגון מוקדם

•    מומלץ לברר בעירייה / המועצה המקומית את זמני הזיקוקים המתוכננים.

•    טרם השעה המתוכננת כדאי לצאת עם הכלב לטיול קצר לעשית צרכים ושיחרור אנרגיה.

•    לקראת זמן הזיקוקים כדאי להכין מקום בטוח לחיית המחמד- חדר אהוב ופנימי ככל האפשר ובתוכו המיטה, כלוב נשיאה או כלוב טיסה אליו היא מורגלת וכלי מים ואוכל בקירבת מקום.

•    במידה וידוע לכם מהעבר, כי חיית המחמד שלכם סובלת מהתקף חרדה בעת מטחי זיקוקים- מומלץ לבקר אצל הוטרינר טרם החג ולהצטייד, על פי המלצתו, בכדורים להרגעה בכדי לאפשר לחיית המחמד לעבור את השעות הקשות ברוגע רב ככל האפשר.

כיצד לנהוג עם חיות המחמד בעת מטחי הזיקוקים וביציאה לחגיגות?

•    כדאי ומומלץ לסגור את כל החלונות והדלתות בסמוך שלעת מטח הזיקוקים, בכדי להוריד את מפלס הרעש החודר.

•    מומלץ לפתוח טלויזיה או רדיו בכדי לנסות ולעמעם את הרעש החיצוני.

•    חתולים וכלבים המורגלים ליציאה מהבית ללא השגחה - מומלץ להשאיר בבית בערב החג, גם בשל הרעש הצפוי וגם בשל הרחובות ההומים מאדם בערב זה.

•    לא מומלץ לטייל בערב החג עם הכלב לאזורי החגיגות שכן בניגוד אלינו מטחי הזיקוקים, הצפיפות הרבה וקולות ההופעות אינם מהווים חגיגה לחברינו על ארבע, מלחיצים ומפחידים אותם

•    בכל מקרה רצוי לוודא כי לחיית המחמד שבב מזהה תת עורי, שכן במידה וכן תברח - ניתן יהיה לאתרה ביתר קלות כך.

כלב מפחד
צפו בסרטון ההדרכה כיצד להקל על כלבים במקרי חרדה ⇦

חוגגים ואוכלים: שמרו על כלבכם גם במפגשי העל-האש והטיולים של יום העצמאות

ביום החג עצמו רבים מטיילים בפארקים ונפגשים לעריכת "על-האש" עם המשפחה או החברים. גם ביום זה בשל הצפיפות, המנגלים ושאריות המזון הקורצות, העצה הכי טובה כדי לשמור על כלבכם היא להשאיר את הכלב בבית. אולם אם בכל זאת החלטתם לצרף את הכלב המשפחתי לחגיגות - כדאי לשמור על מספר כללי זהירות:

•    אין להשאיר את הכלב במכונית סגורה בעת היציאה לטיול. הטמפרטורה במכונית סגורה מטפסת במהירות גם בימים שאינם חמים ועל כן תיתכן מכת חום גם ביום שאינו חם במיוחד. מכות חום שכאלו מסכנות חיים.

•    במידה והכלב מלווה אתכם בטיול רגלי - דאגו לקערת מים בשבילו, מזון יבש אליו רגיל והקפידו שלא יפסע על משטחים חמים מאד. כויות בכפות רגליים ייתכנו מאספלט חם.

•    במידה והכלב מצטרף לחגיגת ברביקיו - יש למנוע מהכלב גישה לאזור המנגל החם ולדאוג לו למקום מוצל. 

•    חשוב ביותר להמנע ממתן שאריות מזון מהמנגל ובעיקר ממזון מתובל ושומני. תגובת מערכת העיכול של כלבכם, שאינה מורגלת במזונות אלו  תגיע במהרה בצורת שלשולים, כאב בטני ואף הקאות

•    זהירות משיפודים - בכל שנה מגיעים לטיפול וטרינרי בחירום, כלבים אשר בלעו שיפוד בשלמותו. השיפוד מביא לחסימה מערכת העיכול , קריעה שלה ולמצבים מסכני חיים.
אין לתת לכלב גישה לשיפודי עץ או שיפודים אחרים וכפי שכבר הוזכר, רצוי להימנע לחלוטין ממתן שאריות בשר אשר אליו הכלב אינו מורגל.